VAN POLDERPLEIN T OT PARADISO DE NOMINATIES Jong&Wild: Orange Bud Wolfshead Buckle Trunk Beste CD: Nimbus Koel Bewaren 'n8werk Beste CDr: Orange Bud No Shame De Niro Beste Band: Dr. Reverb Nimbus Juke Joints Trippin' noot V pagina 10 pagina I I I I Edoor Sander Nobbe Ike band of artiest droomt er weleens van, als hij of zij een prach tige clip van hun favoriete band voorbij ziet komen opTMF of MTV: je eigen clip! En in gedachten zie je jezelf,al optreden op tv. Maar zoals gewoonlijk staan er nogal wat hindernissen tussen de droom en de werkelijkheid.Vooral de kosten van een beetje clip zijn voor de doorsnee huis-, tuin- en keukenband een behoorlijk bezwaar. Een eenvoudig filmpje dat zonder al te veel problemen gemaakt kon gorden kost al gauw een halve ton of meer. De meeste clips die je op tv ziet zijn dan ook vaak gemaakt met een budget van enkele ton nen. Beeld, en dan zeker bewegend beeld, spreekt echter veel sterker dan welke CD, cassette of wat dan ook. Een clip is een heel goede manier om je als band te presenteren bij alle mogelijke belangstellenden, je laat niet alleen horen wat je kan maar kan je hele act laten zien zodat mensen zien wat ze in huis halen. Hoewel het maken van een clip een verschrikkelijk dure aange- |jpgenheid is, zijn er manieren om het, als minder vermogende band, wel te kunnen realiseren. Eén manier staat beschreven in de SPZ-co- lumn elders in dit blad (insturen die ideeën!!!), een andere manier is om te kijken of er mogelijkheden zijn voor sponsoring. Je kan ook ie dereen in de band, je familie in de wijde omtrek, fans, vrienden, buren, en wie je nog meer kan vinden, om een bijdrage vragen. Met je idee en je beste nummer ga je vervolgens op zoek naar een produc tiebedrijf dat een beginnende band wel voor een schappelijke prijs op weg wil helpen. Er zijn bedrijven die hiervoor openstaan en boven dien kun je vaak, afhankelijk van je idee, van te voren een prijs afspre ken. Een schappelijke prijs is in dit geval voor bijvoorbeeld twee ca mera's en drie man crew rond de duizend gulden per dag. Montage- #0 tijd komt daar nog bij, maar zeg dat je voor rond de vijfduizend gul den een eenvoudige maar goed vertoonbare videoclip in handen hebt. ^én en ander ligt natuurlijk wel aan het scenario. Oftewel, wat moet er in het clipje te zien zijn. Hoewel met de huidige stand van de tech niek alles mogelijk lijkt te zijn moet je toch wel een aantal zaken in de gaten houden bij het verzinnen van je eigen scenario. Kijk goed naar wat je wil en naar wat kan. Denk bijvoorbeeld alleen al aan weersinvloeden, zomerscènes zijn zonder dure studio het grootste deel van het jaar moeilijk te realiseren in ons klimaat. Hetzelfde geldt ®Voor ingewikkelde belichting. Special-effects zijn natuurlijk prachtig maar gebruik ze met mate, ze kosten veel tijd, en dus geld, en ze lei den de toeschouwer snel af van waar het echt om gaat: jullie muziek! Als je een clip maakt beperk je dan ook tot één versie van het num mer waar je de clip mee maakt.Voor je gevoel speel je dat nummer iedere keer hetzelfde, in werkelijkheid zitten er vaak grote verschillen in bijvoorbeeld tempo tussen. Om dus toch een lipsynchroon filmpje te krijgen moet je je gewoon bij één versie houden. Videoclips heb je in alle soorten en maten, van eenvoudige rechttoe rechtaan live-registratie tot minispeelfilm compleet met effecten en animatie. Elke clip echter is ooit begonnen met een idee. Dit idee kan beginnen met het beste nummer dat je hebt en waar je vervolgens overgaat brainstormen met alle betrokken personen. Alle mogelijke dingen kunnen langskomen en de gekste ideeën kunnen bespreek baar zijn.Toch mag er uiteindelijk maar één plan overblijven waar je mee aan de slag gaat. Het idee vat je vervolgens samen in enkele regels: de synopsis. De synopsis is weer de basis voor het scenario. Het scenario is de uitwerking van het idee naar een verhaal met al zijn onderdelen zoals teksten, en tevens een uitsplitsing naar scènes.Van dit scenario wordt vervolgens een filmdraaiboek gemaakt. Hierin worden alle scènes verdeelt in shots: kaders, standpunten, plaats, tijd, geluid en licht worden bepaald en vastgelegd. De in het filmdraaiboek vastgelegde gegevens worden vervolgens opgenomen.Tijdens het filmen wordt alles genoteerd op een opnameformulier. Hierop vindt je gegevens als