't Onvoltooide drieluuk 1. Dood Jan Bruens (Aernburg) De poepuul wier uut de koeltasse g'aoln en gliek in de diepvriezer gestopt. De veugel waor binst een wandelieng in de Braokman gevonden deur een ex-politieman die an opgezette veugels verzaomelde. Maor een poepuul 'ad ie al en daorom kwam 't veu- gelkadaover bie mien terechte. Mien verzaomelieng van doödskopn van veugels en andere kleine diern kost wè anvulling gebruukn en een poepuul 'ad ik nog nie. De vrouw die me de veugel brocht, zei d'r bie: "Die moe naotuurlik wè opgezet worn en omdat 't een beschermde veugel is, moe je-gie daor mee nao de pliessie voo toestemming vo 't op te zetn. Daor 'ad ik nog nie an gedocht. Een bekende die regelmaotig mee dooie diern afkwam, liet me weetn dat er in Sintepier een preparateur weunden. Omda de vrouwe van 't kadaover af wilde, 'ieuw ik 'r zoet mee t veraol dat ik de preparateur bots zou beln voor inlichtingen te kriegn, maor 't liep anders. Een andere kennis uut Oöstburg kwam mee nieuws. Ie 'ad een schoönn kerkuul gevondn. Goe vor op te zettn. Ie was dien dag nie thuus, maor 't kadaover was oök in da geval in den diepvriezer gestookn. As 'k goeste 'ad kost 'k d'r om komn. Ie 'ad den achterdeure opengelaotn. De vrouwe van de poepuul was nie erg blieë, maor eevn laoter waorn wudder toch saomen op weg naor Oöstburg. Daor angekom- me vond ik de veugel goed ingepakt in de derde schuuve van de diepvriezer. noe nummer 23 Thuusgekomn kreeg 't dier een plaotsje nest de poepuul. En die zelf- ste aovond telefoneêrde ik mee de preparateur, 't Eêeste wat 'm vroeg, was of ik angifte most doen bie 't politiebureau. Geliek begost ie op saomenzweêrderige toon te verteln da 'k most uutkiekn voo de dienders daor. 't Was gebeurd da diern bots in beslag genoomn wiern en dan most je een advokaot inhuurn voo 't terug te kriegn. t Kost oök nie in bevroozn toestand gepresenteerd worn. Maor dan gaot da dier toch rotn, wierp ik teegn. Daor 'en ze niks mee te maokn. Zo zien de regels. Je moe da dier laotn ontdooin, zei-tie wee. De zeveraor! 'Maor a je niet te vee moeilijkeedn wil 'èn, moe je-gie angifte doen in Middelburg, die zien vee gemakkelijker', gieng-tie verder, 'k Begost dien vint langzaom te haatn mee z'n geleuter en 'k liet die zeêksmoel weetn da 'k de veugels liever onder de grond stopte vor udder schedels an m'n verzaomelieng toe te voegn. Noe gooiden ie 't over een anderen boeg. D'r wier nie mi gerept over angifte doen, over bevroozn of ontdooid. Over verbooien of nie. 'A je-gie alleên maor die schedels wil 'èn, wil 'k voosteln die dooie veugels 'ier te briengn. Dan krieg je van mien wel een paor schedels van een kerkuul en een poepuul'. 'k Stoeng versteld, mao impersant rook ik lont. 't Waor gewoon een oplichter die zelfst de veugels wilde 'èn voo op te zetn en te verkoöpn. Vaneigest! 'k Bedankte feêstelijk voo z n anbod. Nao 't tillefoöngesprek stoeng m'n besluut vast. 'k 'Aan een naore smaoke overg'ouwn van 't ver'aol van de preparateur. Ik 'èn dan oök

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 36