Eve naè Reve Marco Evenhuis (Souburg) "t Gaat goed, maar alle dagen bergaf' - Gerard Reve Gerard Reve is doöd en begraeve. Ie leit op een noga saoi kerkof an de rand van 't durpje Machelen, tussen de grote weg van Gent naè Kortriek en de rivier de Leie. 't Is feitlijk een soortje van 'overloöpker- kof'angeleid tenden de jaeren '80 omda toen 't ouwe kerkof vol raekte. 't Is t'r leeg. Gróte vierkante vakken rondom een cirkel. In mae tweê van de vierkante vakken een paer reekjes foenkelnieuwe graeven. En op de middenstip van 't kerkof stae een kruus. De cirkel rond dat kruus is 't ereveld. Glad 'êlemaele leeg, op tweê graeven nae. In Machelen vaol dienkelijk nie vee eere te b'aelen. Eên van de tweê graeven is vo Gerard R. Je zou eên van de invloedriek- ste schrievers van de afgelópe eeuw eigenlijk een flienk, Italiaans marmeren grafmonument op 't ouwe kerkof bie de kerke gunne. Mae R. zelf is vast stikkecontent mee z'n plekje in z'n troosteloze erecirkeltje. Wou-n nie: ie leit er nest een joengen van zestiene die omgekomme is toen at n een zwemdiplomalöze kleuter uut de Leie wou redde. Ie was toet z'n gróte spiet vergete at n zelf ook zemdi- plomaloös was. Noe leit n an de Leie. Mae da geeft aol niks, nom Gerard za d'n wè troöste... Je za d'r mae leie daè an de Leie... 't Ouwe kerkof van Machelen op de dag van de begraevienge van Gerard Reve. Om a Machelen net as Zeêland deêl uutmaekt van de Euregio Scheldemond, om a Jan van B. 'De Avonden' minstens twaolf keren geleze eit, om a Reptielenzoo Iguana in Vlissienge dien dag toch nie open was en voraol om a ze g'ore ao van de schóne waerdinne in Café Jeruzalem te Machelen, bin Marco E. en Jan van B. mae 's op de begraevienge van Gerard R. weze kieke. Eve naè Reve. Zömae. Een fotoverslag. noe nummer 22 I 37

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 39