POP, SOUL EN JAZZ IN ÉÉN DANCI VS Zeeuwse toetsenman Jeroen Rietbergen in SOULVATION Jonge h pophelde ra el v v a n d a m o r g e a 9 Eén van de veelkleurigste en prettig gestoordste bandjes van dit moment is waarschijnlijk 'TaPHarHeeJI'. Vier los geslagen bandleden, een delegatie van het gezelschap, geeft tekst en uitleg.... De muziek van Soulvation is misschien wel net zo divers als de plekken waar de band tot nu toe speelde. North Sea Jazz Festival, Parkpop en Dancevalley is een greep uit de reeks optredens die de groep al op zijn naam heeft staan. De eerste singel 'I just can't stop' belandde in de Mega Top Honderd. En deze maand verschijnt het album 'Some Love' in de winkel. Soulvation, opgericht door toetsenist Jeroen Rietbergen (goh, waar kennen we die nog meer van??) en dj Ronald Molendijk (ook geen onbekende), staat voor een mix van dance, pop, soul en jazz. De band is duidelijk niet over een kam te scheren en heeft genoeg ingrediënten in huis om het Abdijplein volledig op haar kop te zetten. 'Onze muzieksmaak is zo breed, we vinden zo'n beetje alle stijlen tof', vertelt de toetsenman enthousiast. 'Waarom zouden we dan één richting op slaan terwijl we ze allemaal geweldig vinden? We proberen onze roots, dus vooral soul, pop, jazz en dance te com bineren. Het effect; voor ieder wat wils is. Mooi toch?' Door een hoog ons-kent-ons en via-via gehalte is Soulvation ont staan. Tijdens een studiosessie worden Ronald en Jeroen door een gezamenlijke vriend aan elkaar voorgesteld. Ronald is op dat moment bezig een remix voor London Beat te maken en vraagt aan Jeroen of hij een stukje kan inspelen. De samenwerking bevalt zo goed, dat het tweetal besluit meer muziek te produceren. Het idee van Soulvation is geboren. Ronald verzorgt de beats en Jeroen speelt daaroverheen. Opnieuw een succes, dus moet er maar gelijk een band worden opgericht. En ja, als je al een redelijk goede naam in de muziekwereld hebt weten te veroveren, wordt het ook niet zomaar een band. Naast Ronald en Jeroen bestaat Soulvation uit nog meer bekende koppen. Zo spelen onder andere gitarist Leendert Haaksma en bassist Michel van Schie mee. Het vocale gedeelte wordt verzorgd door de zangeressen Caroline Dest en Marloes Nova en rapper Andy. Verder speelt trompettist Jan van Duikeren ook mee. De platenmaatschappij waar de band graag mee in zee wilde gaan, Play It Again Sam (P.I.A.S.), is na het opnemen van een demo-cd zo enthousiast dat ze gelijk een samenwerking aangaat voor drie albums. Ondanks de vele optredens, het platencontract en een notering in de Mega Top Honderd, is Soulvation voor veel mensen nog onbe kend. 'De muziek die we maken is niet echt commercieel, zoals die van veel grote hedendaagse DJ's. onze muziek is geen hapklare brok. Als je een hit scoort, kent gelijk iedereen je. Toch mogen we niet klagen, op de radio worden we nog regelmatig gedraaid en de optredens blijven ook maar komen. Promotiedagen moeten er voor zorgen dat Soulvation bij een groter publiek bekend wordt. En als het een beetje meezit, denk ik wel dat volgend jaar iedereen weet wie we zijn. Of ga ik nu erg naast mijn schoenen lopen?' Mocht het uiteindelijk allemaal toch niet zo lucratief zijn, dan is er voor de uit Vlissingen afkomstige toetsenist nog geen nood aan de man. Naast Soulvation speelt hij onder andere bij Jan Akkerman en Marco Borsato. Candy Dulfer en Ruth Jacot zijn ook geen vreemden meer voor hem. Is het dan toch mogelijk om als Zeeuw door te breken in de muziek? Jeroen: 'Natuurlijk. Alleen moet je dan wel verhuizen. Het reizen is klote en jammer genoeg zit de scene, de mensen die je kunnen helpen, toch echt in de randstad. Wat dat betreft heb ik veel respect voor die gasten van Blof. Die opereren vanuit Zeeland en trekken het om steeds van die enor me afstanden af te leggen. Vermoeiend lijkt me.' Waar het allemaal echt voor Jeroen begon, is hem niet helemaal zo duidelijk meer. Jeroen: 'Het eerste optreden dat ik had was met de schoolband, dat weet ik nog wel. Maar hoe heette ook al weer mijn eerste echte bandje waar ik in speelde? Ik zou het werkelijk niet meer weten. Schandalig. Wat ik wel weet is dat ik samen met Leo van de Ketterij op zo'n zesduizend bruiloften heb gespeeld, haha. Daar heb ik trouwens erg veel van geleerd.' Na de Havo-opleiding Muziek en Dans, wordt Jeroen toegelaten op het conservatorium. Omdat hij zogezegd niet muzikaal genoeg zou zijn, wordt hij weggestuurd. 