De joen en de koeie Albert Goeman (Yese) 'Kwa-gauw. Kwa-gauw!' Aldert stong in de koeienbocht en z'n roep schaldn over de weie. Teglieke 'ieuw ie een lienkoekje naè boven. De koeien laggen glad an de are kant van de weie lekker te herkauwen, 't Was een 'eêl ènde, meer as vuufonderd meter. Op Alderts roep lichtn ze d'r kop op en kwamn rennend naè de bocht. Daè wiern ze aaltied emolken, maer eerst kreegn ze aallemaèle eên of tweê lien- koekjes, daè wassen ze gek op. Ze bleven dan wè even buten de bocht achter 't prikkeldraed, want aars wassen ze nie te 'ouwen en zouen ze mie d'r aallen op die zak koekjes af vliegen en d'r om vechtn. Noe goengen ze netjes in d'r rangorde staen om d'r koekjes te krie- gen. Ze 'aan d'r eigen regels en daè viel nie an te tornen. Eerst 'aa je Wiedoorn, zö enoemd om d'r wiede scherpe 'orens. Ze was de baes en toen nummer tweê 's te vee opdrong gaf ze die een kopstoot in d'r flanke a d'r een 'êle reêpe vel scheurdn. Ze bloeidn enorm en Alderts vader aa d'r de veearts bie motten 'aèlen die a de wonde ehecht aa. Alderts vader aa toen de punten van de 'orens ezaegd en ze bieëslepen. Roos was sindsdien een bitje benauwd van Wiedoorn, mae de tweê- de plekke wou ze d'r toch nie voe opgeven. Dan volgde Starre, die was wat wispelturig en sloeg wè 's mie d'r poot de emmer melk omvarre. Daèrom wier ze aaltied espanpoöt, dan kon ze dat nie. De staerten bon Aldert ok aaltied vast, want die koeien zwaaidn d'r sta- ert 'een en weer om de vliegen te verjaegen en ie aa wè 's een zwie per in z'n ögen ekregen en dat was echt nie lekker. Dan volgdn Blaerkop, die probeerdn aaltied deur 't prikkeldraed bie de koekjes te kommen en ze aa wè 's een flienke scheure in d'r oore op'elopen toen a ze d'r kop terugtroktn. Dan kwam Zwartkop, een zenuwach tig type, die kon nooit stille staen a ze emolken wier - ze aa nog van die verrekte taaie spenen ok. Mae ze gaf zövee melk en daèrom wier ze nie verkocht. Den lestn was Blomme, een kalfsvaese, een jonge koeie die a voe de eerste keer een kalf in aa. Dat was een lief dier mie een makkelijk karakter. Aldert kreeg aaltied een lek van die lange tonge over z'n gezicht as dank voe de koekjes, 't Was ok zö, a een koeie een kalf in aa, wieren ze droöge ezet en wieren ze nie meer emolken. Dat was beter voe de ontwikkeling van 't embryo. Toen an ze aal d'r koekjes ekregen aan, goeng Aldert op een krukje zitten en maekte mie een nat spons de spenen goed schoöne en begon te melken. Schumend en mie dikke straelen spoöt de melk in de emmer. Dat was aaltied een schoon gezicht. A dan de elder leeg was, gooidn ie de melk deur de teems, een filter, in de melkbusse. 't Was naejaer, de koeien 'aan een 'êle zeumer in de weie elöpen. Noe wier 't nat en koud en net as ieder jaer wieren ze 's aevens naèr 'uus ehaelen en 's ochens wee naè de weie ebrocht. Dat gebeurdn ok in 't voorjaer. Dat was om ze te laèten wennen. Dan bleven ze 's zeumers dag en nacht op de weie en 's winters dag en nacht op stal. In de zeumer zurgdn ze d'r voe a de weie goed bemist wier. Alleêne daèr an ze d'r plakke lieten vaallen, gieng 't gos doöd en was dat een kaele plekke. Mae de natuur herstel z'n eigen en 't are jaer zag je d'r niks mi van. Op een keer kwam t'r 's een jonge ambtenaer uut noe nummer 22 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 10