crown noot Specialist op het gebied van live-geluidsversterking verhuur en verkoop van professionele licht- en geluidsapparatuur ontwerp en fabricage van 19" racks en flightcases ElecfroT/bice® SEMNHEISER DYNACORD FAMAHA pagina 3 (S) j£i men. Bovendien is de weergave op de CD niet te vergelijken met de live-act van Dr. Reverb. Daarom heeft de band onlangs nieuwe opna mes gemaakt met Eric Danno (ex-lid van de Ace-Tones), in de gal mende hal van het Delftse Stichting Popoefenruimte. Wat ze met die opnames gaan doen weet de band nog niet. SCHOEVENDRAAIER Dr. Reverb houdt van galm. Dit geluidseffect is het belangrijkste ele ment van surf. In de jaren zestig bereikte de Amerikaanse surfpionier Link Wray dit door een schroevendraaier door zijn speaker te ste ken. Een andere meer bekende godfather van de surf Dick Dale wilde, volgens Willem, met zijn gitaar de zang van Elvis nabootsen. Hij kwam in contact met Leo Fender die het galmeffect uit de Ham mondorgel ombouwde voor de gitaarspeaker. Waarna Dick Dale tijdens het testen tientallen speakers opblies. Het nieuwe effect werd Reverb genoemd en met dit apparaat was een nieuw soort muziek geboren. Omdat veel fans van Dick Dale jongeren waren die met een surfplankje in Californië de zee onveilig maakten, werd die nieuwe muziek in de naam surf gedoopt. 'Veel mensen denken bij surf aan de Beach Boys maar dat heeft er niets mee te maken', vertelt Willem: 'De Reverb wordt overigens ook in andere muziek gebruikt maar dan minder, op stand 2 of zo. In surf staat hij op 10. Het is een heel simpel houten kistje met twee veren erin die elk bestaan uit twee aan elkaar zittende spiralen. Dit kistje zit gewoon in de versterker geschroefd. Maar je hebt ook Reverbs die je extra bovenop je speaker kan zetten.' Dat Willem verslaafd is aan galm blijkt wel uit zijn collec tie speakers. Zo heeft hij twee originele buizenspeakers Fender Superreverb en Fender Twinreverb uit de jaren zestig, waarvan de laatste klinkt als een kerkgalm, en een Fender Reverb-unit die 'nat klinkt' als een druppel water in een kerk. Tijdens een optreden ge bruikt hij ze allemaal tegelijk. De Reverb-unit is een klein kastje dat hij op zijn speakers kan aansluiten. Surf is naast het ontstaan van de Reverb ook voortgekomen uit de rock 'n' roll. Al zeggen de leden van Dr. Reverb niet zozeer beïn vloed te zijn door bepaalde surfbands, vallen namen als The Shadows (de oude band van Cliff Richard met bijbehorende vooruitstekende vetkuif), Link Wray en Dick Dale toch opval lend vaak tijdens het interview. 'Het zijn wel bands die je moet kennen als je surf speelt', vindt Willem. 'Maar ik heb nog nooit een nummer van ze gespeeld. Ook niet gepro beerd. We hadden toen we begonnen niet zoiets van: nou gaan we lekker surf spelen.' Sander vult aan: 'We zijn met rock 'n' roll begonnen en daar zijn we nu uit gegroeid. De muziek is compacter geworden.' De band leden zijn nu ook beter op elkaar ingespeeld. 'Maar het is niet zo dat we foutloos kunnen spelen hoor', lacht Sander. 'Het is wel zo dat we bepaalde geintjes kunnen uithalen met el kaar. Ook live op het podium. Met een knip oog naar elkaar verander je bijvoorbeeld van toonsoort.' Naast instrumentale nummers zijn er nu ook wat zangnummers in het re pertoire opgenomen die door Willem wor den gezongen. Sander grinnikt: 'Meestal be staan de teksten uit oehoe en aha.' Willem vindt teksten niet zo belangrijk. 'Mij gaat het bij muziek om geluid.' Met name de galm. WASTROMMEL De bandleden van Dr. Reverb ontmoetten tijdens een optreden in Delft Eric Danno. 'Hij viel op zijn knieën kwijlend voor het podium en ging helemaal uit zijn dak van onze muziek', vertelt Willem. San der vond het een eer om hem te ontmoeten omdat Eric Danno samen met Link Wray en diens gelijknamige band over de hele we reld heeft getoerd. In een brief aan de bandleden omschreef Eric de muziek van Dr. Reverb als 'hypersurf and rawk 'n' roll, no nostalgie shit but taking this hi-octane music to the here, the now and beyond'. 'Waarschijnlijk bedoelt hij dat we niet die oude zeikshit surf spelen', verklaart Willem. 'Zoals van bijvoorbeeld The Shadows uit de jaren vijftig.' Sander voegt daaraan toe: 'In de oude surf van toen werden veel bluesschema's gebruikt, met 16 of 12 maten. Nu hoeft surf niet meer zo volgens die regeltjes te zijn. Man Or Astro-Man? bij voorbeeld speelt moderne surf.' Net als Man Or Astro-Man? speelt Dr. Reverb ook vaak met SF- pakken aan op het podium. 'Dat is toeval', zegt Sander. 'Mensen verwachten niet dat je met zo'n pak op het podium stapt. We heb ben verschillende pakken voor de afwisseling. Bij ons eerste optre den had Willem een drakenpak aan met bijbehorende staart en ik heel even een wastrommel op mijn hoofd.' Dr. Reverb heeft al heel wat podia gezien tot in Frankrijk toe. In de bio van Dr. Reverb wordt je aangeraden voor een optreden van de band stevige schoenen aan te doen, heel veel geld en condooms mee te nemen, en overmatige transpiratie en kleerscheuren op de koop toe te nemen. Maar als je nou last hebt van liefdesverdriet, vitaminetekort, midlife-crisis, een ingescheurde teennagel en impo tentie, is een bezoek aan Dr. Reverb zeker de moeite waard. Voor boekingen en info van Dr. Reverb Willem Verbuyst Nieuwe Diepstraat 108 4531 BR Terneuzen 06-25444572 http://www.dr-reverb.webjumb.com

Noot | 2000 | | pagina 2