"PRACHTFIGUREN, DIE JONGENS VAN SURRENDER" HOFPOP - DAKLOOS...? 6 7 Muzikanten kunnen niet zonder secondanten. Op de weg naar roem zijn studiobazen, muziekdocenten, roadies, managers, zaaleigenaren en, niet te vergeten, fans onmisbaar. In deze serie zet Noot de mensen aan de zijlijn in de schijnwerpers. Deze keer: de verstokte Surrender-fan. "Surrender is het gewoon. Ik geloof dat ik ze al een 25 keer heb gezien. Elk con cert probeer ik d'r bij te zijn. Ik zing alles mee, zoals de meeste verstokte fans. Niet dat ik sta te springen en te hossen, maar ik leef wel heel erg mee. Je voelt je met elkaar verbonden en nauw betrokken bij de band." "Ik kom uit Vlissingen en da's nou bepaald geen Sur- render-bolwerk. Maar goed, vrienden haalden me over een avondje te gaan stappen in de Zak. Kiekieris om precies te zijn. Daar draaide de discjockey plotseling Arjêên van Pier. Ik vond het prachtig, want ik hield ook al van Normaal dus dat sloot wel aan, en vroeg hem van wie die muziek was. Van Surrender dus. Had ik nog nooit van gehoord." Een jaar terug las ik in de krant dat ze in Hein- kenszand speelden. Ik ernaar toe natuurlijk. Ook de andere nummers vond ik te gek, hoewel Arjêên van Pier gewoon nummer één blijft voor mij. Het dia lect trekt me aan, het is iets van je eigen streek. Ik ben een geboren Vlissinger, maar op den duur leer je het dialect wel. Ik neem heel vaak bandjes op van concerten. Vooraf vraag ik dat aan de jongens van Sur render. Die hebben er meestal geen problemen mee. Ik draai ze vaak en kan dus zowat alle num mers meebrullen." "Behalve de muziek, is het leuke van Surrender dat de sfeer altijd zo gemoedelijk is. Als je de fans een beetje kent, ben je vrij snel geac cepteerd. En dan Kees, Johan en Fons. Prachtfigu- ren. Hebben geen kapso nes, maar zijn spontaan, eigenlijk gewoon zichzelf. En humor hè, vooral Johan, die flapt er alles - uit wat voor z'n mond komt. Tij dens een concert was het bier op. De uitbater riep dat hij alleen nog buiten lands bier in huis had. Roept Johan langs zijn neus weg: 'De beste raad is voorraad'. Surrender, da's altijd lachen." "Die jongens staan niet boven het publiek en dat spreekt me aan. Ze geven je het gevoel dat je erbij hoort. Kees, bij wie ik wel Naam: .Ronald Minnebreuker Leeftijd:........29 Woonplaats: .Vlissingen .straks Kamperland Opleiding:.LTS Beroep:..... ....lasser bij de Schelde Hobby's:Surrender .muziek, uitgaan, tennis Favoriete muziek: .....rock en blues Favoriete band: Surrender Leukste nummer: .....Arjêên van Pier eens over de vloer kom, maakte me laatst spontaan lid van de fanclub. Hij zei: "Ronald, je bent tenslotte één van onze grootste fans." Dat doet je best wel wat, het streelt je ego. Ze zijn zo langzamerhand mijn idolen geworden." "Bijna elke dag draai ik Sur render. Normaal? Die band heeft afgedaan. Kees vraagt wel eens of ik de muziek nooit beu raak. Da's me tot nu toe niet overkomen, ik lust er wel pap van. Die gasten weten het namelijk spannend te houden, spe len regelmatig nummers in een andere uitvoering. Ach, je hoort natuurlijk dat er eens iets misgaat op het podium. Is Johan z'n tekst kwijt of zo. Nou, dan begin nen ze gewoon opnieuw, maken ze geen punt van, want ze zijn recht voor hun raap. Ik vind het niet sto rend; wie geen fout maakt is tot niets in staat. Frank Balkenende Of: op zoek naar een lokatie voor Middelburgs enige popfestival Popfestivals zijn een kostbaar goed in Zee land. Gelukkig zijn er in de laatste jaren meer bij gekomen, en gezien de opkomst van het publiek wordt dat zeer op prijs gesteld. Voor de Zeeuwse pop groepen bieden festivals een uitgelezen kans om zich in de kijker te spe len in het kielzog van nationale of zelfs inter nationale grootheden. Het Middelburgse Hof- popfestival heeft echter