Veugels Bram (west-Zeêuws-Vlaondern) M'nheêr de Redacteur, Ik 'èn 't van de weeke an de stok g'ad mie een méns van de veugel- beschèrmienge. Van de dierenbeschèrmienge wel te verstaon. Mao die beschèrmn ook de veugels. 't Was een daome. En ze kwam van self uut de stad. Noe, ik moen direct zeggen dan 'k nie tegen de die renbeschèrmienge zien 'oör, ter contraorie, 'k bén d'r stérk voo. Maor... en daorover kreeg ik het mie da méns an de stok, zie wou 'èn dan 'k alle beêstn zou beschèrmn en dus ook aol de soorten van veugels, en toen zat 't 'r vanself gauwe bovenop, da snap je zö. 'k En 'eur een keêr percies gezeid waorop da stieng. Dan 'k d'r bots voo was om de zwaoluwn te laotn leevn en 'ard te beschèrmn en net zö 'ard voo de koolmeêsjes. Dan 'k d'r nie voo zien, dan mèrlo- ars en spreêuwn doödgemaokt worn, a zitn ze wel 'n keêr an de keêzn, de frènzen en de janievers. Omda'k d'r van overtuugd zien, dat 't beêtje schao dan ze doen nie opweegt tegen aol 't goeie dan ze doen, deur wurms, rupsen, kortom alle soorten van fenien op te vreetn. Mao da méns noemdn mien een moordenaor en beêstebeul omda'k zei, da voo mien part vandaog an den dag alle musn mie kouw'ielen leijen. En de kraoin d'r bie, en d'eksters en gao mao voort mie aol die smèrlapn van veugels op te noemn, die ad ons zövee schao bezurgn. Mao dao was ze nie mie m'n eêns 'oör. Die beêstn 'èn even vee recht van leven as ik, zei ze. En of ik toen a zei: "Awel, at d'r an den dag van vandaoge algemeên beslootn zou worn, dat t'r geên I noe nummer 22 eên musse of andere schaodelijke veugel meê mag worn doödgema okt, dan zu me wulder ménsen gauwe 'oenger gaon liejn." 't 'lelp m'n aolemaole geên cènt. Ik was en ik bleef een bruut. Dao gieng niks van af. Mao jao, 'k neem 't da méns noe nie zö 'eêl kwa- olijk 'oor. Z' èt immerst geên land te beboern, ee. Z' zelfs nog geên 'ofje te bezaoin. Wan ze zou dan wel anders kraoin, dienk ik. Ik vroegen 'eur, of an de kleine kiekentjes van den oender recht 'aon om te leevn. "Jao natuurlijk", riep ze mie een gezicht as een vierspugende bèrg, wan ze docht minstens, da'k die ook geregeld d'n 'als af wroeng. "Awel", zei ik, "de reden waorom dan ik de eksters dood wiln èn, is omda ze juust de kiekentjes pakn en opvreetn". Toen wist ze 'eêl eventjes nie wa zegn. Maor een beêtje laoter ao ze wee wa gevondn. "Da's de natuur", zei ze. Toen èn 'k mao gezeid da'k meêr te doen aon, dan bie 'eur te staon praot'n. In ieder geval, m'nheêr de Redacteur, za'k bluuvn vechtn tegen de mussen, de kraoin en d'eksters, zö lank an'k kan. Dao kun j'op an.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2006 | | pagina 9