m'n ge'eugen vertoonde gaotn. Op een bepaold moment 'aan 'k gedocht da 'k de kraoinmars zou blaozn. De andoening was zeer bedreigend gewist, 'oördn 'k laoter. Iedere dag zat ik dao in dat ziekn'uus te leezn in de koran, alle tied tussen eten en de bezoekuurn. 't Viel op en mensen wildn weetn wat a noe 't verschil was tussen de koran en 't ouwe testament. In veertig zinnen kost ik 't uutlegn. 't Eêrstgeboorterecht speelt een belangrieke rol en verder neemn de moslims de christenen kwaolijk da God uut drie deeln bestaot. De Vaoder, de Zeune en de Heilige Geêst. Een dogma, totstandgekoomn onder Constantijn de Grote op 't consilie van Nicea in 't jaor 325. Volgens de moslims een ernstige dwaolieng. Want god is alles en kan geên zeune 'èn. Oök joodn kriegn d'r van langst in de koran, 't Uutverkoorn volk 'aa geweigerd Mohammed als leste profeet te erkennen. Mee grieze baerd en koran in de 'and. Da waor voor de meêste uutleg genoeg en as er oök nog ansicht kaarten arriveerdn van de minaret van Hussain-i-Baiquara uut Herat, Afghanistan, waom de religieuze raopn gaor. 'k Liet iedereên maor in de waan. Impersant wier 't ziekn'uus bezocht door de MRSA-bac- terie. Gezellig. D'r wier een opnaomestop afgekondigd. Iedereên, niemand uutgezonderd, most wangslijm en en ander materiaol afge- evn om te kiekn of an d'r meêr mensn deu de bacterie besmet waorn. Da bleek nie 't geval. Gelukkig, want die bacterie kan gróte schaoi veroorzaokn bie ouwe en zwakke ménsen. 't Onvoltooide drieluuk (en andere ver'aoln) M'n 'erstel gieng rapper as gedocht en nao veertien daagn koran leezn was 't boek uut en kost 'k terug naor 'uus. Met m'n aerm zou 't al goed komn, nao een langdurig revalidaosieproces. Thuus wier 'k toegelachn deu de schedel van een koebeêst.'t Delft Blauwe bord mee de pielen zag juust 't zelfde uut as vroeger. Ik was wee thuus. Ik liep den 'of in en 'aolde de metaolgazen verpakkiengn mee daorin de restantn van de begraovn kerkuul en poepuul boovn. Nao een grondige wasbeurte lachtn udder doödskopn me toe. Nie vee laoter was 't braderie in Aernburg. M'n vrouwe was gaon kiekn en kwam terug mee 'eur vangst. Ze zeg: 'Jan, ik 'èn wa voo je gekocht, 't Is een boekje uut de jaorn vuuftig. 'Verzamelen en prepa reren van dieren' deur êne Georg Stehli'. Zo snel as meugelijk za'k noe verdergaon mee deel drie van mien onvoltooide drieluuk. noe nummer 23 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 39