zijn langste tijd gehad nu de het stadsbestuur de Hof van Tange heeft bestemd voor de bouw van een parkeergarage. Daarmee dreigt het festival op ter mijn zijn naamgevende lokatie kwijt te raken. Vol gend jaar speelt het zich in elk geval nof af op het pophof. De Stichting Jeugd en Pop- gebeuren die het jaarlijkse festival organiseert, laat zich niet kennen. Voorzitter Kees Petiet heeft zich al per brief en per huis-aan-huisblad tot de gemeente gewend met een, naar zijn zeggen, uitstekend alternatief: de ommuurde tuin van de "Kloveniersdoelen", op een steenworp afstand van de huidige stek. Die brief, maar vooral het artikel in het Middelburgse stads blad "De Faam" heeft zijn uitwerking niet gemist. Nog voor er ook maar sprake is van konkrete plannen, hebben omwo nenden veiligheidshalve al het eerste bezwaarschrift ingediend. Achtertuin Er is nog iemand die de aktie van de stichting Jeugd en Pop met ver bazing heeft gevolgd: Ad van 't Veer, direkteur van de Stichting Nieuwe Muziek die in de Klove niersdoelen zijn thuisbasis heeft en er jaarlijks het nationaal bekende Festival Nieuwe Muziek laat plaatsvinden. Van 't Veer heeft het plan om "zijn" achtertuin als popfestivalterrein te bestemmen, uit de krant vernomen. Hij reageert nogal laconiek: "Dat is dus onmogelijk, daarover is met ons niet te praten." De direkteur van Nieuwe Muziek heeft niets tegen pop, maar volgens hem zullen de Hofpop-mensen tegen praktische onmoge lijkheden aanlopen. "De tuin ligt veel te dicht bij woonhuizen. Die bewo ners worden wegge blazen, het zal klachten regenen. Bovendien zijn de faciliteiten van dit gebouw absoluut onvol doende om pakweg duizend mensen op te vangen. Feit blijft dat de Hofpop- organisatoren per sé een lokatie terugwillen die in het stadscentrum ligt. Peter Pruijssers van de Stichting Jeugd en Pop yvil wel toegeven waarom: "De aansluiting met het uitgaansgebeuren moet niet verbroken worden. Zo'n festival in de stad brengt veel levendigheid met zich mee, dat is voor Middelburg als uitgaans centrum heel belangrijk. Bovendien levert de hore ca een belangrijke sponsorbijdrage aan het festival." Pruijssers kan zich ook wel voorstellen dat de omwonenden grote bezwaren hebben tegen verplaatsing van het fes tival naar de tuin van de Kloveniersdoelen. "Wij hebben niet onze zinnen gezet op die tuin. Een groot plein in het centrum zoals de Markt of het Dam plein is eigenlijk nog be ter." Bouwplanning Tijd om eens te bellen met de gemeente Middelburg. Daar blijkt in de eerste plaats dat de soep waarschijnlijk niet zo heet zal worden gegeten: de bouwplanning van de par keergarage zal wel toe laten dat in ieder geval in '93 nog een Hofpop op het aloude Hof van Tange kan doorgaan. De brief van de Stichting Jeugd en Pop 'circuleert' op het stadhuis tussen verschillende afde lingen en diensten die zich blijkbaar alle bezighouden met het lot van het hoofdstedelijke popfes tival. De ondervraagde ambtenaar somt ook meteen een aantal grote bezwaren op die kleven aan de tuin van de Klove niersdoelen. Maar hij verzekert ons niettemin dat op alternatieven wordt gestudeerd. "Voorop staat dat de gemeente het Hof- pop-festival serieus neemt. De zaak is in onderzoek, er zijn een aantal opties." Het lijkt ons dat de gemeente het beslissende woord heeft te spreken. En zoals overal, gaat het ook hier om keuzes. Middel burg zou bijvoorbeeld een prachtig "Marktrock" kun nen krijgen, in navolging van Leuven (staat daar trouwens ook al niet zo'n mooi gotisch stadhuis van de broertjes Kelder mans?). Dat kost dan een paar dagen derving van parkeerinkomsten, wat overuren voor de dienst Stadsbeheer en misschien een "white night" voor de Marktbewoners. Maar wat staat daar niet tegenover? Cees Groenewegen/ Hubert Leeman

Noot | 1992 | | pagina 4