'De studie was het ook gewoon niet voor mij. Mijn hart lag niet in die dingen die ik moest leren. Op zich jammer, maar al vrij snel raakte ik in contact met de drum mervan Ruth Jacot. Via hem werd ik gevraagd mee te doen aan haar theatershow. Dat is nu zo'n vijfjaar geleden. Ik heb twee jaar lang mee getoerd met de show. Eigenlijk is toen het balletje echt gaan rollen. Ik leerde veel mensen kennen. Dat is mijn geluk geweest, daardoor heb ik veel kansen gekregen. Onder meer de mogelijkheid om Soulvation op te richten.' LB Wl£LiE> Hieronder wat antwoorden op vragen. Wanneer is de band ontstaan. (Bas) In de huidige bezetting spelen we sinds oktober 2000. Wat is dan die huidige bezetting. (Stay-fun) We hebben een drummer, Bas genaamd, en een bas- gitarist die Martijn heet, en ook de oprichter van de band is. Verder is er nog Gijs, die eigenlijk Willem heet. Hij speelt gitaar en is een pindakaasfetish. De andere gitarist is Dennis, die bij de C-1000 werkt. Mathilda, houdt niet van meisjes, wel van jongens, daarom speelt ze dwarsfluit. Onze scratcher heet Ivo. Hij jat platen uit zijn vaders platencollectie. Dan Onne, die zingt ook wel eens. Hij speelt eigenlijk in een andere band, 'Konthaarhanekam (Punk). Nou, en ik ben Stay-fun. Ik rap en zing in de band. Dus, als ik goed heb geteld zijn jullie met meestal zeven, soms acht personen. (Stay-fun) Ja eh...Ja. En, we zoeken nog een toetsenist en blazers! Wat is jullie muziekstijl. (Martijn en Bas) We noemen het maar Ska-reggae, maar er zitten ook rap, punk en weet ik wat nog meer voor stijlen in verwerkt. Spelen jullie eigen nummers. (Stay-fun) We spelen eigen nummers, maar ook wel enkele covers van Ska bands. Ook van niet ska bands trouwens, maar die wor den dan weer verwerkt tot iets dat op Ska lijkt. Hebben jullie al eens iets in een studio opgenomen. (Stay-fun) Nee. Op het moment maken we gebruik van opnames uit de repetitieruimte. We willen uiteindelijk onze eigen opname studio bouwen. Enne...binnenkort gaan we filmmuziek maken voor een Zeeuws project, samen met andere bands. Hier worden wel geluidsopnames voor gemaakt. Wat is jullie toekomst. (Bas) we moeten door live optredens naam maken en dan maar zien hoe ver het gaat. (Stay-fun) We liggen er niet wakker van, zolang we maar veel ple zier hebben. Dat lukt tot nu toe goed. De bandleden komen unamiem tot de konklusie dat de vragen te zinnig zijn: 'Graag nu eens wat onzinnige vragen..'. Okee, bij de NOOT is de band koning, dus... Hoe lang is de band. (Stay-fun) Ah, lekker, nergens op slaand. Eh, als we achter elkaar gaan liggen komen we op zo'n 8 maal plusminus 1,75 meter, wordt 14.40 meter totaal. (Bas) hallo, dat is maar 14 meter... (Stay-fun) Ja maar ik reken ook het haarstukje van Onne mee..Dat is nog eens 40 centimeter, dus... hi?' TaPHarHeeJI (nb, Hier worden de recht op staande stekels op dat hoofd mee bedoeld.) En als laatste vraag, wat is jullie favoriete huisnummer. (Een discussie barst los.) (Bas) Ik hou van 88. (Stay-fun) Ik heb liever 63, dat is een mooi rond getal. (Allen) ach, weetje wat, we houden het op Nul A! Deze act treedt trouwens tijdens Abdijpop op omdat zij, onder de verkeerde naam 'Sensimilla soundsystem' de hoofdprijs in de wacht heeft gesleept bij de Zeeuwse editie van de Kunstbende 2001. Het zal u duidelijk zijn: tijdens hun optreden zal dit 'TaPHarHeeJI' alleen al het zien waard zijn! PS

Noot | 2001 | | pagina 2