Mim Poorte van de Koepeigevangenis (de 'Pèreplu) in Breda. jaloersigheid. Mimi 'eêtten ze. Da was nog's wat anders dan Suuse of Saore. Mimi, die naom alleên a, dao zou je as jongen toch zot van worren. En mooie witte tannen as ze aa, en van da langen 'aor en zö leutig groots a ze praotten. 'Leuk, hè', zei ze dan. Da kloenk toch 'eêl anders as 'Leutig, eee'... A ze nao schoöle fietsten probeerden I noe nummer 23 sommige joengers altied in d'r buurte te kommen. Stel je voo da ze d'r 's mochten douwen a je de wind tegen ao. Voo die meiden van 't durp aodden z' udder eigen nog nooit zö uutgesloofd. Ko zag Mimi oek. En raokten oek van slag. Tegen iedereên die 't maor 'oren wilden, zei-tie dat ie mee Mimi van de secretaoris gieng trouwen. De andre joengers konden d'r gerust meê t'r pöten afblu- ven. Mimi was van 'em. Ie ao nog geên tied g'ad om 't tegen d'r te vertellen, want ie ao 't vreselijk druk op z'n werk. Ie was baos geworren, zei-tie, en dan most je soms nog 'arter werken as je knechten, 's Zaoterdags dee Ko voortan een stropdasse aon en 'eêl vee brillantiene in z'n 'aor. At de joengers en de meiden dan nést d'n diek giengen kuieren op zoek nao de eerste liefdesavontuurtjes, gieng Ko d'r achteraon. Ie zurgden da tie nie te dichtebie kwam, wan dan wier tie toch wee mao weggejogen. Toen eit ie 't geziene. Aon 't ende van den diek, onder de bómen, bie de put van Wannesje. Mimi en die rotzak van De Ruuter. Die schold 'm altied 't ergste uut. Zeker omdat ie in 't eêste voetbalden en op de HBS zat. Ze zeien dat ie laoter voo affekaot gieng léren. Praots at ie genoeg. En dao zat ie noe. Saomen mee Mimi. Op een boömstronke. Ie at er z'n jas op geleid zöda t'r jurk nie smerig kon worren. Den uutslover... Ko hapten naor aosem toen at ie zag wat er gebeurden. Arie de Ruuter kusten Mimi zömaor op d'r mond. En: ze von 't nog leutig oek... Ze lachten naor 'm en boöj d'r mond

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 34