Reisleider Albert Goeman (Yese) In de jaeren zestig van de vorige eêuw wassen d'r nog nie vee busreizen naè 't buutenland. Me 'aan bie ons op 't durp een goeie winkeliersverênige die aaltied mie den tied meegoeng en op een keer kregen ze daè 't idee om buutenlandse reizen te organiseren. Ze begonne zegeltjes uut te geven en bie inleverienge van een aantal zegeltjes en wat biebetaelieng kregen de klanten een 'eêl verzurgde busreize van tien daègen naè 't buutenland. In de loop van de jaeren èn me mee die verênige vee landen bezocht en vee beleefd. De reizen wassen direct een groöt succes en me kwammen aaltied plekke tekort, mae me 'anteerdn 't systeem 'vol is vol' en 'die a 't eerste komt, ei 't eeste 't maèl'. Omma m'n vrouwe en ik vee ereisd 'aan en ik vee elezen aa over verschillende streken, wieren oöns benoemd toet reisleiders. Je mot er wè an dienken an de meêste mensen nog nooit varre reizen emaèkt 'aan en niks wistn van de gebruken in de angrenzende landen. Op een keer gienge me naè Frankriek. 's Ochens om zeven uren wassen me vertrokken mie een bus mie vuuftig klanten. De stem- mieng zat d'r goed in en vlot reeën me deur België toet an de grens mie Frankriek. In zö een wegrestaurant dronken me koffie, de mensen kondn d'r eige dan ok nog wat uutrekken. Noe was d'r in een zaal van dat restaurant een show van doödskistn en natuurlijk giengen me daèr s noe nummer 23 kieken. Nou, me keken inderdaad oönze oögen uut. Een paer Belgen bekeken die kistn, voeldn 's an de beklêdieng en giengen d'r in liggen. 'Awel, 'ier lig ik lekker in,' zei d'r een Belg. 'Ik gaè die mae nemen.' In de bus aan oöns 't daè nog lange over, dat begriep je wè. Me reeën Frankriek in en 's mirregs stopte de bus bie een restaurant en kregen de mensen een goeie lunch. Vadder wee mae, naè de vol gende stop. Mae toen docht de chauffeur: 'Ik korte wat in.' En ie nam een afslag. Toen kwammen me in een oneindige polder terech- ten, in de buurte van Verdun. Omma ze wee koffie beloofd wassen en de meêste mensen mie 'oög waèter zaten, wier d'r uut'ekeken naè dat restaurant, mae dat kwam mae nie. Kilometers in de omtrek was d'r niks te zien. Me zatten op een provinciale weg en daè bin ze nie zö druk ezaaid. De mensen kregen dost en begonnen te kanke ren. 'Nog even geduld,' zei de chauffeur. 'Me bin d'r zö.' En warem pel, bie een kruusieng stoeng d'r een bord: 'du café, du lait, de la bière.' De bus volgdn de pijlen en via een smal landweggetje kwam men me bie een oud, vervallen boerderietje uut. De meêste mostn eerst naè de plee, mae de dames kwammen agauw in paniek naè me toe. 'Waèr is noe die plee? Ik mö zö nódig.' 'Nou, dat 'k je toch ewezen, achter die groene deure mie dat vrouwtje d'r op.' 'Ja, ik bin gek zeg, dat is geên WC, dat is gewoon een gat in de grond.' 'Natuurlijk,' zei ik. 'Je zet je voeten an weeskanten van dat gat, je

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 18