NO-NONSENSE PUNK VAN SWINDLE ZEEUWSE POP PRIJZENSWAARDIG Als ik binnenkom zitten de heren net de videoband te keuren waarop hun optreden tijdens Scoutrock in Heinkenszand Staat. De mannen reageren en thousiast. 'Een wereld-optreden', zegt Rijk Jan Koppejan, bassist van Swindle, 'Met een optreden daar krijg je echt een kick van het spelen.' Hij schiet nr» de lach als hij ziet dat een in padvindersuniform gestoken jongen iets te onstuimig probeert te stage diven en precies tussen andere pogoënde scouts op de vloer terecht komt... A/indie, een Zeeuwse ie mans-formatie met ummer Henk Jobse, issist Rijk Jan Koppejan i -last but not least- zan- ir/gitarist Jaap van Bo- ;n. enk: 'Ik ben eigenlijk de lige van dit gezelschap e nog nooit eerder in jn band had gespeeld, jk Jan speelde in The jfters en Jaap kennen meeste mensen van inds als Monroe, artunes, Sing Sing lovement, Cartrouble en genwoordig samen met iter Snijkers het Duo Top DO. Ik had eigenlijk nog )oit een trommel gesla- ïn voordat ik tot Swindle etrad.' lap: 'Dat maakt ook niet t. Punk is weer echt op rugtocht en bij dit soort uziek komt het eigenlijk ilemaal niet zo aan op in gigantische muzikale innis, het gaat veel meer 11 gevoel voor entertain ent. Met drie akkoorden in tent plat spelen, dat is ch eigenlijk wat iedereen il en dat kan met deze luziek.' jk Jan vult aan: 'Wij zijn winclle pas zelf serieus lan nemen na ons optre- ïn op Klomppop We zijn genlijk drie vrienden, we ïbben een verwarmde ïfenruimte en mogen is daar graag uitleven, ou, en dan ga je een keer optreden en van het een komt het ander en als dan blijkt dat het aanslaat dan ga je er ook voor.' Jaap van Boven: 'Punk is goeie muziek en in de tijd dat het gemaakt werd ging het allemaal zo snel dat die tijd eigenlijk al weer voorbij was voordat iedereen in de gaten had. Met goeie muziek heb ik het niet alleen over bands als the Clash ën The Ramones, maar ook over Johnny Moped, Ivy Green, The Flying Spyders, Buzz- cocks en zol Het materiaal dat die bands ons hebben nagelaten is zo rijk en ook zo onbekend dat het net lijkt of we allemaal nieuw werk spelen.' Rijk Jan vult aan: 'We hoorden dat er in Goes een punkband is opgericht die covers speelt van onze demo, da's toch mooi, want wij spelen alleen maar covers.' Jaap: 'Bovendien is het ook duidelijk naar zaal eigenaren toe. Veel bands presenteren zich als band met eigen nummers in de rocksfeer en daar kan een zaaleigenaar eigenlijk ook niet zoveel meer mee. En helaas moet er vandaag de dag een etiketje op een band zitten, dus plak op ons maar het predikaat punkgroep' Veel wat ouder wordende muzikanten kiezen voor een soort muzikale veredeling in hun werk, wat betekent dat uitdagin gen liggen in betere muzi kale prestaties. Jaap van Boven is iemand die toch zijn sporen heeft verdiend in de popmuziek. Wordt het nou niet eens tijd dat hij op muzikaal gebied laat zien wat hij waard is? Jaap: 'Gelul, gelul en nog eens gelul. Ik ga voor no nonsense en voor lekker optreden, dat doe ik het liefst. Als ik ergens aan werk dan is het de kwali teit van het entertainen. Eigenlijk kan ik helemaal niet zo goed spelen, maar dat doet er niet toe.' Rijk Jan: 'Te veel bands spelen te veel in de eerste plaats voor zichzelf en niet voor het pUtiilSk. Uiteinde lijk blijkt dat toch niet te werken, want als het pu bliek het niet oppikt dan is de voldoening niet zo groot. Wij gaan vrij pretentieloos het podium op en maken lol. Makke lijke muziek, heftig optre den en geen gelul verder. Misschien moeten andere Zeeuwse bands dat ook eens ter harte nemen.' 'Da's niet helemaal waar', vindt Jaap. 'We hebben in Zeeland beslist bands die dé confrontatie met het publiek glansrijk door staan. Kam je Haar bij voorbeeld, Drowning Accidents en Gorefest, dat zijn zeker geen bands die voor zichzelf staan te spe len. Bovendien staat een band als Pink Floyd ook als een stelletje zoutzak ken op het podium en je kan niet zeggen dat dat niet aanslaat.' Tijd voor een ander onder werp. De NCRV heeft op vrijdagavond een nieuwe jongeren-serie met als titel 'Help'. In aflevering acht zat een optreden van Swindle Hoe ging dat? Rijk Jan: 'Ja, via via ken nen we iemand van ID TV en daar hebben we wat lo pen zeuren en tot ons groot genoegen werden we opgeroepen om op te eden in De Arena in Am- :erdam voor de NCRV tv.' Henk: 'Ik geloof niet dat ik t ooit zo warm gehad b D'r stond me daar n partij licht in mijn rug. hoorde m'n trommel ellen kraken. En ja, in het begin ben je wel wat nerveus maar nadat je hetzelfde nummer tien keer hebt gespeeld, gaat dat ook wel over. We hoorden daar dat die aflevering zich op drie verschillende avon den afspeelde en dat we verschillende kleren moesten dragen. Toen hebben we dus maar onderling onze t-shirts gewisseld.' Hij kijkt schuin naar Rijk Jan. 