Axel de Galgo m Leny Marteijn (Wasschappel) Sins van de zeumer ons een Galgo. Jae, dat is een 'ond dien a je nie vee ziet. En da komt omdat 't een Spaansen is. In Spanje bin de ménsen glad nie goed vo beêsten. Van die stieregevechten ei iedereên wè ehoore, mae van die 'onden is vee min der bekend. Een Galgo Espagnol is een wind'ond dien a vo de jacht op knienen ebruukt oort. Ze ore vreêd slecht beandeld. Ze zitte in te kleine kotten en daè kriege ze vergroeiingen van. Ze moete zö, vanuut zó een klein kot, zon der spieren op te waermen achter de knie nen an. Daè kriege ze wi blessures van. Vange ze dan te weinig knienen, dan kriege ze nog 's op d'r donder. Vange ze glad nie goed, dan ore ze as vuulte weg egooid. 'Onden die a ze nie mi moete mae die a wè wat evangen die ange ze op. Degene dien a nog wat epresteerd ei, dien mag an een 'öge takke van een boom 'ange. En dien a 't nie goed edaen ei, dien 'angt van onder an dien boöm, zöda z'n achterpoten de grond nog raeke. Zö 'angt n lange te stik- ken. 'k Weete 't, 't klienkt vreêd, mae 't is wè zö. En die 'onden die a ze as vuulte weg- gooie, die gae gè-zwerve, nou dat is ook geên goed leven 'oor. Noe bin d'r gelukkig ménsen die a de zwer vers opvange en verzurge. In Spanje bin d'r verschillende opvangplekken en gelukkig bin d'r in Nederland ménsen die a d'r eige 't lot van die 'onden antrokke. Zöas Galgore- homing in Schore. Da bin een stel geweldige mensen en die 'aele zokke 'onden naè 'ier. Om ze een nieuw leven te kunne gee. 'Eêl wat beter as da ze egao Zö bin ons dus an onzen 'ond ekomme. En ie ei noe een geweldig goed leven 'ier op Wesschappel an 't strange en onder den diek. 't Bin natuurlijk 'onden mee een rotverleden, mae a je daè een bitje gevoel vo eit en je ken dien 'ond vee geduld en liefde gee, dan krie je daè ook wi vee vo veromme. Dan zie j' zö een 'ond van een benauwd en ver- schrikachtig diertje in de loop van den tied uutgroeie naè een lieve en nieuwsgierigen 'ond. En dan gaet n z'n eige wi as een echten 'ond gedraege. 't Kost vee tied, dat wè, mae a je dat ei is 't biezonder dankbaer werk. Moch 'r noe ménsen nieuwsgierig ehore wizze, kiek dan 's op www.galgorehoming.nl. Daè stae vee over dizze 'onden te lezen en te bekieken. noe nummer 22 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 17