Van Sint Joris en de Draok nao de H. Maria mee den inktpot Jan Bruens (Aernburg) Een monoloog deur Martha Calus, in maort 2006 opgetêkend te Aernburg deur Jan Bruens. Martha is geboorn in Sint Joris ten Distel in Vlaondern en weundn vanaf 'eur trouwn in 'Eille. Agauw. Ik èn tot an m'n zeventiende jaor in Belgn op kostschool gezeetn, een landelijke huis-en tuinbouwschool... (corrigeert zich) een land- en tuinbouw huishoudschool. En dan zien 'k naor 'uus toe gekomn en dan èn 'k nog een poos op een kasteel gewerkt voo voo de kinders te zurgn. En dan bin 'k thuus gebleevn, wan mien tante die wier altmaoran ziek. M'n vaoder was al gesturvn toen. En tante wier altmaoran ziek. Dus 'k bin toen thuus gebleevn en, wè, dan èn ik verkeringe gekreegn mee Fons. Ik most naor een begraovinge van een neef van moeder in Siessele. En da was een nonkel van 'ier van Van Bellegems en 'ulder moeder was een Haverbeeke en die man was ook een Haverbeeke en daor èn 'k ze ontmoet, zulder, zeg maor; en van 't eên kwam 't ander. Ze vroegn 'oe of 't mee tante Lenie was en 'oe of 't mee moeder was enzö en jao en 'k 'ad nog een vaoge 'erinnering d'r an da 'ulder vao der nog op de begraovinge van mien opa gewist was mee een motor. En da klopte, en jao, dan èn ze eerst bie ons gewist, op een achtermiddag. Ze zaotn almaor te zaogn of 'k 'ne keer naor 'ier wou komn en dan èn 'k eerst Fons z'n vaoder leem kennen. Bie Peet en Guusta. Waor da noe Frits Bellegem weunt en gauw dan èn 'k ook een keer Fons gezien, en jao, z' adn d'r ook over gepraot en op een gegeevn moment is tie dan mee gekomn mee van Haverbeekes naor ons toe. Mien moeder zag d'r wel een brokke heil in, en dan ben me achter twee en 'n 'alf jaor getrouwd. Da was in '53. Jao, in '53, da was toen 't jaor van de waotersnoöd ee. Want 'k Oral history. Da's mondelienge geschiedenis. Je lae iemand vertelle over z'n leven, over een bepaeld aspect daèvan (z'n beroep, z'n kiek op diengen as de crisisjaeren of de Kouwen Oorlog). Je stelt 's een vraege, je 'oudt n op koers. En je legt 't vast. Liefst op band of zó, mae op papier kan oök. Jan Bruens geeft 't goeie voorbeeld. Ie ei mee een buure van z'n an de koffie gezete en eur laete vertelle. Daè wille me de kom- mende Noe mee van laete ziee. Dus mensen: gaet 's op versite bie iemand daè as je van weet dat 'n (of ze) goed kan vertellen, ies ei meegemaekt wat a je anspreekt of bevobbeld een beroep ei (g'aod) dat a de moeite is. 't 'Oeve gin eênst 's enkel ouwe mensen te zien netuurlijk. Iemand die a in z'n schooltied as énig ste punker van 't durp deu 't leven goeng, kan a net zö interes sant weze netuurlijk. Dus: op de koffie, lekker lulle, een bandrecordertje laete löpe en naedien de boel thuus uuttype en ongefilterd en ongencesureerd as kopij vo de Noe instiere. I noa nummer 22

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 26