M.B.Z. POP-OPLEIDING OP DE TOCHT 3 Verhuur-adviesburo op het gebied van professionele theater en showbelichting Kalsdonksestraat 45 4702 ZB Roosendaal Telefoon 01650-58337 Telefax 01650-61759 ADVIES DESIGN VERHUUR VERKOOP^ VERZORGING van COMPLETE LICHT- en GELUIDINSTALLATIES DUS VOOR SERVICE BEL JE: 01130-2660 Welhoekstraat 15 4416 BG Kruiningen Nummer 3 Juni 1992 Eindredactie: Frank Balkenende Correspondenten: Cees Groenewegen Hubert Leeman Bert van Leerdam Robbert Jan Swiers Vormgeving: Life Design - Zierikzee Advertenties: 01180-82650 Druk: Drukpunt - Zierikzee STICHTING tWv ZEELA Postbus 407 4330 AK Middelburg 01180-82650 Omslagfoto: Jaap van Boven tijdens de Doors-sessie in Brogum Foto: Pieter Honhoff Vlissingse popdocent-in-spé over de "rel" van Rotterdam Kees Schipper, Zeeuwse docent aan de pop-opleiding; -bijna aan de dijkgezet- Direkteur Floor van het Rotterdams Conservatori um leverde de laatste weken voorpaginanieuws met zijn voornemen om de opleiding tot popdocent te sluiten en de zes daar werkzame docenten per 1 augustus op straat te zetten. Door snelle aktie van de betrokken docen ten en studenten -die onder meer dreigden met een kort geding tegen het conservatorium- is het ophefïïngsbesluit inmid dels ijlings teruggedraaid, maar de kou is nog niet bepaald uit de lucht. De opleiding, uniek in Neder land, staat onder druk. Een van de vijfentwintig pop-docenten in spé die begin mei een onheilsbrief in de bus kregen, is de uit Vlissingen afkomstige drummer/bassist Jeffrey Bakx. "Dat was wel even schrikken ja," verklaart Jeffrey. "We kregen alle maal een brief waarin werd aangekondigd dat we nog examen zouden kunnen doen, maar dat het daama afgelopen zou zijn. De docenten, onder wie Bertus Borgers, Kees Schipper en Ake Daniel- son, kregen te horen dat ze per 1 augustus aan de dijk zouden worden gezet." In Rotterdam was het huis te klein. Advo caten werden in de arm genomen en de direktie van het conservatorium zwichtte onder het dreige ment van een juridische procedure. "Het voorlopi ge resultaat is nu dat alle docenten gewoon in dienst blijven en dat er in augustus opnieuw toe latingsexamens komen voor een nieuwe lichting. Alles is nu uiterlijk weer bij het oude, maar de sfeer is nog wel wat bedrukt. Jaap van Beusekom, direkteur van de Stichting Popmuziek Nederland en samen met Bert Blanken, hoofd van de pop-oplei ding, nauw betrokken bij de ontwikkeling ervan, heeft een paar weken crisismanagement achter de rug en zag zijn vakantie in rook opgaan. "Er zat al heel lang iets scheef," aldus van Beusekom. "Het is voor zo'n man als Floor blijkbaar moeilijk te ver kroppen dat het in deze opleiding heel anders toe gaat dan je op een conservatorium zou ver wachten. Het cultuurtje van die popj ongensstaat haaks op het zelfbeeld van het conservatorium." Van Beusekom vreest dat de opleiding nog niet uit de gevarenzone is. "De plan nen die Blanken met de opleiding heeft -goedges choolde docenten afleve ren die de kwaliteit van het poponderwijs op muzieks cholen kunnen bevorde ren- moeten koste wat kost in het keurslijf van een vijf jarige opleiding worden geperst. Dat gaat tegen het idee van de pop-oplei ding in." Ook Jeffrey Bakx denkt dat de popmuziek op het conservatorium nog steeds de vreemde eend in de bijt is. "Raar eigen lijk. Popmuziek is toch allang geen subkuituur meer, en we gaan er hier heel zorgvuldig en serieus mee om. Nu willen ze onze opleiding ombuigen tot een vijfjarige studie. Zoals het nu gaat, is het zeker niet goed genoeg." Van Beusekom: "Het pro bleem is volgens mij dat deze opleiding gericht is op de lespraktijk, we sto men de studenten klaar om onderwijs te geven. Het conservatorium op zich is veel meer gericht op de uitvoeringspraktijk. Simpel gezegd: zo goed mogelijk je instrument beheersen. En dat wringt." De bedoeling is nu dat de tweejarige pop-opleiding over twee jaar wordt geïntegreerd in de vijfjari ge studie Lichte Muziek. Volgens Jeffrey heeft dat een voordeel: je kunt er meer de tijd voor nemen. In de tweejarige opleiding ligt het tempo behoorlijk hoog. Maar zowel Jaap van Beusekom als Jeffrey Bakx denken dat zo een belang rijk Uitgangspunt geweld wordt aangedaan. Jeffrey: "Zoals het nu gaat, komen hier alleen de ervaren popmuzikanten binnen. Daar zijn we op gese- lekteerd. Over instrument- beheersing en techniek hoef je ons niets meer te vertellen. En wij hebben allemaal het grote voor deel van ontzettend veel podiumervaring. Als wij afgestudeerd zijn, komen we zo aan de bak omdat er erg veel behoefte is aan docenten met onze erva ring. De studie lichte muziek is wat dat betreft een grote stap terug. Daar kan in wezen iedereen terecht die het toelatings examen doorkomt: of je al vanaf je veertiende in bandjes speelt en alle podia van Nederland al hebt gezien, maakt daarbij niets meer uit. En als je afstudeert van Lichte Mu ziek, ben je één van de zovelen. Bovendien moet je, anders dan wij nu, ook nog een aantekening halen om te kunnen lesgeven. vervolg op pagina 4 O O

Noot | 1992 | | pagina 2