Strafbaer Jan Zwemer (Oöskappel) Ik zitte achter de computer en ik kieke op 't etiket van 't flesje Grolsch dat a naest me staet. November 2006. Agauw vuuf maenden over tied: da kan nét lekker weze. En ja'oor, 't smaek fantastisch. Een bitje net as bokbier, zei mae. Beter as dat ka je ze nae nie Licht belege blonde joengers van een fatsoenlijk mérk en dan ruum óver de houdbaer'eidsdatum. Ja, da's natuurlijk per ongeluk; ik drienke nie zö vee thuus en dan krieg je da ze lank leie. Mae 't is toch ook een mooie maniere om vo weinig geld iets lekkers te 'ebben dat as een ander nie eit. Aerremoe zoekt list: ik kan 't in elk geval anbevele... Kiek, in een café zou dat tegenwoordig nie meuge. Daè zoue ze ongeveer verplicht weze om zó een kostelijk flesje deu 't gootegat te spoelen. Een rotstreek ee? Mae van overheidswege verplicht. Net as zövee diengen. As ik anstaende jaer wi 't strö van m'n kogelboöntjes verbrande, net as overlesten, dan za 'k ook wè in overtredienge weze. Huhuh. Dan za 'k óók nog even dienke an dat nieuwsbericht van lee jaer. Wete je 't nog: deur de smooke van de Paesvuren in Duitsland en 't Oosten van Nederland, was in Nederland bóven de rivieren een 'alven dag de lucht rokerig. Dat moogde natuurlijk wè, dat was een oud gebruuk. Ae noe, dat is 't verbranden van 't strö van mien kogelboöntjes ook. En nog nuttig ook, wan 'k ao boontjes d'r van - dat ka je van die Paesvuren nie zeie. O, bin 'k noe strafbaer? Anzette toet burgerlijke ongehoorzaem'eid? Viertje stoke mee Sint-Jan ('ier zö'n vier in Breux - Lotharingen) is folkore, mae j'n eigen böneströ verbrande zou een misdrief weze... Of toet strafbaere feiten? Opjutte van brave Zeêuwen? Ondermijne van 't over'eidsgezag? Eigenlijk terrorisme? M'n flesje is driekwart leeg. Mmm, toch maer een bitje anziee: m'n maege vindt 't ietewat schérp. Nie 'êlemaele verkeerd, da ze d'r een einddatum op zette. De leste slokjes doen 'k langzaem, da's beter vö de smaeke ook. Jammer eigenlijk, da 'k van m'n brune boontjes nie 's een soort bier noe nummer 23 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 23