r PANTA RHEI noot noot tel: pagina 2 (met hoofdact als Powerplay) 7 juni: Met de Caravan Naar De Piet 20 juni: Dljkpop op het Nollestrand 21 juni Het Hart (NL-talige band uit Amsterdam) \\J\JSE •^pDELBO^ pagina 3 NOOT Nieuwsblad voor de Zeeuwse Popmuziek jaargang 9, nummer 2 mei 1998 redactie: Peter Toussaint (hoofd- red.) Kees van der Heijden Bert van Leerdam Hubert Leeman Peter Slager Paul Frank Arthur van Acker Eindredactie: Sander Nobbe fotografie: Bert van Leerdam, Hubert Leeman, e.a. opmaak: Frank Husslage druk: Huisdrukkerij VMC Zeeland uitgave en redaktieadres: j, STICHTING PfNVv ZEELAUI Stichting Popmuziek Zeeland Postbus 108 4330 AC Middelburg 0118-642680 fax:01180-640582 e-mail: spz@freemail.nl Internetadres: http//webgoed.com/ zeelandrock tel.: 0118-634880 fax 0118-640582 Voor gratis abonne ment: 0118-642680 Dit eerste artikel over de Zeeuwse Hotspots was eigen lijk geschreven voor plaatsing in Noot nr. 1. Door om standigheden is dat niet gebeurdwaarvoor excuses aan degenen die er aan meegewerkt hebben. door Hubert Leeman Op de Vlissingse Nolledijk buldert de wind, en het zand striemt op ooghoogte horizontaal over de weg. Het geraas van de zee wekt heel andere asso ciaties op dan met een ontspannen terrasbezoek, tia maria binnen handbereik. In het aardedonker op de kop van de dijk krijgt Strandpaviljoen Panta Rhei de volle laag van wat een volwassen wester storm dreigt te worden. Binnen hoeft nochtans de kachel niet aan en er heerst een prettige sfeer. Bij eigenaar Willem Jan Buys stijgt de opluchting over de afloop van de avond met elke binnenkomende bezoeker. Gezien de weersverwachting had hij een hard hoofd in de start van zijn derde muziek- seizoen, waarvoor Fréderique Spigt en Jan van der Mey zijn uitgenodigd. Tegen de tijd dat het voorprogramma is afgelopen, is het echter als van ouds stampvol in Buys* etablissement. Het muzi- WiHem Jan Buijs, Panta Rhei Foto: Hubert Leeman kale Vlissingse strandpaviljoen is inmiddels stamkroeg geworden van een grote schare muziekfans. Panta Rhei werd in 1996 overgenomen door Buys en zijn toenmalige compagnon Meindert Inderwisch. Zelf beiden muzikant, wisten de Vlissingers met een lange reeks 'unplugged' optredens een respectabele staat van dienst op te bouwen. Wat Willem Jan Buys betreft werd de unplugged-hype in Zeeland in hun tent inge zet, en hij is vast van plan om op dit front de toon aan te blijven geven. 'We hebben bewust een traditie van acoustische live-optredens willen maken. Het draait hier echt om kwaliteit,' meent Buys. 'We willen de bands op een andere manier brengen. De hele singer/songwriter-rage en de grote interesse voor unplugged optredens, geeft aan dat gillende versterkers niet meer voor iedereen hoeven. Bovendien kun je zo deze fantastische lokatie uitbuiten. Er zit na tuurlijk een commercieel aspect aan: we zijn niet voor niets begonnen met de tijd van half- vijf tot halfnegen op zondag. Was dat eerst een dooie tijd, nu komt een deel van het pu bliek speciaal om die tijd op de optredens af.' De formule van de unplugged-competitie, waarmee Panta Rhei in de voorgaande twee jaren scoorde, heeft tot een grote naamsbekendheid geleid. "Nu is het echt zo dat bands mij bellen of ze ook een keer kunnen optreden. Men vindt het reuze leuk om hier te spelen.' Voor zangeres Fréderique Spigt geldt dat zichtbaar. Volkomen op haar gemak