OPVOLGERS STAAN IN DE RIJ IAFSCHEID VAN HUBERT LEEMAN noot pagina 4 noot pagina 5 door Bert van Leerdam Hubert Leeman, tegen wil en dank af en toe 'Mister Popmuziek Zeeland' genoemd, heeft afscheid genomen. Hij is nu Consulent Culturele Educatie en Participatie bij Scoop. Daarvoor was hij Consulent Amateur- en Popmuziek en had hij nog wat ambtelijke benamingen, maar, ere wie ere toekomt, hij was de afgelopen ruim 10 jaar voor heel veel Zeeuwse pop muzikanten de brug naar een af en toe onsympathieke overheid. Tot 1986 was hij projektleider in het Vlissings Ontmoetings Cen trum 'De Piek'. Met veel genoegen denkt hij nog terug aan het enorme concert van Herman Brood and his Wild Romance als af scheid. Hubert: 'En toen kreeg ik een bureau in een statig pand aan de Dam in Middelburg. De direkteur kwam aan mijn bureau zitten, draaide een shagje, keek me aan en vroeg: 'Wat wil je gaan doen?' Ik vertelde hem dat ik de amateur popmuziek op een hoger plan wilde brengen. En zo geschiedde, ik heb de funktie zelf gecreëerd en als ik nu achterom kijk dan geloof ik dat het nut wel is bewe zen. Hoewel ik me ook wel eens afvraag hoe het zou zijn als er niemand was geweest'. 'De eerste jaren ben ik druk bezig geweest met het maken van een draagvlak voor de popmuziek. Mensen wilden meer dan gewoon in een bandje spelen. Er was behoefte aan meer dan alleen maar optreden. Alles was heel erg plaatselijk en navelstaarderig. Ik heb het toen naar een provinciaal plan getilt. Er ontstond een netwerk, mensen gingen dingen samen doen. Als ik terug denk aan al die uurtjes achter de telefoon, ik heb wat afgebeld!' Anderzijds is het wel een luxe dat de Provincie Zeeland zoveel over heeft voor een hobby als popmuziek. Voor postzegels doen ze het ook niet. Hubert 'Dat dat kon is een verdienste van de Culturele Raad, die heeft de Zeeuwse popmuziek op de Cultuur agenda is gezet. En, dat konstateer ik nu, we hadden ook de tijd mee. Het gebeurde overal in Nedeland, overal werd de popmuziek georganiseerd. Al leen met dit verschil: In Zeeland is het allemaal van bovenaf georga niseerd, de muzikanten hier kwamen er niet mee'. Dat heb jij dus gedaan.. 'Eh.. ja, ik heb het van bovenaf aangepakt Ineens onstond Hit'm or Loose. Daar konden de we Zeeuwse popprijzen aan verbinden. De provincie heeft daar toen ook een aanmoedigingsprijs aan ver bonden. Dat was belangrijk'. 'Ik vind trouwens de stap van oprichting van de Stichting Popmu ziek Zeeland (de SPZ) ook een mijlpaal. Ik herinner me nog dat we naar de notaris gingen, een sobere aangelegenheid. In maart daaropvolgend hebben we in de Stadsdanszaal een heel groot feest georganiseerd met medewerking van heel veel Zeeuwse pop muzikanten. Ik had daar eigenlijk nauwelijks verwachtingen van. Ik weet nog dat ik toen omstreeks half 9 aangelopen kwam en toen stond er een enorme rij voor de deur en toen besefte ikJemig! Dit zit gewoon goed'. Later heb ik dat gevoel vaker gehad bijvoor beeld bij de uitreiking van de Zeeuwse popprijzen. Dat je dus ziet dat er uit alle kringen heel veel respons komt. Dat was erg mooi. Anderzijds, en dat is me uiteindelijk toch ook bijgebleven, heeft iemand ooit heel treffend gevraagd: 'De Stichting Popmuziek Zee land, dat is toch voor gitaristen van boven de 35?' 'Eigenlijk ben ik vanaf dat moment gaan denken dat een ander het maar eens moet doen'. De komst van een opvolger is ook een moment dat bakens verzet kunnen worden. Hubert: 'Ik stop omdat het tijd is. Je moet niet tot in lengte van dagen doorgaan met het zelfde. Tegen wil en dank werd ik toch al een beetje 'Mister Popmuziek Zeeland' en dat ben ik niet, ik speel wel een beetje gitaar maar heb eigenlijk nog nooit daarmee op een podium gestaan. Ik heb gewoon altijd een enorme affiniteit gehad met live-muziek. Je kan mij 100 cd's geven en dan draai ik er misschien 4 of 5 van, maar een eerlijke goeie rockgroep in pret tige zaal, daar ga ik voor!' Grote, bekende bands wel, maar Zeeuwse bands? 'Er is bij sommige muzikanten in Zeeland een mentaliteit die niet deugt Ik gun iedereen zijn hobby, maar je moet zo'n hobby, als je er mee naar buiten treedt, wel serieus nemen. Als ik af en toe zie hoe Zeeuwse bandjes hun optredens organiseren dan denk ik: blijf alsjeblieft thuis..' Maar als Consulent moet je toch voor dat soort mensen werken. 'Mijn motivatie is eigenlijk altijd gekomen uit de waardering van de mensen die blijk gaven dat we nuttig werk deden. Bijvoorbeeld de cursussen hebben heel veel nut gehad. Kijk, een band als Gorefest zou er toch wel gekomen zijn. Blof ook, hoewel ik nog steeds een goed gevoel heb bij de Zeeuwse Aanmoedigingsprijs heb die zij kregen en waaruit ze de CD 'Helder' konden financie ren, ik heb daar een flink voorstel voor geschreven, gelukkig in een tijd dat de provinciale politiek daar oren naar had... Dat is toch ook één van mijn mijlpalen'. Hoe moet het nou verder? 