Van Sint Joris en de Draok nao de H. Maria mee den inktpot most dan naor 'uus komn mee die spuln. Jao, 't was altied niet even gemakkelijk, dus dan èn me eigenlijk op den duur gezeid: kiek, datte, da ligt d'r 'ier nie voorn om die melk- koein altied nao de dingen te 'aoln, da gink nie. Awel, noe zou 't wè gaon, maor noe doen ze 't nie meêr. Me èn toen overgeschaokeld op jongvee. Geên kalvers mestn, mao kalvers kweêkn tot an ze drachtig waorn an ze bienao giengen kalvern en dan verkoöpn, als kalfvaerzn. Dan zien d'r vele weggetrokn van bie ons naor Italië, naor Frankriek, jao maor gauw, dat gienk goe. Me èn nog wè melk geleverd naor de fabriek, maor gauw, eigenlijk op den duur zeien we: me doen 't nie meer, me gaon geweun... wa da me èn van die twee koein, daor kweêkn me de kalvers mee en verders jao, we mostn dan wè altmao verse kalfjes koöpn, maor jao me konden da net zö goed doen alsda we 'êle daogen mostn melkn. Da was ok niks. Dat èn me dan een brokke zö gedaon. Want ik most naotuurlijk ook vo de kinders zorgen en vo 't eetn en wasn en striekn en pa deed 't land en de beêstn en ik èn altied vo de vaerkens moetn zurgn. As t'r een zeuge most bign en as t'r wat anders was, most 'k 't in de gaotn 'ouwn. De vaerkens waorn eigen lijk meêr mien werk as van pa, en de kootn kuusn en al was oök mien werk. Dan mocht ik oök gaern een overall antrekn. En in 't land... jao, beêtn zetn indertied mee de 'and, dat 'eb ik oök nog 'elpn doen, maor nie lange, want dan is dat gebrookn zaod gek I noe nummer 22 omn ee, wat in kieme staot. Dat èn me dan oök gauwe gedaon. Ge moest er dan maor een keêr mee de kapper tussen gaon an ze te dikke stoengn, maor 't viel nogal vee mee dadde. 'k Èn dat maor een jaor of tweê moetn doen, da beêtn zetn mee de 'and. Maor da was zwaor werk. Dan wist je nie 'oe of da je 't 'ad as 't aovond was. Da beêtnland was een hectaore of een hectaore en een 'alf. Pa en ik werktn dao 's achtermiddags en overdag mee de kapper petje. A gauw, z'n vaoder gieng oök altied nog gaon kapn zölank as dat ie 't gekunn èt, maor op den duur gink da nie meer. In 't begin 'adn we bienao niks geên mechines. 'k Weet nog wè da ze nog indertied 'aver gepikt èn mee de pikke in 't eerste jaor da me getrouwd waorn. Toen 'adn ze nog paerdn, jao tweê, en ze 'adn 'aost altied nog een keêr een veuln. Da was in de beginjaorn. En dan zei pa tegen zien vaoder: 'Zuln wulder ok nie een keêr een trekker

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 28