ZINGEN MET JE ZIEL noot noot pagina 10 pagina li h m NOOT- Door Hubert Leeman Vaak moet het eerst heel beroerd gaan voordat er weer wat moois gaat bloeien. Dat geldt, helemaal in de beste blues-traditie, dus ook voor de Grote Prijs Van Nederland. De laatste jaren zat het ooit gedenkwaardige instituut flink in het slop. Aderver kalking, muzikale bloedar moede en op de achter grond een voortdurend gemor en gesim over bevooroordeelde jurering waren haar deel zodat ten slotte ook het publiek er geen gat meer in zag en het massaal liet afweten. Er was een flinke ingreep nodig om de Grote Prijs Van Nederland weer tot le ven te wekken. Met wat fantasie zou je bijna kunnen spreken van een paleisrevolutie. In 1996 slo ten de gezamenlijke pro vinciale poporganisaties én Stichting Popmuziek Nederland een mega-deal met een vernieuwd GPN- bestuur. De organisatie verhuisde van Rotterdam naar Amsterdam en zie daar, een nieuw evenement werd geboren. De Grote Prijs Van Neder land is helemaal vernieuwd. De finale zal in 1996 weer uit drie onderdelen be staan: een Dance-, Rock en een Songwriter-contest. Het hele finale-spektakel is verspreid over twee zalen (Melkweg en Paradiso) en twee avonden: 13 en 14 september. De Roek-finale wordt gevuld door de win naars van popwedstrijden in alle provincies plus de stad Amsterdam. Al bekend zijn de winnaars van De Oogst van Overijssel, de Zuidhollandse Popjacht, het Rondje Flevoland, de Zeeuwse Belofte, de G.P.v.N. Door Hubert Leeman De spots staan aan, het pu bliek wacht gespannen. Dan schalt de aankondiging door de zaal: „Ladies and gentlemen, here is mister..." Applaus en gejoel klinkt op en de muziek start. Het is het soort aankondiging waarvan Bert Harte, zan ger bij de Bevelandse band Busted en in het dagelijks leven truckchauffeur, stie kem altijd droomde. Het publiek bestaat echter maar uit een groepje van zeven, de muziek staat op een doodgewone lownoise- tape en de ambiance is het theaterzaaltje in het Middelburgse kantoorge bouw waar Stichting Pop muziek Zeeland onderdak heeft. Bert doet zijn wereldoptre den in de kursus 'zingen met je ziel' onder leiding van Ruth Haumahu, samen met nog zes andere en thousiaste zangeressen en zangers. In het weekend van I en 2 juni werd door de zeven cursisten keihard gewerkt aan het bijschaven van hun zangtechniek. Maar de cur sus, die Stichting Popmuziek Zeeland ook vorig jaar al met groot succes organi seerde, legt niet alleen de nadruk op technisch goed zingen. Net zo belangrijk is de aandacht voor een Wraak van Brabant, Noord-Hollands Glorie en de Kleine Prijs van Sneek (Friesland). In juni worden nog afgewerkt de Amster damse Popprijs, de Gesel van Gelderland, de Drentse Popprijs en het Geheim Van Utrecht (jawel...). WILDCARDS In de Melkweg komen dus met stellige zekerheid de dertien beste amateur popgroepen van Nederland tegenover elkaar te staan. Daarnaast deelt de organi satie vijf'wildcards' uit (het lijkt Wimbledon wel) aan bands die in de ogen van een speciale commissie (ge heim! geheim!) goed ge noeg zijn om zich met deze dertien te meten. De acht tien bands spelen op 14 september in De Melkweg de voorfinale: de vier aller beste daarvan treden nog dezelfde avond (nacht?) aan in Paradiso voor de eind strijd. Er is niet één hoofdprijs, maar een waaier van prij zen te winnen. Organisaties als Conamus loven een prijs uit, omroepen, grote podia en festivals, en importeurs en fabrikanten van instru menten en apparatuur. Grote kans dus dat ook Sure as Heil met een prijs terug naar huis kan. Alles bij elkaar genomen belooft deze Grote Prijs Van Nederland in zijn nieuwe outfit een evene ment te worden dat Amsterdam van Leidse- plein tot Weteringschans zal doen schudden op zijn (houten palen?) Grondves ten. goede houding, een goede performance, het kontakt met het publiek. Zangeres Ruth Haumahu kan het weten. Zelf zingt zij in ver schillende bands, treedt ze regelmatig op met het Metropole-orkest en deed in het verleden studiowerk met o.a. Candy Dulfers Funky Stuff en Julia Lo'ko. KNEEPJES De cursisten hadden een heel verschillende achter grond: van heavy-metal via bluesrocktot Molukse lago- lago en