Online encyclopedie in't Zeeuws Wouter Steenbeek (cyberspace) Wie at er beschikkienge over internet eit - en wien eit dat noe nie vandaeg den dag - gebruukt 't gewoonlijk dikkels om naè feiten te zoeken. Over naebie aolles is wè wat te vinden, soms meer as da je nodig ei. 't Za de verstokte internetters zeker al is opgevalle weze 'oe dikkels je bie de eerste tien resultaoten de naem van Wikipedia ziet. Da's een vö eiken internetter vrie te gebru- ken encyclopedie op 't internet, die-a 'eêl den tied angroeit deu toedoeen van... die zelfde internetters, 't Mooie van Wikipedia is naemelijk dat iedereên d'r zelf an mee kan schrieve, zö vanaf z'n eige computer, 't Kost glad niks en je 'oef t'r niks vö te doeen as schrieve. En kennisse van informaotica is ook nie van belang: je 'oeft er geên program- meertaele vo te kennen. 't Oor nog vee mooier. Van de meer as tweê'onderd Wikipedia's die a d'r noe bin is t'r ook eêntje in 't Zeêuws. 't Is nog maer een 'eêl kleintje, mee op 't moment 127 arti kels. Mae da's noe juust zö gaef: om-at er nog zö weinig staet, kan je nog vreêd vee zelf uutmaeke. 't Idee is dat iedereên die a geïnteresseerd is, over z'n eigen expertise schrieft. Dat kan bievobbeld geschiedenisse weze, of natuurkunde, of taelkunde of Azië. Maer je kan natuurlijk ook schrieve over 't durp daer a je op weunt, j'n hobbies, je beroep. Op den duur, as t'r meer schrievers langskomme, raeke dan aolle informaotiege- bieden langzaeman beschreve, en mee den tied groeit de Wikipedia dan uut toet een flienk naeslagwerk. Je voelt n a ankomme: me roepe lezers en schrievers van Noe op om te 'elpen. Zö a 'k a gezeid 'ebbe, is de Zeêuwse Wikipedia nog vreêd klein. Me doeë ons besten, maer toet noe toe bin d'r feitelijk maer 'eêl weinig frequente gebrukers. Zelf bin ik geên echte Zeêuw en moe 'k stikvee moeite doee om goed Zeêuws te schrieven. Bovendien 'k in m'n eêntje ook nie overaol verstand van. Daerom bin aolle sprekers van 't Zeêuws stikke welkom om ook bie te draegen an dit project, 't Is stikke gaef om j'n eigen tekst zö op 't internet te kunne zetten, geliek vö iedereên zichtbaer. Bovendien 'elp je de Zeêuwse taele mee sproengen voruut: zö is t'r nog naebie niks in 't Zeêuws op internet te lezen en zö staet er een 'eêl boekwerk! En zö a 'k a zeide, is Wikipedia vö iedereên geschikt, of je noe mee computers ver trouwd bin of nie. Iedereên die Zeêuws kan en wat weet, mag meedoee! De Zeêuwse Wikipedia is te vinden op http://zea.wikipedia.org Noot van de redactie: 'Iedereên die Zeêuws kan mag meedoee', schrieft Wouter Steenbeek. Mae van meerdere mensen krege ons bericht over de taele op de Zeêuwse Wikipedia. Die zou amperan Zeêuws te noemen weze. 'Walchren' vo 'Walcher', 'Wête' vo wete (mee de eê uut steên), veur vo vo/voe (veur kom ir 't Zeêuws nie vo), 'miense' vo mensen en gae zö mae deur. Klanken die nie kloppe, woorden die nie kloppe en dialecten die deu mekaore g'aele ore. 't Gae dus nie over de spellienge wè over fouten die a een 'native speaker' nooit zou maeke. En da doe de geloöfwa- erdeid van de Zeêuwse Wiki gin goed. Zömae een puntje van aandacht. De naerstigeid d'r mee! En succes! noe nummer 23 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 25