O**"*» J (I 14 BROOD, COVERS EN SPELEN H foto; Annetta v.d. Boomgaard Laten we ons, muzikanten, niets wijs maken. Het publiek is machtiger dan de band. Op het podium kun je de hete adem van de meute in je nek voelen. Zelf sta je je met van die hete, oogverblindende lampen op je kop versch rikkelijk uit te sloven om je EIGEN nummers zo hartverscheurend moge lijk neer te zetten. Bloedstollende juweeltjes, waaraan nachten denk werk is vooraf gegaan, waaraan uren is geschaafd in het oefenhok, dus waarvan je absoluut over tuigd bent dat ze van wereldklasse zijn. Maar wat is uiteindelijk de belo ning voor dat proces, al die moeite, die crea tiviteit? Vaak niet meer dan een verplicht applaus je. In het ergste geval hou den ze hun kletsen in de broekzak. Alsof je een natte dweil tegen je kanus krijgt. Het publiek zaait twijfel onder de muzikanten. Doe ik iets niet goed? Zijn mijn eigen nummers niet goed? Snappen ze het niet goed? Laten we ervan uitgaan - ik ben optimist - dat de eerste twee zaken dik in orde zijn. Rest de laatste vraag: snappen ze het niet? Met alle respect voor de non-verTroste, ontwik kelde en afgestudeerde luisteraar, zou ik willen zeggen: NEE! Dit pro bleem stoelt op een stevig wortelgeschoten principe: wat de boer niet kent dat vreet hij niet. Wat vreet hij dan wel? Nou, iets dat hij kent, bijvoorbeeld hutspot met klapstuk en in ons geval, beste lotgenoten, is dat de uitgekauwde, afge kloven en afgelikte cover Speel een cover en ineens veranderen al die Pinok- kio's in Michael Jacksons en Madonnas. Hee, dat hebben we al eens gehoord, dat is tè gek of heel erg vreselijk gaaaafff. Of je nou Satisfaction com pleet tot gort kachelt, maakt niet uit. De kudde is blij want The Stones komen voorbij. Daar sta je dan met je koffer vol eigengeschreven num mers met hitpotentie. Je bent machteloos, het publiek heeft de macht. Ik snap die oudere muzi kanten wel, die uit pure frustratie een coverbandje oprichten. Overal ben je gewild, overal krijg je applaus, overal dansen ze en overal betalen ze je veel beter, want jij dient op wat het publiek makke lijk verteert: een heerlijke voorgeprakte Top-40 hap. Zo heb je ze in luttele seconden Under Your Thumb. Gelukkig waren covers oorspronkelijk originele songs en hoewel in de popmuziek alles al lijkt te zijn gedaan, moeten onze jonge gedreven poppers, rockers en housers de moed niet opgeven. Nirva na en R.E.M. speelden geen leentjebuur en bereikten toch ook het ereschavot der muzikale grootheden. En iemand moet dat stelletje betalen de schapen toch opvoe den? Van jullie, lief en vooral veelbelovend jong talent, moet de Zeeuwse popmuziek het hebben. Van mij niet meer, ik ben een oudere, door het publiek murw geslagen jongere. Ik ga.... forgive me, maar in een cover-- bandje spelen. F.B. Langevietè f Y - .V

Noot | 1992 | | pagina 8