'Tja.. Momenteel ligt het even stil, maar dat heeft te maken met de organisatie-struktuur van Scoop, een beetje ongelukkig, maar het is niet anders, de toekomst ziet er goed uit, op dit moment zijn er 62 sollicitanten binnen! Mijn baas kwam vorige week naar me toe met de opmerking dat ik een gouden baan neergelegd heb..'. Wat moet de nieuwe man of vrouw gaan doen 'Een goeie brug slaan tussen bestuur, beleid en politiek en weten wat popmuzikanten vandaag de dag nodig hebben. Verder twee dingen: Educatie (daar zijn reeds plannen voor) en Nadenken over manieren om de popmuziek in Zeeland beter zakelijk te begelei den. Er is nu een voedingsbodem door het succes van Blof en het succes van de Nederlandse popmuziek in z'n algemeenheid. Daar moeten Zeeuwse bands van profiteren. De ellende is dat er in Zeeland veel te weinig podia zijn. De SPZ en mijn opvolger moe ten flink aan het werk om manieren te bedenken hoe Zeeuwse bands buiten Zeeland aan de bak kunnen komen'. NOOT Band: Miles Browning Band Demo: Live at Studio 2 Opname: Studio 2, Ouwerkerk Info: 0118-410095,0II3- 232925, of: Schuitvaartgracht 59, 4382 GH Viissingen Na enige tijd uit de roulatie geweest te zijn is de Miles Browning Band weer op het oorlogspad. Om iedereen te waarschuwen hebben ze een teepje uitgebracht met het nieuwe geluid van de band. En dat is niet mis! (dat geluid dus) Heftige blues, zou een korte omschrijving kunnen zijn, ware het dat je hiermee maar een deel van de muziek beschrijft. Er zit soul in, funk, rock, en ook de invloed van gitaargod Hendrix is duidelijk hoorbaar. Het bandje is in twee dagen opgenomen èn gemixt. De muziek klinkt dan ook een beetje rauw, erg 'live', en dat is best lekker. Beslist muziek met ballen. Ondanks dat de gitaar af en toe lekker kan janken, blijft het heel beheerst en wordt er slechts gedoseerd op effekt gespeeld. Deze Demo is denk ik vooral bedoeld om de uitbaters van de diverse podia te laten weten dat de Miles Browning Band weer geboekt kan worden. Ik zou tegen deze heren en dames willen zeggen: boeken die jongens! En tegen de overige lezers, die dus eigenlijk 'publiek* zijn: gaan zien en horen, als ze in de buurt zijn! SN Band: B.S.U.R. CD: Watching the Clouds Opname: Studio 2, Ouwerkerk Info: Gert de Meijer, 0118 479980 Een bootleg met onbekende nummers van Dire Straits die ze samen met CCR hebben opgenomen? En dan ook nog een banjo erbij? Neen, het is de CD van B.S.U.R. Negen eigen songs, opgenomen met zo weinig mogelijk effekten, dus zo puur mogelijk. Wat tevens tot gevolg heeft dat het heel levendig klinkt, een beetje zoals die ouwe platen van begin jaren '70. Erg mooi. Duidelijk is in ieder geval dat de gitarist goed naar Dire Straits heeft geluisterd. Ook invloed van country en blues komt duidelijk naar voren, nog een scheutje rock erbij, een folk- achtige tweede stem en het geluid van deze produktie is wel min of meer beschreven. Per saldo is wel te horen dat B.S.U.R. wel geprobeerd heeft om een eigen geluid te zoeken. De nummers zijn evenwichtig opgebouwd, mooi gearrangeerd en mooi gemixt. Ook de eigenwijze manier van opnemen spreekt erg aan. Teksten zijn goed, en de composities zijn ook wel okee. B.S.U.R. heeft duidelijk moeite gedaan om van dit plaatje iets moois te maken. Daarom is het toch wel errug jammer dat vooral die gitaar af en toe heel erg Mark Knopfler is. SN Band: Lytrix CD: Beatbox Opname: eigen studio Info: Eelke Jager, 0118 635471, e-mail: ejager@zeelandnet.nl, homepage: http:// people.zeelananet.nl/ ejager Lytrix is een band die bestaat uit slechts èèn persoon: Eelke Jager. Hij wordt wel bijgestaan door een heel scala aan appa ratuur die je, met enige goede wil, als de overige bandleden zou kunnen aanduiden. Eind 1997 heeft Lytrix de Zeeuwse Popprijs voor de beste Dance- act in ontvangst mogen nemen. Gezien de kwaliteit van de mu ziek die hij nu op deze CD heeft gezet is hij in de tussentijd niet op zijn lauweren gaan rus ten maar is doorgegaan met waar hij mee bezig was. Allerlei muziekstromingen worden bij elkaar gegooid en tot een nieuw genre gemengt, de zo genaamde Big Beats. Zeer rit misch, mooie drumloops, goed gebruik van samples. Ook stemfragmenten zijn op een leuke manier toegepast, waar door de muziek soms een bijna filmisch karakter krijgt. Hoewel ik persoonlijk niet echt een groot liefhebber ben van Dance en aanverwante muziek, door het vaak mono tone karakter hiervan, moet ik eerlijk toegeven dat ik me geen moment heb verveeld bij het, toch wel 5 k 6 keer, luiste ren naar deze CD. Muzikaal gezien zit-ie goed in elkaar, ook de produktie is goed ver zorgt, mooi in balans enzo. Het klinkt allemaal gewoon goed. Aangezien lytrix het alle maal in z'n eentje heeft gedaan is dat geen geringe prestatie. VERBANDJES

Noot | 1998 | | pagina 3