door Bert van Leerdam 15-16-17 juni. Groot feest in Brogum. En te recht, want hiermee be wijst dit Culturele Cen trum dat het mogelijk is om 15 jaar lang een ge zellig, goed popfestival in Zierkzee te houden. Het 'Anywave-festival' is anno 1995 uitgegroeid tot een drie daags gebeuren. Op donderdag bijt de Afrikaanse groep 'Ifang Bondi' het spits af, met een free-concert. De vrijdag kost de bezoe ker wel geld, maar daar voor krijgt die dan wèl een optreden van 'Rowwen Heze' en twee Zeeuwse groepen. Eén uit Schouwen: 'As de Brandweer' en één van Walcheren: 'The Under dogs'. De zaterdag is het hoog tepunt met maar liefst 14 Zeeuwse bands. Die spelen afwisselend in de sfeervolle tent of op het podium in het niet min der sfeervolle Brogum zelve. Je kunt de organi satie nooit gebrek aan lef in de programmering verwijten, in dit geval toonden zij het door een minder bekende band met eigengemaakte Nederlandse teksten als uitsmijter te pro grammeren. Als ze daarmee de band voor het blok wilden zetten dan is dat mislukt. 'In Geval van Nood' speelde de tent plat. niet in het minst tot hun eigen verbazing. De zanger van het Vlissingse gezelschap, Leon Carol beklom met knikkende knieën het podium, maar was daar snel over heen. Schitterend, ze hadden zelfs het lef om het langzame, intense nummer Matthijs te spelen. De bezoekers zaten er niet mee en 'In Geval van Nood' speelde letterlijk tot het niet meer kon en toen was het 15 de Any wave festival afgelopen. Met een ander festival is het hopelijk niet afgelopen. Beachpop aan de andere kant van Schouwen, aan de voet van de Brouwersdam, trok dit jaar helaas een tegenvallend aantal bezoekers. Dit ondanks namen als 'De Dijk', 'De Rag gende Manne', 'Sjako!', 'Crosshead and the South side Horns' en de 'Pilgrims'. Beachpop s het grootste, meest pres tigieuze festival van Zeeland: Grote omheiningen, een uitgebreide Rode Kruis crew, back-stage-pasjes, de hele santekraam. Er stond veel wind en puur uit medelijden voor de smekende zanger van 'Sjako!' ('Jongens, ik kan echt niet lekker spelen als ik tegen zo'n leeg gat voor het podium moet kijken') liep er toch nog een man of 30 naar voren. Jammer jammer. Ook jammer dat de bezoekers tussen de bands door moesten luisteren naar, op dominee-toon uitgesproken deklamaties over veilige sex. Het ging in de vorm van een interview en was imitatie gewaagd (vraagt de interviewer type type 'macho elke week een ander':,,kan je ook aids krijgen van tongzoenen En toch moet Beachpop blijven Het laatste Zeeuwse festival was op 19 augustus in Yerseke: Mosselrock. Paul en Evelien Goedegebuure en de ruim 30 andere medewerkers van dit festival mogen glunderen, 's Middags een grote verrassing: De Zeeuws-Vlaamse reggae- groep 'Flux' past feilloos in de bloedhete ambian ce van het festival. De mensen kwamen er zowaar voor uit de schaduw! Mosselrock valt tegelijk met de jaarlijkse Mos selfeesten in Yerseke en steeds vaker zie je men sen die gewoon ook even willen kijken bij de jongelui op het pop festival, leuk, gezellig. De avondprogrammering klonk als een klok: Eerst 'Surrender', toen 'the Emmeroyts', en tot slot 'The Blooze Brothers'. En dan ook nog even het mooie vuurwerk mee pikken. 'Surrender' blijft vriend en vijand verbazen, maar je kan over die mannen zeggen wat je wilt. Je lacht je kapot en het bier smaakt zelden lekkerder. De 'Emmeroyts' stonden (ondanks snaren-problemen van Rene Koole) als een huis en een theater show zoals de 'Blooze Brothers' die brachten deed het hele publiek ruimschoots na twaalven verlangen naar het volgende Mosselrock SOUTH SIDE HORNS, BEACHPOP '95. FOTO: BERT VAN LEERDAM

Noot | 1995 | | pagina 5