ZANGTECHNIEK 10 met de uitslag hebben. Verreweg de meeste stemmen waren voor Sure as Heil binnengeko men. Verwend Wat me echter wel ver ontrust, en hiermee kom ik dan weer terug op de eerder gestelde proble men, is de totale hoe veelheid inzendingen. Dat is gewoon bar laag. Zeeland telt 360.000 in woners. Als slechts 1 promille daarvan zou reageren zouden er toch altijd 360 inzendingen zijn. Maar helaas, slechts een schamele 110 inzendingen moch ten we dit keer tellen. Ik Foto: uitreiking Zeeuwse pop prijs 1995.V.L.N.R. Peter Wessel (SPZ), Pascal Jacobse (Blof), Arjo de Keizer (presentator), foto: Dirkjan Gjeltema hoop eigenlijk met Kees de Feiter, dat onze publiciteiscampagne hier de oorzaak van is, maar ik weet wel beter: het publiek laat het af weten. Stichting Popmuziek Zeeland krijgt voortdu rend te horen wat ze nou eigenlijk doet voor de Zeeuwse muzikan ten. Want we weten: de Zeeuw is kritisch (tot op het irritante af. Je kent ze wel: armen over el kaar achterin de zaal met de houding van 'laat maar 's horen wat je kan, mijn band is toch beter'). Graag ga ik in een ander artikel daar eens verder op in. Want de SPZ doet meer dan menigeen denkt. Maar laat ik jullie een ding vertellen beste bands: als je wil dat je publiek krijgt, zal je er wat voor moeten doen. Want alleen het feit dat er een bandje speelt in de buurt is anno 1996 allang niet meer vol doende reden om te gaan kijken. Wezijn ver wend en we willen kwaliteit. Zeeuwse Bands! Let op uw Saeck! Wil je pu bliek, wil je meer, wil je bekend, wil je beroemd, sla dit dan niet in de wind. Doe Er Wat Voor. Peter Wessel lid van het bestuur van Stichting Popmuziek Zeeland door Peter Toussaint Hoe zou het toch komen dat er zo weinig goede zangers rondlopen? De meeste bands (nee, na tuurlijk jouw band niet) hebben matige zangers, sommige zijn zelfs ver beneden de maat. Ja, je kunt wel stellen dat voor veel bands de zang een sluitpost is. Effe kij ken, alles klaar? Oh nee, we moeten ook nog een zanger hebben. Zeg Piet, kan jij zingen? De stem is natuurlijk een instrument waar ie dereen al zijn leven lang mee rond loopt en zang les is alleen voor koor knaapjes. Of niet? De nood moet wel erg hoog zijn als zelfs een verlopen gitarist als ik wordt aangenomen als zanger. Toch zijn er en kele basistechnieken waar een ongeschoolde stem wel behoorlijk van opknapt. Alleen enthou siasme schijnt niet ge noeg te zijn. Omdat ik zelf ook veel baat hoop te hebben bij enkele tips (misschien wordt het dan nog wat) ging ik op zoek naar iemand die het snapt. Wellicht kan mijn strot na wat goede oefeningen ook gouden klanken produceren. Ik kwam terecht bij me vrouw Hijmans, zang lerares en logopediste te Middelburg. Zij begon me terecht uit te leggen dat een schrifte lijke cursus zangtechniek niet tot de mogelijk- *L heden be- 1 hoort. Wel - A ezijn er inder- AJ Jdaad fouten die door het gros van <^de ongeschoolde zan- s^gers gemaakt worden. Het belangrijkste punt waar door een zanger (M/V) op gelet moet worden, is de ademha ling. Zonder een goede ademhaling is het on mogelijk het ingewik kelde instrument, stem genaamd, aan te sturen. De grootste fout die vervolgens door zangers gemaakt wordt is dat ze staan te spelen voor een band met het motto 'hoe harder hoe beter' zonder erg te hebben in de eigen zang installatie die dat tere stemmetje versterken moet. Vervolgens wil len ze op zangkracht het volume van de rest van de band eve naren en gaat het mis. Er wordt dus onvol doende gebruik van de microfoon ge maakt. Veel gehoorde fouten worden ook door de componisten/ arrangeurs gemaakt. Bij de meeste compo sities is het de bedoe ling dat de zang met het borstregister (de stem waar je normaal ook mee spreekt) wordt geproduceerd. Loopt de compositie boven dit register, en de zanger probeert hier toch aan te ko men, resulteert dit vaak en geschreeuw. Eén vrijwilliger om eens een uur of drie te schreeuwen (vervolg op pag.11) 0

Noot | 1996 | | pagina 6