7 VOLLEDIGE tekst: Hubert Leeman, foto 's: Hubert Leeman The godfather van musi cerend Zeeuws-Vlaande- ren woont tegenwoordig in het Belgische Water vliet. Hoewel verdreven door onroerend goed- speculanten die alle leu ke woninkjes op 't platte land aan Duitsers verpat sen, is Ries de Vuijst niet geheel los van zijn geboortegrond. Hij geeft poplessen in West- Zeeuws-Vlaanderen en predikt met Los Traufam- adores dat Texas toch eigenlijk het beloofde land is. Althans, voor wie de roots van de rock roll zoekt. Een portret van een markant Bressi- aander, die de nooit uit gebrachte elpee Soep Is Ok Sause maakte, z'n begeleidingsband in een schaapskooi verloor en soms deathmetal oefent. Olé! Een druilerige zaterdag middag in Oostburg. De tijd heeft stilgestaan in Hotel du Commerce. Rode skaib anken, ver schoten gordijnen, fineer- lambrizeringen en een zij vleugel met gammele tafeltjes waar de welfare- groep Koewacht, bij een- groept. Slides van Ry Cooder spelen door m'n hoofd. Over country gesproken: daar is 'mister slide' himself. Ries de Vuijst (37) speelt al meer dan twintig jaar gitaar. ,,Dat moet ik toegeven; 't is meer dan erg." Tot Los Traufamadores - een planeet uit het science fiction- boek Slaughter house Five - is het geko men. Het vijfkoppig gezel schap waartoe hij tegen woordig behoort, mixt verschillende stijlen, maar de inspiratie komt van 'Gods eigen land op aar de'. En dat is TEXAS. Geen wonder voor iemand die de Amerikaan se staat vereenzelvigt met de zuidkust van de Wes- terschelde. ,,Het zijn bei de plattelandsgebieden waar dialect wordt gesproken. Elke Ameri kaan heeft z'n eigen accent, ik ook. Daarom heb ik het waarschijnlijk beter onder de knie dan ABN. In feite wijkt Bressi- aans weinig af van het gemiddelde Amerikaanse dialect." Jubelen de Traufamadores in het Texaans, vroeger zong Ries de blues in onvervalst Zeeuws Vlaams. Vooral in het begin van de jaren tachtig genoot het duo Ries. de Vuijst en Thijs de Melker populariteit aan de 'over kant' (in dit geval Zeeuws- Vlaanderen, het gebruik blijft volgens Drs P. arbit rair). In 1981, toen zij gezamenlijk op Beukelpop in Biervliet musiceerden, bracht het akoestisch tweetal de single Kezand- se Blues uit, die handelde over de traumatische omscholing tot timmer man. ,,Die is alleen nog in antiquariaten verkrijg baar." Er volgde meer zielepijn, zoals de Schoon- diekse Blues. De aanloopjes naar bescheiden roem - ,,ik heb daar nooit naar gestreefd" - werden soms hinkepotend genomen. Het bluegrasstrio Boris Marokko Band (ook met Thijs) leed onder sullig heid. „We hadden een gitaar, een banjo en een electrische solobas. 't Was vooral leuk, als je op de verkeerde plaatsen speel de. We deden een keer mee aan de karavaan tegen kernenergie. Ieder een dacht dat we van de EO waren." De banjospe- toen ben ik gedwon gen ze op staande voet te ontslaan... Ier verbruide het. „Die jongen moest de show dragen, maar telkens voor het optreden durfde ie niet meer." Glitter, glamour en dans pasjes zijn aan Ries niet besteed. „Vermommin gen wel hoor. Ik heb eens een paars jasje gehad, dat drie maten te klein was. Je begrijpt, ik blonk uit in onbeweeglijkheid. Da's trouwens wek zo rustig voor het publiek, als je al opzwepende muziek maakt." Een geldschieter uit Wageningen financierde Ries' eerste schijf Soep is Ok Sause, een verwijzing naar het algemeen agra risch gebruik om na de soep de aardappelen in hetzelfde diepe bord op te dienen. Helaas ging het project, waaraan veel Zeeuws-Vlaamse muzi kanten een steentje bij droegen, als een nacht kaars uit. „De financier ging failliet. De opnames waren er, alleen het geld om de plaats uit te bren gen niet. Toen hebben de nummers op cassette gezet. We hebben er veel leut aan beleefd. Tijdens de opnames werd de stu dio verbouwd. Die baas metselde een muurtje, ter wijl wij een deuntje speel den." Medio jaren tachtig Ava lanche, 'de bluesband in de Benelux'. Ook weer Texas, zonder 'horns' en toen een verfrissing tus sen alle Chicago-blues- vertolkers. Na grote festi vals in Tegelen, Oldenzaal en Amsterdam verliet Ries de band. „De manier waarop de handel gebeurde, zat me niet lek ker. Mensen werden gekloot." Na een windstil te Ries The Resets, tot hij zijn begeleiders verloor in een schaapskooi te Saef- tinge. ,,'t Was op een knof- lookfestival. In die schuur mocht niet gerookt wor den met al dat stro en zo. Mijn mannen protesteer den: niet roken, niet spe len. Toen ben ik gedwon gen ze op staande voet te ontslaan, 'k Heb zelf gespeeld, 't was berege- zellig." dus moet ik ook deathmetal analyseren. Da 's best leuk... Ries leeft voor tachtig pro cent van gitaarlessen, waardoor hij op de hoogte blijft van muzikale ontwik kelingen. „D'r is veel aan de hand hier, deathmetal, grindcore, trash. Ik geef wat m'n leerlingen willen, dus moet ik ook deathme tal analyseren. Da's best leuk. Enne, ik ken m'n har monieleer wel hoor, ik kan meer dan drie akkoord jes." In zijn vrije tijd geeft hij ook popcursussen in zijn thuisland. Momenteel in het soosgebouw te IJzendijke, waar de ver warming alleen aankan als je bij de brandweer de sleutel van het kachelhuis haalt. Zeeuws-Vlaander en still has the blues. Frank Balkenende VOLLEDIGE [VERGUNNING]

Noot | 1992 | | pagina 4