Levensveraelen Jan Zwemer (Oöskappel) Klis en daè leit n. Julder Noe in de brieve- busse. Vee bedankt vo 't wachten en da je d'r vee in meuge leze en kieke. Kieke - dat za gae van de keer. Vurmgever Jan van Broekhoven en eindredacteur Marco Evenhuis goenge naè de begraefenisse van Gerard Reve in 't Belgse land. Daè kwam een fotoreportage uut, een gaef stikje wérk. De traenen op je kaeken! Verder een stel bekende en minder bekende schrievers in de verschillende Zeêuwse dia lecten - of was 't noe streektaelen? Kort gezeid: iedereên ei z'n besten wi gedae en me 'ope da 't deur de lezers gewaardeerd oort. Laet 't ons mae 's wete as t'r volgens julder iets beter kan mee de NOE: meer van dit of minder van dat, je meuge 't inbrienge, misschien kunne me d'r wat mee. 't Voornaemste is natuurlijk da me goeie schriefsels binnen kriege. Ei-je wat leiende, stier 't gerust 's op. Ver'aelen kort of lank, diepe of breêd, meer of minder serieus; gedichten, bedienksels, reportages, 't Kan aol, as 't tenminste aordig geschreven is en ook vo een ander wat waerde kan Vo 't anstaende nummer meuge dat ook levensveraelen weze, die as deur ménsen verteld ore. 'Oral history' 'eêt dat officiéél, oftewel geschiedenis uut de mond van de ménsen zelf. In dit nummer me daèvan een prachtig voorbeeld, 't levensver'ael van Martha Calus uut Aerdenburg, opgenome op band deur Jan Bruens en vervolgens gewoon 'êlemael uutgeschreve zöas zie 't verteld eit. Dus ei-je nog een ouwer iemand in de fer- mielje of in de gejegente die as gaef kan vertelle over vroeger of minder vroeger, zet n of 'eur achter een microfoon en neemt 't op. En dan (daèna) vraeg je of je 't in een tiedschrift mag zette. Stel dat die man of die vrouwe dat nie goed vindt, dan ei-je in elk geval je bandopnaeme nog - die is uutein- delijk óók waerdevol. As je van tevoren zeit da 't vo een tiedschrift is, dan oort zó iemand misschien zenuwachtig of ie wil 't a glad nie. En da's zonde, wan deur een goeie verteller kan de geschiedenis op een biezon- dere maniere toet leven komme. Bie Martha Calus kriege me een prachtig inkiekje in 't leven van de (kleine) boeres- tand in 't grensgebied van Zeêuws-, West en Oost-Vlaenderen. Ze vertelt zelfs zonder te verblikken of te verblozen 'oe a ze an 'eur man gekomme is: dat wier deur de tweê- beie fermieljes gearrangeerd, zóas dat eêu- wen lank gewoonte moe zien geweest onder een deêl van de boerestand. Mae wien za je nog vinde die at daè van binnenuut over kan vertelle? Zó een levensver'ael is dus feitelijk ook een waerdevol stikje geschiedschrieving. En in 't geval van een echte verteller of vertelster ook gewoon mooi. Kort gezeid: een stuk cultuur, nie minder van belang as Gerard Reve en 'eêl de ram-tam die at die man geschopt eit. Over de waerde van 'oral history', dus de geschiedschrieving an de 'and van monde- lienge bronnen, is t'r trouwens een jaer of 2 I noe nummer 22

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 3