Moedertaele vuuve terug een soort discussie geweest. Nou ja, een discussie was 't nie precies. Een paer Zeêuwse schrievers op 't gebied van geschiedenis waere 't faliekant oneêns: den eênen zeide dat mondelienge bronnen 'eêl onbetrouwbaer waere, den anderen zeide dat dat nie zö was. Ik dienke zelf dat dien lesten 't meêste geliek ao, mae dat 't er ook vanaf 'angt mee wien a je te maeken eit én over wat vö onderwérp as 't gaet. Los van de kwestie van 'oral history', was die 'discussie' op z'n zeiven eigenlijk óók interessant. D'r wier feitelijk nie wezenlijk op de zaek zelf ingegae, 't was meer vastbiete in de standpunten die at die tweê mannen tóch a 'aodde. Aollebei 'aodde ze ook ulder eige kriengetje van geliekgezinde en die tweê groepen ménsen bleve apart van mekaore. Niks geên vergeliek maer op je strepen bluve stae. Ik vinde dat dat noga dikkels zö gaet 'ier in Zeêland. Jammer en nie nódig, liek mien. Ei nie den eênen een bitje geliek en den anderen (misschien wat méér of minder) toch óók? Ook dat is trouwens een onderwerp daer at over geschreve mag ore in de Noe. Voelt jen eige vrie - mae nog 's: 't moe redelijk wél geschreve weze en 't moe ook vo een ander waerde kunnen Dus schrieft, schrieft, schrieft. Mae je mag ook gewoon alleên mae leze. Dae bin me Noe net vo. Corrie Kopmels ('s Graevenpolder) M'n 'arte boenst een diek is deurebroke een weêl van Zeêuwse zinnen stroomt over m'n luppen woorden d'r ineleid deur m'n moeder en aol die jaeren goeed ebleve borrele in me op je zou verschrikke van die vremde geluuden mae ze komme van mien noe nummer 22 I 3

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 4