amusementsmuziek. Maar voor iedereen was dit weekend een soort masterclass: de fijne kneep jes leren van een erkende professional. Voor elke muzikant de beste bijscholing. Minstens zo waardevol vond ieder een het om kennis te ma ken met eikaars stijl. Uit eindelijk vielen de verschil len weg. Wat bleef was het plezier van samen muziek maken. De kursus 'zingen met je ziel' was ook nu weer een groot succes. Eigenlijk zou den alle zangers en zangeressen van Zeeuwse bands de moed moeten vinden om zo'n cursus te volgen. Stichting Popmuziek Zeeland zal het graag rege len. We zouden er jaren mee door willen gaan! Band: After the Party Demo: Spungie! Opname: Live in L.V.P. te Leiden, 30/06/95 Info: Peter Scheefhals tel.: 0113-552825 De binnen Zeeland nog on bekende band After the Party heeft, voor het verkrij gen van boekingen, de beste methode gebruikt om een demo te maken: ze namen gewoon een live-optreden op. Kost weinig, veel effect. After the Party speelt punk rock waarbij ook andere in vloeden te herkennen zijn. Het geheel is een werve lende gitaarmuur met snelle ritmes en aggressieve zang. Hoewel ik op dit terrein geen expert ben, hoor ik na tuurlijk wel de energie en strakheid die in dit live-op treden naar buiten komen. Gitarist Peter Zaat bouwt als the Edge van U2 een muur van geluid, drum (van wie?) en bas van Peter Scheefhals jagen er in hoog tempo doorheen. John Dekker spuwt zijn teksten uit met een hoop emotie. Tja, zoals bekend in dit genre hoefje geen uitzonderlijk hoog spel- niveau te verwachten, maar het staat als een huis. Boven dien bestaan de composities uit meer dan twee akkoor den en zit er dynamiek in de nummers. Ben beniewd wat er volgt. (PT) Band: Plan Bee Demo: Preview Opgenomen: Studio 66, Andre Szachnowski Vlissingen Info: 0118-472497/0118 418231. Plan Bee is de band van zan ger/songwriter Rudy Lockefeir. Die werd in 1988 na het winnen van KRO's soundmix-show bekend als 'De Nederlandse Rick Ashley'. Dat hoor je (geluk kig) niet meer aan deze demo. Plan Bee is een lekker compact rockgroepje, een beetje gelikt hier en daar, maar het staat als een huis. Andere bandleden: Ronald Abresch (gitaren), Andre Szachnowski (bas), Erwin Meerman (toetsen) en Peter Veen (slagwerken). Deze demo is de voorloper van een CD die eind dit jaar uit moet komen en 'Masterpian' gaat heten. Het eerste nummer, Close to you, is een beetje in de sfeer van Vitesse. Dan ko men er twee min of meer rustige nummers: Your eyes en Catch me I'm falling. Vooral aan dat laatste num mer kun je horen dat Erwin Meerman er aan mee geschreven heeft: het toetsenwerk is goed, maar mijns inziens ietwat te zwaar. Hekkesluiter op deze tape is de Richard Marx-cover 'Satisfied'. Ik ben benieuwd hoe het verder gaat lopen met Plan Bee. Als de band het geluk zou hebben om door te breken dan zullen er heel wat teeners plezier aan bele ven, zo niet dat blijft het een lekkere rockgroep voor de wat ouderen. (BvL) Band: Kendread CD: 'One Love' Opgenomen: Stonewaal studio Dokkum/ Mastered: Ron Konings Vrouwenpolder Info: Rasela Sound Vlissingen, Pb 5194, 4380 KD VLISSINGEN Met de mini-cd 'One love' heeft Kendread in ieder ge val een getuigenis afgegeven: Zijn liefde voor 'Jah', voor God. En zoals je van hem kunt verwachten heeft hij dat op een uiterst dansbare manier gedaan. Het is niet gemakkelijk om muziek 'steady' te maken en dan be doel ik dat je op een bepaald moment niet meer kunt be palen hoelang je zit te luiste ren. Maar het is Kendread gelukt. Het gaat maar door en het krijgt je in zijn greep. Ook bij live-concerten is dat een van Kendreads sterke punten. Toegegeven, reggae is een uitstekende roes-mu- ziek, maar je moet het maar kunnen! Op de cd staan drie versies van het nummer One love. Persoonlijk vind ik de tweede (More love) de beste. Jammer alleen is dat de tekst niet te volgen is. Die z'rt iets teveel in de muziek verstopt en als je een getui genis af wilt geven moet die te horen zijn. Het andere nummer is If we see (track 3) en dat past naadloos tus sen de versies van One love. Ik ga hem nog een keertje draaien onder het genot van een koel glas ijsthee. Prettige zomer! (BvL) VURBU

Noot | 1996 | | pagina 6