tijd, scènes, takes en opmerkingen. Van de ruwe opnames wordt eerst bepaald welke gebruikt gaan worden en wat hun volgorde is in de eindmontage. Deze selectie 4 wordt vastgelegd in een montagedraaiboek, waarin ook staat welke titels gemaakt moeten worden. Bij gewone videoproducties wordt op dit moment ook bepaald welke muziek erbij komt, maar we hebben het nu over videoclips dus we nemen aan dat de muziek al ruimschoots bekend is. De montage vindt plaats volgens het eerder vastgelegde monta gedraaiboek, eerst de beelden, dan de muziek. Alle te voren bepaalde shots worden uiteindelijk lipsynchroon met de muziek gemonteerd. En dan... ja, dan kun je eindelijk je eigen videoclip bekijken. Waarop dan vanzelf de vraag komt:'Hoe krijg ik mijn prachtige film pje op de TV?'Tenslotte wil je hem aan de hele wereld laten zien. Wel, eigenlijk is dat heel simpel: gewoon opsturen. De muzieksta tions kunnen met een gewone VHS-kopie heel goed uit de voeten en als ze jouw clip goed genoeg vinden dan draaien ze hem wel. Hoewel een goede plugger natuurlijk wel helpt kan het ook heel goed zonder: nieuw talent op de buis is tenslotte ook in hun belang. Zorg wel dat je een goede kopie opstuurt en dat al je gegevens (adres, contactpersoon etc.) er goed leesbaar op staan.Verwacht je bandje overigens niet terug, als het goed is gaat-ie in het archief, dus zorg dat je zelf een paar goede kopieën houdt. Als demo om zaaloptredens te regelen werkt een video alleen maar goed als het een mooie live-registratie is, van zo'n tape kan een pro grammeur of zaaleigenaar een goede indruk krijgen van de live-act van de band en dat kan dus heel positief werken. Een flitsend gemonteerd filmpje op een prachtige buitenlocatie met allerlei figu ranten en cabrio's, of wat dan ook, zegt niets over hoe een band live presteert en heeft voor een programmeur alleen curiositeitswaarde. De beste kansen heb je dus door je video op te sturen naar alle denkbare tv-stations (vergeet ook de regionale omroep niet!) en naar platenmaatschappijen die misschien niet meteen de muziek zien zitten, maar wel een heel fotogenieke band waar ze misschien wat mee kunnen Met dank aan Pim van Kampen, Van Kampen Videoprodukties, Middelburg r. Glimmende bolides rijden voor en de genomineer den stappen op de rode loper. Bodyguards houden het publiek op afstand. Dit zullen waarschijnlijk de eerste beelden zijn die men te zien krijgt van de rechtstreekse uitzending van de Zeeuwse Pop prijzen 1999. Op 15 januari vindt het plaats: de uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen. Gedurende drie avonden heeft een uitgebreide selectiecommissie zich door stapels CD's en bandjes geworsteld en het hoofd gepijnigd wie nu te nomineren als beste band of best talent. Uiteindelijk kwam daar een lijstje nominaties uit waar het bestuur van de Stichting Popmuziek Zeeland weer mee aan de slag gaat. Want uitein delijk kan er maar I winnaar zijn per categorie. Het feest wordt gehouden in de grote Delta Tv-stu dio in Kamperland. Een mooie zaal, vanwaar ook meteen kan worden uitgezonden. En uiteraard wordt het een avond met een boel live-muziek.Want dit jaar vragen we de winnaar van elke popprijs meteen om een kort optreden te verzorgen, spelen er uiteraard tussendoor ook nog bands en wordt de avond knallend afgesloten door de Royal Dutch Disco Philharmonic. Tussen de bedrijven door kun je meedoen aan een forumdiscussie en het schijnt dat we zelfs hemels bezoek krijgen van één van de grootste rockhelden van deze eeuw. Omdat Kamperland wat uit de route ligt voor velen, laat de SPZ bussen rijden volgens de routes Zierikzee- Burgh Haamstede-Kamperland, Vlissingen-Souburg- Middelburg-Serooskerke-Vrouwenpolder-Kamperland en Terneuzen-Kruiningen/Yerseke-Kapelle-Goes- Kamperland en terug natuurlijk. Een buskaartje kost vijf gulden, maar dan ben je uit en thuis. Blijft nog over de entree-prijs van de avond. Die bedraagt vijftien piek. Op 15 januari 2000 zullen in de studio van Delta-TV te Kamperland de Zeeuwse Popprijzen weer uitgereikt worden. Een commissie van wijze personen uit het Zeeuwse popiand heeft zich gebo gen over een veelvoud aan CD's, CDr's, bio's en andere informatie over de oogst van het afgelo pen popjaar. Daaruit zijn, in vier categorieën, de volgende nominaties te voorschijn gekomen:

Noot | 1999 | | pagina 6