Nederland nie eêntaelig A vertaeld deu Jan Zwemer (Oöskappel) mee toestemmienge overgenome uut 't Friesch Dagblad Kenne je ze ook? Van die ménsen die at de taele daè as ze as kind mee opgegroeid bin, zelf nie mi praote tegen ulder eige kinders? Bie bosjes kenne ik ze. Ze praote soms nog ouwerwesser Zeêuws as ik zelf - maè tegen de guus zuver (nou ja, zuver) Nederlands. En waèrom doen ze dat? Ae noe, omdat 't 'alve durp ook zö doet. En waèrom doe 't 'alve durp dat? Omdat ze op de TV Nederlands praote - en de ménsen op TV bin belangrieke ménsen, anders waere ze nie op TV, is 't geên waere? Anpasse toet a je d'r bie neer vaalt. Toet at de minder'eidstaele, in dit geval 't dialect, opgelost is in 't niks, ik bedoele de mix, van 't Algemeen Nederlands. Maèr is een taele van een minder'eid ook een minderwaerdige taele? Is 't vóór van de meerder'eid, 't antal, de kwantiteit, ook een téken van kwaliteit? De stichtienge 'Studio Taalwetenschap' is t'r van overtuugd dat geên méns in Nederland zö mag dienke. Je eit jen eige nie te schae- men vö jen eige taele of dialect en glad a nie jen eige op stang laete jaege deu een andere taele. Daerom is in maerte van 2006 de educatieve tentoónstellienge Taaltrotters van start gegae in wetenschapsmusêum 'Nemo' in Amsterdam. De directrice van de stichtienge, K. Helsloot, zeide dat de tentoónstellienge bedoeld is om de ménsen af te 'elpen van ulder vreêze vo (andere) taelen. Zeker guus uut een ander land bin soms stikke benauwd vo andere taelen. Taaltrotters is speciaal gemaekt vo guus van tussen de tiene en veertiene. Ze lere dat 't eerder gewoon is as ongewoon om méér as eên taele te praoten. Kiek mae naè de Nederlandse dialecten. Op de tentoónstellienge lere de guus ook dat de meêste van ulder 'taaltrotters' bin: ménsen die as in 't daegelijks leven méér as eên taele praote. Zonder 't feitelijk in de gaten te 'ebben dikkels. Woorden 'oore uut andere taelen weggeplukt en gebruukt; tegen jen ouwers gebruuk je andere uut- drukkiengen as op 't moment da je mee een kooie van jen eige leeftied bin, enzovoort. Mee de tentoónstellienge wil de stichting Studio Taalwetenschap 't idee an de kant vege dat Nederland eêntaelig zou moete weze. Helsloot vraegt d'r eige af waèrom as t'r op de laogere schoóle amper andacht is vo andere taelen en waèrom as t'r in vredes- naem in Rotterdam een soort gedragscode is da je op straete alleênig maer 'Ollands praot. De tentoónstellienge Taaltrotters was de leste vier jaeren te zieen op verschillende plekken in Nederland en België. Zowat 25.000 ménsen én d'n geziee. Noe ka je n dus ziee op z'n leste plekke: wetenschaps musêum Nemo in Amsterdam. Nederland eêntaelig? Niks d'r van! I noe nummer 22

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 38