THE JUKE JOINTS GOES AMERICA Twee weken lang tourden de Juke Joints met aanhang door Amerika, het thuisland van de blues. Aan den lijve ondervonden ze welk gevoel er bij die muziek hoort. Ze werden voorgelogen door hun (tijdelijke) manager, speel den in echte juke joints en met bejaarde bluesveteranen, werden aangehouden, beroofd en gingen zelf op het dievenpad. Ze weten nu dat de blues meer betekent dan alleen muziek. Noot publiceert fragmenten uit het dagboek van toetsenspeler Wouter Izeboud en gitarist Rinus Oudejans. Zondag 11 september Geplande aankomsttijd was 17.30 local time in Atlanta. Tijdsverschil tus sen Brussel en Atlanta be draagt zes uur. We zijn op gepikt door Brian Neely en DJ Speedy Willy ('a friend'). De auto was een schitterende Dodge (bus) RAM VAN, waar veertien man in konden. Doordat we nogal wat bagage had den, moest er nog een huurauto geregeld wor den. Brian heeft ons ondergebracht in een The Economy Inn. In dat motel zaten we met twaaf man in vier kamers. Maandag 12 september Brian lijkt de JtAe Joints meer voorgespiegeld te hebben dan hij kan waar maken. Slechts een optre den, op een groot blues festival in Greenville, staat vast. Na beraad in de groep hebben we besloten om zelf actiever achter de za ken aan te jagen. Eerste actie is morgen te gaan oefenen met Blind Willie Foster te Greenville, ener zijds om backline te be machtigen en anderzijds om aan optredens te gera ken. Dinsdag 13 september Brian heeft Blind Willy ge beld om te zeggen dat wij op weg waren naar Greenville en dat hij voor ons moet zorgen. Onder weg kwamen we door Indianola, de woonplaats van B.B. King, en reden dwars door de katoen- velden. Om 15.30 uur arri veerden we bij Blind Willy. Jezus wat een armoede. In een houten kot woonde de familie Foster, en sme rig! Willy trakteerde op kip en in de tussentijd zijn Wouter, Merien, Ko, Cas per, Peter en Rinus naar de Mississipi gereden ge reden en een Bud wezen drinken in een bar aan het water. Daar zat mister Boogaloo Ames piano te spelen. Wouter heeft nog een aantal nummers met hem zitten spelen. Het was te gek, vond mr Boogaloo trouwens ook. „You're making my day", zei hij. Ik denk dat hij min stens 70 jaar was (min stens 80 hoorde ik ach teraf) en compleet maf. Hij speelde nog als een trein. We hebben heel wat met hem af gelachen. Tijdens ons gesprek kwam de bar tender vragen of hij weer wilde gaan spelen. It's a hard way of living here in the USA. Woensdag 14 september Vroeg uit de veren en als de brandweer dingen gaan regelen. We zijn eerst naar het huis van Brian in Greenville gaan kijken. Een schitterend huis, maar he lemaal leeg. Geen water en geen elektriciteit. Daarna zijn we naar Malcolm Wals gegaan, deze is met Brian een van de organisatoren van onze tour en van het Greenville Bluesfestival. We zijn in zijn kantoor geweest en hebben eerlijk verteld dat we niet weten waar we aan toe zijn (optredens). Omdat er wel geld uitgaat maar door gebrek aan op tredens niet binnekomt, hebben we ook een voor schot gevraagd op het op treden van zaterdag. Inmiddels is er een optre den geritseld, 's avonds in Tupelo. Na geld te hebben geleend in een pawn shop, kopen de Juke Joints een Casio keyboard met versterker omdat er geen toetsen beschikbaar zip. Het optreden verloopt rommelig. Het publiek was razend enthousiast. Zo'n goede band hadden ze nog nooit gehad. Toen later op de avond de rekening werd opgemaakt, bleek wel hoe dat kwam. Ze betaalden geen reet voor bands. Aan entreegelden was 72 dol lar gevangen en 128 dol lar aan de verkoop van T- shirts en CD's. Bobby de pubeigenaar was niet eens beroerd, want de consumpties van de band werdén zonder morren door hem betaald. Donderdag 15 september De Juke Joints spelen op nieuw in de VillageTavem. Vrijdag 16 september Aankomst Greenville. Willie Foster wist wel een motel. Dat bleek in het 'verkeerde' stuk van Nelson street te zijn. Om dat we daarvoor niet vol doende bewapend waren, besloten we nog even ver der te zoeken. Willie be gon een belmarathon, wij een zoekoperatie. Motels bleken bezet of veel te duur. Malcolm gaf niet thuis, Brians huis had nog steeds geen stroom wa ter en geen matrassen. Tenslotte scheurden we met een hamburger tus sen de kaken en bakken cola, sla en friet in de auto naar motel Lakeview, waar we - jawel - een betaal bare kamer vonden. Zaterdag 17 september DE GROTE DAG. Vandaag moet het gebeuren. Ont bijt met een stuk meloen en een droge boterham en op tijd weg. Het werd een geslaagd optreden. En thousiaste reacties. Een beetje langer gespeeld dan mocht, maar zolang ze de stekker laten zitten... To taal ongeveer 40 minuten gespeeld. Daarna back stage meteen voor CBS een interview doen. Ge lukkig heeft Peter de 