Dweepzieke ieveraors Jan Bruens (Aernburg) 'Ier, in m'n eign stad Aernburg, die 'eur plekke op de kaorte ruum- schoots verdiend èt vanwege 'eur bewoogn verleedn, geevn verande- riengen in de anklêdieng nie vee moed. Wat is 't geval? De stad èt alleên nog toekomst mee kunst en gedichtn. Wier d'r gezeid... 't Resultaot? Iedere denkbaore wandelplekke stao vol mee gedichtn uut den 'eêln wèreld. Gedichtn uut Duutsland, uut Engeland, uut Griekenland, uut Iran, uut Aofrikaonse landn. Gedichtn in alle soortn en maotn. Op kunststof paneeln, doekn, 'oute paneeln. De gedichtenfaonaotn zien schienbaor de Zêeuwse taole vergeetn, en in ieder geval is t'r geên Zêeuwse dichter in veldn of weegn te vindn. Ze mostn e keê weetn da de inweuners van Biervliet droöge kunn weunn mee dank an inpolderaor en Zeêuws dichter Jacob Cats uut Brouwersaovn. Een echte grote geêst en bewonderaor van de gróte humaonist Erasmus van Rotterdam. Cats was, b'alve inpolderaor, raodspensionaoris, dichter en volksopvoeder ook bevriend mee de familie Huygens. Oök goeie opvoeders, want Christiaan Huygens 'ad zien kinders op ongedwonge wieze, mee zand as lesmaoteriaol, 't schrievn biegebrocht. En mee de knopn van 'ulder buusje leerdn ie 'ulder 't muziekschrift. In zien geschriftn roemde 'Vaoder Cats' dezen uutvinder van 't slin geruurwerk en de ontdekker van de ring van Saturnus, maor daor nevest zien broer Constantijn Huygens, compagnon van Cats bie de inpolderienge van Biervliet. Dien Constantijn 'ad zowaor een gedicht gemaokt over Aernburg, en nog wè in 't Rampjaor 1672. Omdat schienbaor de gedichtnliefebbers in ulder iever de stad vol te sturtn mee tekstn uut verre landn, onze Constantijn over 't 'oofd 'ebben gezien, èn m'n eign kinders Constantijn Huygens an de ver getelheid ontrukt. Naost de deure van m'n 'uus kan je noe leezn: OP HET KLOECK VERWEEREN DER STEDE AERDENBURGH TEGEN DE FRANSCHEN Waeck op, flauw Holland en gij lauwe land-besorghers, Om onbesweken deugd voor desen hoogh geacht: Herschept de ouden moed, Vertrouwt des Heeren macht, En siet wat die vermagh Alleen met Aerd en Borgers (1672) Vorig jaor kwam nie alleên de vogelgriep in ons landje (mee as gevolg da m'n 'oenders tot meie gekampeerd 'èn onder blauw plas tiek), maor beleefde oök 't 'culturele Aernburg' een dieptepunt. Onder gróte belangstellieng wier d'r een 'monument' ontuld van ons eign versie van Kaat Mossel of Kenau Simonsdochter Hasselaar, 't 'Erinnert aon 't 'eldaftige verzet van Aernburg teegn een Frans leger onder leiding van êne Margereta Sandra. 't Armzaolige kitchbeeld, schroöt'oöp of watje 't wil noemn, wor noe in rap tempo afgebrookn. Het beêld, neergezet door bejaorde noe nummer 23

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 27