drinkt ze voorafgaand aan haar optreden een biertje tus sen het publiek, waartussen ook oude rotten als Cees Meerman en Leo van de Ketterij rondlopen. Het voorprogramma wordt verzorgd door een (gelegenheids?) duo, Ries en Giel, ofwel de helft van de oude bezetting van Wolfclan Sister. Zo werkt het samen spelen en zien sa men spelen stimulerend voor veel Zeeuwse muzikanten. Blof-zanger Paskal Jakobsen behoorde vorig jaar tot de habitués die regelmatig voor de microfoon te vinden waren, er is vorig jaar zelfs een huisband opge richt onder de (voor niet-autochto- nen) cryptische naam "Met de cara van naar De Piet". Volop pret dus, maar zakelijk gezien is het live-gebeuren nog geen vetpot. 'Het is een zaak van lange adem, continuïteit is van levensbelang en dat kóst dus geld.' er kent Buys. 'De omzet moet hoe dan ook uit de zomermaanden komen en de laatste twee seizoenen waren niet echt om over naar huis te schrijven. Die paar biertjes extra die ik verkoop, ste ken wat schamel aftegen de kosten.' Maar Buys bezweert dat zijn insteek niet commercieel is. "Daar ben ik zelf teveel muzikant voor, dat gold overigens voor Meindert ook. Maar ik voel me daarnaast een horeca-beest, terwijl Meindert tot de slotsom kwam dat hij dat niet was. Om die reden heeft hij zich terugge trokken en zet ik de zaak alleen voort We zijn als goeie vrienden uit elkaar gegaan overigens.' In juli gaat de derde editie van de unplugged-competitie weer van start. Die wordt waarschijnlijk cruciaal. 'De vorige twee competi ties leverden aardige dingen op, met name de finale in het Arsenaaltheater in september vorig jaar was van hoog niveau. Er zijn dus hoge verwachtingen om in te lossen. Als je niet oppast, kun je daar niet meer overheen en dan wordt het al gauw meer van "t zelfde. Het is immers al lang niet exclusief meer.' Ondertussen nemen de bands die zich aanmelden de competitie zeer serieus, aldus Buys. Ze stellen zich niet tevreden met wat makkelijke aanpassingen. 'Ik zie bij repetities hoe songs helemaal gedemonteerd worden en opnieuw in elkaar gezet voor een acoustische uitvoering. De bands werken er aan dat het iets aparts wordt, dat is dan ook precies de muzikale uitdaging dje, voor ogen staat Ik hoop dan ook dat dat op de CD^jdicom- streeks mei a.s. zal verschijnen, te horen zal zijn.' Op 5 juni staat de CD-presentatie gepj^ndrévenals de finale zeifin het Arsenaaltheater. Voor de rest^peelt alles zich in het paviljoen af. En er is meer. Op 20 juni^vzal er weer een Vlissings pop festival op het Nollestrand^worden gehouden. Dijkrock (voorheem op de Orahjedijk) heeft de samenwerking met Panta Rhei gezocht voopoe organisatie van hun festival met 10 bands, waarvan 2 landelijke topacts. Intussen loopt de agenda voor de vrijdagavorKJoptredens ook al aardig vol. Tussendoor worden nog wat bekendere acts van buiten de provincie aangetrokken. Nog afgezien van de zomerzon, die in Vlissingen zoals het KNMI kan bevestigen hét meeste aantal uren schijnt, staat ons aan dit fraae stukje Zeeuwse Kust nog veel muzikaal genoegen te vachten. Strandpaviljoen Panta Rhei Nolledijk - Vlissingen 0II8- 419346 inlichtingen: Willen Jan Buys Niewstraat 34-36 4381 EV Vlissingen 0118 - 412249 agenda mei-juni: 10 mei: Plan Bee 17 mei Busted 24 mei The Dogs 31 mei More Subite 5 juni ArsenaaJtheater CD-presentatie Unplugged *97

Noot | 1998 | | pagina 2