2000 dollar die waren afgespro ken in de wacht weten te slepen. Rinus en Casper zijn door een muzikant naar het hotel gebracht en de rest is blijven kijken naar het optreden van Doctor John, Little Feat en B.B. King. Het was leuk om backstage rond te lo pen en met al de muzikan ten te praten. Zondag 18 september De Juke Joints slapen uit en weten, in rui! voor een T-shirt, gedaan te krijgen om een uurtje door te brengen in het zwembad van een motel. Onderweg naar een volgend optreden steppen ze bij een echte juke joint waar wat num mertjes met de plaatselijke muzikanten worden mee gespeeld. In de Flowing Foutain blijkt die avond weer helemaal niets gere geld. Maar goed, we mochten best spelen voor de deur opbrengst en na overleg besloten we om dat maar te doen. Het werd een op treden voor een man of tien, maar vol verrassin gen. Er waren wat gast- spelers, die allemaal wel een keer met een of an dere bluesbekendheid had den samengespeeld. (Die Muddy Waters Band moet wel groot zijn geweest) Zo was er een bassist die de soundtrack van Crossroads had gespeeld, maar nu door suikerziekte een been en een vinger moest missen. That's really the blues! Hij zong vanuit zijn rolstoel een bluesnummer mee O ja. de deuropbrengst leverde een diepterecord van 20 dollar op, tegen gisteren 400 dollar per nummer, het hoogterecord. Het kan verkeren. Maandag 19 september Op naar MempHs. In Beale street bezoeken de Juke Joints de club van B. B. King, waar de 'homy horns' (Merien en Ko) even met de FYeston Shannon Band mogen meespelen. Dinsdag 20 september Juke Joints bezoeken Grace!and. Weer trubbels over optredens Het was weer compleet onduidelijk waar en wan neer gespeeld moest wor den. Er moest bijvoorbeeld in Grenada gespeeld wor den op donderdag. Brian zat zich er mee te be moeien, terwijl hij met dat optreden in principe niets te maken had (had ene David geregeld). Hij was vervolgoptredens aan het regelen, er vanuit gaande dat wij op woensdag in Grenada zouden spelen, wat dus niet klopte. David had hem dit zaterdag al la- ten weten, maar dat was kennelijk niet doorgedron gen. Enfin... puinhoop. Woensdag 21 september Terug naar Tupelo. Het tourschema blijkt weer te rammelen. De Joints spe len opnieuw in de Tavem. Tot slot van de avond pro beerden we onze slogan, we sign tits for free, nog in de praktijk te brengen. Dat leverde in ieder geval een mooie foto op van de tits van een licht aangescho ten dame, maar van echt signeren is het niet geko men. Donderdag 22 september Weer een optreden in de Tavem. De ruit van de Dodge, dinsdag bij een auto-inbraak ingeslagen, is provisorisch gemaakt met karton en tape Dat zal la ter nog een voordeel blij ken. Vrijdag 23 september Weer een optreden in de Tavem, met Blind Willie. Het was een beetje rom melig, maar de blues was er weer. De girlfriend van de gitarist trok ook nog even d'r mond open. Wat kunnen die mensen zin gen. Volgens ingewijden is het God's gift. Behalve Joke en Peter hebben de rest van de Juke Joints het voor elkaar gekregen Brian compleet te negeren. Peter en Joke moeten wel! Alleen de kop van die vent levert al braakneigingen op. Zaterdag 24 september Het einde van de tournee nadert. De bus wordt te ruggebracht naar het ver huur bedrijf. Er stond een glimmend witte limousine op ons te wachten. Net echt. De Juke Joints naar waarde geschat. Bij het inpakken van de spullen komen we er ineens achter dat de Casio er niet is. Per onge luk mee ingeleverd met de Dodge.. Lag verstopt op het reservewiel. Veilig plekje, maar toch niet han dig. Terwijl iederen op weg gaat naar Elk's pub, gaat Wouter op inbrekerspad. Samen met Tammy naar het autoverhuurbedrijf. Kar tonnen zijraampje los gepeuterd. Maar goed dat we niet betrapt zijn. Raam pjes weer netjes terug- geplakt en op naar Elk's pub, met Casio. Na het optreden worden de Juke Joints aangehouden door de politie Een busje blanken dat int die pub komt? Dat kunnen alleen crack-dealers zijn. Het loopt met een sisser af. Op naar een feest van Bobbie. Aangekomen op de plaats van het feest, een boerderij tje ergens in niemandsland, werden we verwelkomd door een paar bull-terriers, een stickje werd zo onge veer in je mond gestopt, een seksfilm op tv, een biertje op tafel en een lap biefstuk op je bord. Het bleek allemaal nogal onschiuldig te zijn en best gezellig, ledereen ging een beetje zijn eigen gang en als afsluiter van de Ameri kaanse tour was het niet verkeerd. Maandag 26 september ar riveren de Juke Joints weer in Zeeland. In twee zinnen vatten ze hun tour nee samen: Het was een muzikaal hoogtepunt (echt waar), maar een financieel dieptepunt. Is dit ook blues7 tm 5 Vs met Mississippy blues man Willy Foster, 73 jaar

Noot | 1994 | | pagina 3