Numansdurp geriefelijk an de wal kon stappe mos je vö De Plaet een 'aolf uurtje eêrder van de boöt of. As 't tie meezat, kon je dan anleg- ge an een steiger bie 't durp zelf. In ons geval was 't leêg waeter, zodat je midden in 't 'Ellegat op een vletje most overstappe. Geên leutje voor een kleuter die nie zö op waeter esteld was! De leste reiservaerieng uut die periode was die nae, 'oe bestaet 't, wi een tummerende oome: een broer van m'n vaoder, die in Souburg op Walcheren woonde. Dat was ter gelegeneid van een evenement op voetbalgebied; onze trots, Zonnemaere 1, most erges op Walcheren spele. 't Transport was in zövarre spectaculair vö mien dat 't eerste deêl wier of'eleid in een vrachtwaegen. Vor een daegje nae Vlissinge mos je in 't 'olst van de nacht ofvaere vanuut Brouwsaeven. Inmiddels was ik, dienk ik, a zö gewend eraekt an 't vaerend trans port dat ik me d'r varder weinig mi van 'erinnere. Zukke transporten gienge toen mit een schip dat toevallig vor'anden was. Dat waeren in ons gebied beurtschippers en vissers. Een bekend verael uut deze periode gieng over een muziekconcours in Oudurp op Goereê. Gelukkig ao, deu 't ontbreken van familie in dat gebied, alleên m'n vaoder an die reize van Brouwsaeven naer Oudurp mee edae. Deu de waermte mit dat zomerevenement was der redelijk wat bier nae binn ewerkt. De roerganger was daedeu op de terugreize even vergete dat er tussen aolletweê de 'aevens de uutgestrekte Veermansplaete lag. Ondanks 't volledig ontbreken van commenecaotie tussen wal en schip, 'oefde geên mens ongerust te wezen. In de broeierige zomernacht dronge vanof de boöt flarden valse muziek nae de zeêdiek deu. Uut'eput, mae mit een onvergete lijke ervaerieng rieker, kwaeme de muzikanten de volgende dag wi thuus. Zukke reizen van m'n vaoder viele altied saeme mit de Bommeneêse mart, dat waere naemelijk z'n twêe énigste vakantiedaegen in een 'eêl jaer. Dikkels as ons (m'n moeder mit d'r twêe kinders) ok mee- gienge, reisde m'n meêsta voruut of m'n bleve wat langer. De vervoersmogelijkeden vanof ons eiland waere vö die tied erg modern, 't Was zelfs op'enome in de vliegroute Rotterdam - Knokke. De vliegvelden 'Aemstie en Souburg waere tussenstations. noe nummer 23 I 39

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 41