'Nooit geweten dat die zo kon zweten, getverdemme.' Swindle treedt op vrijdagavond 2 december op in de Stadsdanszaal in Middelburg. Dan is het Classic Dance Night en die avond staat helemaal in het teken van de Punk en de New Wave. Don't miss it. Bert van Leerdam foto's: Bert van Leerdam Is de Zeeuwse popmuziek prijzenswaardig? Die vraag heeft de Stichting Popmuziek Zeeland na wat wikken en wegen met JA beantwoord. De Zeeuwse pop ver dient een prijs! Daarom heeft de SPZ besloten om op de yalreep van 1994 voor het eerst DE ZEEUWSE POP PRIJZEN uit te reiken aan popgroepen uit Zeeland. Eén van de prijzen wordt door het poppubliek zelf - jullie dus - bepaald. Lees er alles over in dit artikel. Stichting Popmuziek Zee land zet de Zeeuwse pop aan het eind van 1994 extra in het zonnetje. Voor het eerst in de geschiedenis zullen in Zeeland PRIJZEN uitge loofd worden voor popmusici en bands die in het voorbije jaar een opmerkelijke prestatie aan het popfront hebben geleverd. De uitreiking van de Zeeuwse pop prijzen zal plaatsvinden tussen kerstmis en oud jaar 1994, tijdens een feestavond die de Stich ting Popmuziek Zeeland wil aanbieden aan de ge hele Zeeuwse popscene. Zeeland is een kleine provincie en de popcul tuur is er soms minder levendig dan elders in het land. Het gebeurt niet vaak dat een Zeeuwse band een lan delijke doorbraak kan vieren. Zeeuwse pop musici kunnen over het algemeen ook weinig van eikaars prestaties genieten, omdat het aan tal optredens in de pro vincie niet bijster groot is. De Zeeuwse pop kan daarom een duwtje in de rug goed soms ge bruiken. Een extra prik kel, een extra stimulans. De Stichting Popmuziek Zeeland is mede in het leven geroepen om het klimaat voor de Zeeuwse pop te verbeteren. Dat kan ook door bands of muzikanten die op de een of andere manier een opmerkelijke pres tatie hebben neergezet, Xe. belonen met een prijs. wat voor prijs? We gaan er geen Oscar spektakel voor organise ren. Show, glitter en bla bla is niet waar de ge middelde Zeeuwse muzi kant op zit te wachten. Een forse geldprijs is ook niet waar we op uit zijn. Wat wel? De eer! De eer om als Zeeuwse band nu eens opmerke lijk te zijn. En dat in de kranten te kunnen lezen, voor het front van de zaal te kunnen horen. Een blijk van erkenning. De Zeeuwse popprijs wordt uitgereikt in drie categoriëen: de prijs van het Zeeuwse poppubliek 1994; de beste CD of demo van 1994; de beste popgroep van 1994 Wat we vooral willen be lonen is opmerkelijkheid Een jonge, aanstor mende band kan immers een even bijzondere prestatie neerzetten als een popgroep van gerou tineerde 'oude rotten'. ledereen in Zeeland kan zelf mee bepalen wie met de publieksprijs gaat strijken! Een stemfor- mulier is de provincie ingestuurd. Tussen 1 en 25 november kun je ons je eigen voorkeur laten weten. Op basis van alle ontvangen formulieren wordt de uitkomst be paald. knalfeest Op 1 december worden voor elke categorie vier genomineerde bands bekendgemaakt. Deze bekendmaking is open baar en wordt ruim schoots in de publiciteit gebracht. Dan wordt er gekozen... Tenslotte wordt tijdens een spette rend Zeeuws Popfeest op woensdag 28 decem ber de spanning door broken: de ZEEUWSE POPPRIJZEN 1994 wor den uitgereikt! Het Zeeuws Popfeest zal extra glans krijgen door een grootscheepse ses sie waaraan Zeeuwse popmuzikanten van aller lei pluimage zullen mee werken. De coördinatie van deze sessie is in handen van Wim Flipse samen met Collin Hoondert. Twee namen die in het Zeeuwse ga rant staan voor een prima muzikaal evene ment. Het is nu nog even onder voorbehoud, want we willen het al leen door laten gaan als we zeker weten dat het zal spetteren op het po dium. Daarom: hou de publiciteit in de gaten, je gaat er meer van horen! HL

Noot | 1994 | | pagina 7