Mimi Jan Lauret (den 'Oek) Mee een 'arte klap viel de deure van 't kot achter 'm dicht, 't Kot, de gevangenis van Breda, de Pèreplu. Daor aa Ko Katief biena tien jao- ren van z'n leven deugebrocht. Veroordeeld voo de moord op Mimi Vermeilen, de zeventienjaorige dochter van de gemeêntesecretaris. D'r was geên mens die a op Ko stong te wachten toen at ie 't kot uutkwam. Z'n ouwers waoren dood en de andre mensen die at 'm vroeger kenden, waoren vast vergeten dat ie nog bestong. Op een bankje in de zonne gaon zitten, da was 't eêste wat ie deê. Dao was geên mens die a zei dat 't nie mocht. Dao was geên mens die zei 'oe lange at ie dao mocht bluuven. Vanaf vandaoge mocht Ko 't weer amao zelf uutzoeken. Uut z'n versleten tasse 'aolden die een stikje krante, geel gworren deu den tied. Ie keek lange nao een fotootje van een jonk meisje. Over z'n maogre kaoken stroomden dikke traonen. Ko was een bitje een aorigen, zeien de mensen op 't durp. Uut een bitje aorige familie ook. Een vaoder die te vee zoop en te weinig werkten. Een moeder die a meer op straote stong te commeren dan da ze voo d'r vuuf kleinjongers zurgden. Op de gewone schoöle van 't durp konnen ze geên weg mee Ko. Daorom gieng tie eiken dag mee de bus naar een aparte schoöle. Voor achterlijke kinders, zeien de mensen. Dan liept-ie in elk geval nie 'êle daogen voö schao en baote over straote. Vee last aa je verder nie van Ko. Ie 'eêtten eigenlijk 'êmao geên Katief van z'n achternaom. Da zeien de mensen omda die d'r altied zö katievig uutzag: een wit smoeltje, dikkels een snotneuze en van die waoterige ögen. Jao, af en toe liet ie de mensen wè verschrikken, 'oor. Dan kreeg tie een soort toevallen. Dan stuukten die zömao op straote. Z'n aermen maaiden deu de lucht, z'n ögen draaiden aokelig weg en 't schuum stong op z'n mond. Dan was t'r altied wè eêne in de buurte die t'r een bitje verstand van ao. Laoten liggen, een stikje 'out tussen z'n tannen steken, dan kan tie nie in z'n tonge bieten en wachten tot 't overgaot. Toen a Ko wat ouwer wier, wier tie oek moeilijker. Ie zag wè dat aol die joengers en meiden van 't durp naor andere scholen giengen. Leute mee mekaore 'adden. Verkêringe kregen soms oek a. Geên eên die naor urn om keek. Dao wier tie dan een bitje treurig van en soms oek 'eêl boos. Ko was groöt en sterk geworren. Werkten op de sociaole werkplaots. Soms, gieng tie oek wè nao 't durp. Dan gieng tie bie de joengers en meiden bie 't frietkot staon. De meiden wao ren altied een bitje bange van 'm en de joengers spotn mee 'm. Soms 'aolden die dan wè 's uut nao eên van die spotters. Dan joegen ze 'm mee z'n allen weg. As een opgejaogden 'ond droop Ko dan weê naor uus of naor een noöm van 'm van wie a tie wè 's een flesje bier kreeg. Die zomer wier t'r een nieuwe gemeêntesecretaris op 't durp benoemd. Eên uut 'Olland. Mee een dochter zö mooi, da alle joen gers van 't durp van slag af raokten en alle meiden paers zaogen van noe nummer 23

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 33