Zesse Jan Zwemer (Oöskappel) 'Oevee zou 'k er eigenlijk g'aod in de loop van m'n leven? Of beter gezeid: 'oevee èn d'r mlen g'aod in de loop der jaeren? Ik bin 's gae telle en ik kwam toet zesse. Die van noe. Een zunnig karakter, vee fluite, klesse. Daè bin 'k wè vo en dan moe je daè bie bluve natuurlijk. En die tweê daèvo, die waere zö'n bitje van mien leeftied of een ietewatje ouwer. Toen in Amsterdam, die kwam uut Friesland, daè kö je eêuwigst mee lache. En in Domburg, daè ao 'k ook nooit dol mee. Gewoon gaef was dat aoltied eigenlijk. Jammer dat dat op een gegeve moment over was. En daèvo: die was a wat op leeftied weet je. Mae 'k goeng d'r toch aoltied graog naè toe. Vee praote, van da je binnenkwam toet a je wi buuten was. Daè ao 'k glad geên moeite mee. Eigenlijk een plezierige herinne- rieng, mae dat kwam ook omda 't daèvo nie zö geschikt ao. Nie geschikt? Neê zeker nie. Je wier aoltied g'olpe, mae de sfeer was nie leuk. Moppere, je de schuld gee van diengen die as je over- g'ouwen ao van daèvo, van nummer eên. En dan docht je: mae daè kan ik toch niks an ver'elpe. En as je d'r tegenin goeng, ao je kwaeie gezichten. Neê daè was nie vee an en me bin dan ook mee ruzie uut mekaore gegae. Wat was ik bliee a 'k toen wi in 't zunnetje op de stoepe stoeng. De bibbers over m'n lief, mae jae, ik was ook nog maer een snotjoenk ee, toen. zö. En dien dikken bril dan... Neê, ik kan d'r van mee praote. Zesse 'k er g'aod in de loop van m'n leven Mae die a 'k noe daè bluuve 'k nog mae bie. Nog tientalle jaeren, mag ik 'oope. Lekker fluite, ik luustere en ie vuile. D'r gae niks boven een goeie tandarts mee een goed humeur. Ja, en dan bin 'k onder'and bie nummer eên belonde. Daè bin je mee begonne en bie mien eit dat toch den groötsten indruk gemaekt. Dien eersten keer, op schoöle. Dan bin je nie zö mae een bitje benauwd. Je zou eigenlijk zö weg wille lope, mae da goeng toch ook wi nie. Tsjoenge joenge joenge, wat een schep sel was dat! Weet je da 'k die nog 's gebe ten Laeter moch ik d'r naè toe in stad. Noe zou je zeie: bekiek 't gauw, mae toen dust je nog nie zömae kom-af te maeken. Van die indriengende vraegen. Over zoetigheid en noe nummer 22

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 25