ogen gezien. Als je jaar in jaar uit een kind en je dagelijkse eten met eigen handen uit de moeder en uit de aarde moet halen, en als je soms je kind net als het zaaizaad en het pootgoed weer in de aarde terug moet stoppen, geloof je niet in sprookjes. Niet in goede, niet in boze. Toen de oorlog een poosje aan de gang was, werd hij ook op het erf van het boerderijtje gebracht. Op een middag stapte de koning van het dorp door de achterdeur de kamer binnen. Ik zei jullie al dat het boerderijtje heel klein was. Nu was de koning van het dorp een groot vaderlander. Hij vulde het hele kamertje met zijn ontzagwek kende gestalte. Alleen het jongste elfje, hij was drie, zag door de gaten in de sokken van de koning, dat de man enkels van leem had. Maar wat weet een elfje van drie van lemen enkels? En de vader kon door zijn uit eerbied voor de koning neergeslagen wimpers de gaten in de sokken niet zien. "Boertjie," zei de koning "ik wiln dat jie eiken dag vuuftien liter melk bezurgt bie de soldaotn die ons durp beschermn. Zudder werkn, omdat ze dns beschermn. Als zudder werkn, moeten ze eetn. Zudder moetn eetn, zodat jie kan leevn." "Maojesteit," antwoorddn het boertje, "uw wil geschiede, maar als ik melk briengn bie de soldaotn, dan zuln onze buurn jfèker dienkn dat ik de soldaotn 'elpe. Ik wiln liever niet, dat onze buurn da dienkn." "Sjuust," zei de koning. "Maor ik weetn zeker dat joe buurn da nie dienkn. En pas jie maor op, want as jie geên melk wil levern, dan zeg ik da teegn de soldaotn. Dan komn ze nie om je melk, maor om je koein en om joe en om..." Hij loenste naar de twee oudste meisjes van melk en bloed met de appelwangen. Het boertje rechtte zijn kromme rug, keek vragend naar zijn vrouw en kinderen en alle elfjes keken angstig vragend naar elkaar. Alle appelwangen werden bloed rood en alle elfenblikken aardedonker. 17 't Nooit vertelde veraol noe nummer 21

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 19