DE ZIEKTE VAN noot noot pagina 4 pagina 5 Al sinds jaar en dag staat het Zierikzeese Brogum bekend als één van de kern podia van het Nederlandse clubcircuit. Al vele natio nale topacts betraden met groot succes in het Zierikzeese podium: Her man Brood, De Dijk, Candy Dulfer, Sjako!, Tröckener Kecks en weet ik wie allemaal nog meer. Toch begint het erop te lij ken dat Brogum haar sta tus aan het verliezen is. De bezoekersaantallen lopen sterk terug, en het publiek dat komt opdagen is aan het 'vergrijzen'. Steeds meer krijgt Brogum weer het oude 'motorclub imago waar ze juist zo graag vanaf wilde, wat een aantal ja ren geleden ook leekte luk ken. Het ziet er nu allemaal een stuk minder rooskleurig uit, stelt Lianne Kooiman, PR- en Marketingmedewerkster van de Stichting Brogum en tevens betrokken bij de pro grammering. Brogum is ziek. De afgelopen maanden bij voorbeeld had Brogum een aantal bands van naam gepro grammeerd, maar alleen het optreden van Lois Lane was met 350 betalende bezoekers uitverkocht. Dat stond in schril contrast tot de optre dens van de Julia Loko Band 75 bezoekers), de Prodigal Sons 100 bezoekers) en de Brotherhood Foundation, die dit jaar op Pinkpop zal spelen maar in Brogum slechts een schamele lOOgeïnteresseerden wist te lokken. En bij Lois Lane was het aantal toehoor ders van buiten Zeeland ook nog eens opvallend hoog. Leeft popmuziek dan niet meer in het land van Schou wen? Ik roep nog maar eens die droevige avond in oktober '95 in gedachten, toen er bij de Zierikzeese voorronde van de Zeeuwse belofte sfeer noch publiek te bespeuren viel aan de Julianastraat. Dat was al een weinig hoopgevend sig naal van een tendens die ken nelijk nog steeds doorzet. Het wegblijven van het (Schouwse) publiek betekent natuurlijk ook dat de finan ciële situatie van de Stichting Brogum aanzienlijk is verslech terd. Brogum heeft het afgelo pen jaar dan ook extra subsi die nodig gehad om de exploitatiekosten te kunnen dekken. Kooiman stelt dat de uitbrei ding van de podiumactiviteiten met jazz- en theateracts vooral bedoeld is om deze neergaande spiraal te keren. Ook het regelmatig organise ren van een dance-avond (The Boom') maakt deel uit van de strategie. Bovendien is uit een buurtonderzoek ge bleken dat de Zierikzeese jeugd tussen 12 en 20 jaar, dus de doelgroep van Brogum, grote behoefte heeft aan een jeugdhonk. Men hoopt nu op zeer korte termijn het ge bouw van Brogum multi functioneel te kunnen maken, zodat niet alleen de Stichting gebruiker is van het pand dat door de week nergens toe dient. Maar dat alles verklaart nog niet het (hopelijk schijnbare) gebrek aan belangstelling voor popmuziek op Schouwen- Duiveland. Hoewel niemand echt kijk lijkt te hebben op het Schouwse bandjesbestand, durf ik wel te stellen dat er op Walcheren, de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen veel meer activiteit is op dit gebied. Misschien dat op de zaterdag van Anywave, die traditioneel gereserveerd is voor Zeeuwse bands, mijn ongelijk zal wor den aangetoond, maar ik ben bang van niet. Ik vrees dat we daar weinig jonge Schouwse bands zullen zien. Zonder ie mand erg tekort te willen doen denk ik dat op dit mo ment alleen Crosshead en Scaloway, beiden nog recente lijk genomineerd voor een Zeeuwse Popprijs, Schouwse bands van enige betekenis zijn. Eén en ander zou natuurlijk te maken kunnen hebben met het feit dat Schouwen- Duiveland bij mijn weten geen muziekhandel heeft waar jon geren eens een paar drum- stokken of een elektrische gi taar ter hand kunnen nemen. Of een platenzaak waar men zich op wat meer specifieke wijze op popmuziek richt. Maar dat zijn wellicht nogal persoonlijke veronderstellin gen, omdat deze dingen des tijds voor mijzelf in hoge mate bepalend zijn geweest voor mijn toetreden tot het muzikantendom. Maar hoe het ook zij, gelukkig is het sinds kort weer mogelijk voor bands om in Brogum te repeteren, hetgeen mijns in ziens een stap in de goede richting is voor zowel Brogum als de Schouwse pop muzikanten. Het betekent dat Brogum in ieder geval weer actief meehelpt aan de oplos sing van het aloude oefen ruimteprobleem dat vrijwel overal in Nederland bestaat. Heel goed dus; nu nog bands die er gebruik van willen ma ken. Welnu, ik hoop dat Brogum snel weer beter wordt. Daar voor heeft het echter niet al leen de hulp nodig van het Schouwse publiek, maar van alle muziekliefhebbers uit heel Zeeland. Ik hoop dat het ko mende Anywave-festival, met The Scene als hoofdact, ge noeg mensen trekt om het seizoen toch nog op een enigszins waardige manier af te sluiten en dat de belangstel ling het komende jaar weer helemaal terugkomt Ik ben zelf zo'n beetje groot gewor den in Brogum, dus het gaat me aan het hart. Beterschap. Teksten foto's: Peter Slager

Noot | 1996 | | pagina 3