tjoonk geluidstechniek WERELDWIJD TIJDSCHRIFT ALS SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN muziekhandel telefoon 01180-13097 lange noordstraat 16 - middelburg SPREEKT VANZELF nrd. achterweg 10 4424 ee wemeldinge voor professioneel geluid inclusief bediening telefoon: 01192-2152 semafoon: 06-58307361 i.s.m. jgeluid en licht tel: 01192-1270 UNDERGROUND SCENE REPORT Vanuit zijn flatje twee hoog in Vlissingen geeft hij zijn eigen blad uit. In de twee jaar tijd dat het blad bestaat is de Un derground Scene Re port uitgegroeid tot een serieus blad dat wereld wijd gelezen wordt. Hoog tijd om uit- en tip gever Paul v/d Burght eens op te zoeken en te vragen over hoe en wat. Noot: Hoe ben je geko men tot het uitgeven van een blad? PvdBDat was een beetje een samenloop van om standigheden. Hiervoor was ik manager van Lace Wing en toen die band stopte wilde ik iets an ders gaan doen met mijn muziekinteresse. En met name iets op non-profit basis waarmee ik voor veel mensen wat zou kun nen doen. Er zijn al ge noeg mensen die je gou den bergen beloven maar niets doen. Ik begon in au gustus '91 met de voorbe reidingen. Begin jaren '80 had ik al een tijdschrift, de Heavy Metal Hurricane, maar wegens gebrek aan financiële middelen en er varing (ik was 16 jaar) kwam dat blad niet goed van de grond. Wel deed ik hiermee mijn eerste con tacten op met andere bla den, bands en platen maatschappijen. In 1991, wetende dat een magazine vooral finan cieel moeilijk te maken is, begon ik met het idee een nieuwsbrief uit te geven. De produktiekosten lig gen hiervan een stuk la ger zodat het blad ook niet duur hoeft te zijn. Uit- instelling eindelijk is het resultaat, de Underground Scene Report uitgegroeid tot een soort fanzine met veel tips, demobesprekingen en zo, een magazine op mini-formaat. Noot: Hoe ging dat in het begin? PvdBMoeizaam, voor het eerste nummer heb ik honderden brieven moe ten versturen, demo's ko pen, adressen verzame len en geloofwaardigheid moeten opbouwen. Alle maal om nummer één vol te krijgen. De reacties na het eerste nummer lieten ook lang op zich wachten. Pas na een paar maanden begon ik post te krijgen voor de Underground Sce ne Report. Maar toen bleek ook dat het wel aan sloeg en dat het een heel nieuw concept was, een blad met veel demobe sprekingen en tips over platenmaatschappijen, uitgevers, andere bladen en radioprogramma's. In de (hard)rockwereld zijn contacten intensief via demo's, flyers en en thousiasme. Bij gebleken betrouwbaarheid wordt je opgenomen en doen de mensen veel voor je en vi se versa. Iedereen die mij dan ook wat opstuurt krijgt antwoord. Noot: En je komt nu we reldwijd uit. PvdBJa, ik krijg dus post uit o.a. Griekenland, Lit- touwen, USA, Scandina vië, Duitsland, Portugal, Australië, Singapore, Chi li, Italië, Brazilië Noot: Ho maar! PvdB: Daar komen dus bestellingen, demo's, bla den, promotiepakketten, folders en meer van dat soort zaken vandaan. Da gelijks zo'n 5 tot 8 stukken post. Noot: Beperk je je tot uit sluitend Underground? PvdB: Eerst wel, tenmin ste, undergroundde beginnende muzikant wereldwijd. Nou ja, eerst voornamelijk metal/har- drock, maar met de groei van het blad is het zichts- veld steeds breder ge worden. Nu behandel ik alle muziek die met ROCK te maken heeft. Van po prock tot trash en van hardcore tot stampende rap. Noot: Dus je hebt van alle Zeeuwse rockbands al een demo binnen? PvdB: Nee, ik begrijp het niet. Uit alle delen van de wereld en uit alle delen van Nederland krijg ik post, maar uit Zeeland praktisch niets. Ik denk dat dit ook in de van de Zeeuwse muzi kant zit. Noot: Hoe bedoel je? PvdBIk denk dat de Zeeuwse muzikant ener zijds arrogant en trots is en aan de andere kant on wetend. Ze denken: we weten het allemaal al wel. Als ik zeg dat ik wereld wijd uitkom met mijn blad hoor ik: Dat zal wel. Een ander punt is de kortzich tigheid van de Zeeuwse muzikant. Ze houden zich enkel met Zeeland bezig. Ze willen wel allemaal buiten Zeeland spelen, maar willen er niet iets voor doen. Ze hebben het al over een platencontract maar kunnen niet eens een fatsoenlijke demo uit brengen. Ze willen het op een presenteerblaadje aangereikt krijgen. Noot: Is dit niet wat gene raliserend? PvdB: Ongetwijfeld, er zijn best ook bands die er wel voor werken, maar het gros doet dat niet. Ik denk dat het ook onwe tendheid is. Er zijn zoveel manieren om publiciteit te krijgen, maar je moet wel weten waar je moet zijn en je moet er achter aan zitten. VAN i-)AM M E

Noot | 1993 | | pagina 3