DE PANTA RHEI 3 II tl NOOT UNPLUGGED COMPETITIE BEW. EX NOOT De winnaar van 2001Pillars, in aktie tijdens de Grote Prijs van Nederland op 24 november in de Melkweg in Amsterdam. i - f de band gewoon door met andere zaken die komen kijken bij het maken van muziek. Tonny: 'We zijn nu ook bezig met het maken van een nieuwe Homo. Daar komen vijf nummers op te staan. Sinds de laatste demo is er veel veranderd (gelukkig). Half december hopen we klaar te zijn met de opnames. Alles wordt hiervoor uit de kast gehaald» want deze nieuwe demo vormt ons visitekaartje. Verder hebben we budget gekregen voor het maken van een videoclip'. Pillars heeft op dit moment elf eigen nummers op naam staan, voornamelijk geschreven door Tonny en John Peter. In Amsterdam zullen er vijf nummers van dit repertoire worden gespeeld. Ambities Pillars vormt een zeer hechte band en men heeft respect voor eikaars spél. De bandleden hebben nogal wat raakvlakken met elkaar. Voor de hele band geldt dat er veel wijkt voor de muziek. Vóór elk optreden zijn de leden samen en peppen elkaar op, zodat iedereen er tijdens het optreden met veel energie en enthousiasme tegenaan gaat. Ook dat vinden ze stuk voor stuk belangrijk, dat de muziek met enthousiasme wordt uitgedragen. Voor de toekomst hopen ze op veel optredens en blijven doorgaan met het maken van goede muziek. Verder wordt er heimelijk gedroomd over optredens H, Parad iso, op Lowlands, Pinkpop en Werchter. Veel dichter bij huis zou het ons helemaal te gek lijken op het bevrijdingsfestival in Vlissingen te staan'. Pilaren Ik ben tenslotte nog nieuwsgierig waarom ze de band in eerste instantie 'Pillars of Heaven' hebben genoemd eh waarom de naam in 'Pillars' is veranderd. Tonny: 'Het eerste nummer dat John Peter en ik schreven heette 'Pillars of Heaven'. Dat was nog in de akoestische periode en met z'n drieën (met Reinold). Nu we met z'n zessen zijn en onze nummers krachtiger zijn geworden vonden we 'Pillars', de pilaren van de muziek, passender'. Uitslag Grote Prijs van Nederland Toen brak de vierentwintigste november aan. Met 100 man, uit alle hoeken van Nederland als achterban, was Pillars de tweede band die tijdens de finale van de Grote Prijs van Nederland mocht spelen. De zenuwen waren de hele dag niet aanwezig geweest, maar waren wel van de partij tijdens hun optreden in de Melkweg. Gaandeweg het optreden zag je dit overigens snel verdwijnen en zetten ze een fantastische set van 20 minuten neer. Het publiek liet goed van zich horen. Als het aan de achterban lag maakten ze een zeer goede kans voor de eerste prijs. De jury beoordeelde het anders in Paradiso. Van de acht optredende bands in de categorie pop/rock eindigde Pillars met een uitstekende vijfde plaats als meest commerciële-, vernieuwende- en beste live-act. En daar mogen zij, maar ook Zeeland, met recht trots op zijn. Deze ervaring pakt in ieder geval niemand meer van ze af. De band is direct de studio weer ingegaan om aan de nummers voor de demo te werken. Voorlopig zullen zij zich weer gaan concentreren op het maken van nieuwe nummers. Ben je nieuwsgierig geworden naar Pillars en hun muziek, dan moet je zeker de website www.pillars.nl gaan bekijken. De site wordt door de band zelf onderhouden. <p Door Mercedes Watmve De zesde unplugged finale van Panta Rhei is alweer een paar maanden oud. Het is altijd een avond waarop de muziek in z'n puurste vorm overheerst. Buiten de muziek om is het ook gewoon een leuke en gezellige avond waar menigeen regelmatig met plezier aan terug denkt. Aan het woord zijn Willem-Jan Buijs en Ralph Wiessner, de mannen die zich 200% inzetten voor muzikale actie in Zeeland. Korte geschiedenis In de tijd dat Willem-Jan samen met Meindert Inderwisch in 1996 het strandpaviljoen kocht, was de MTV unplugged rage op z'n hoogtepunt. Er waren veel unplugged concerten te zien op televisie en de verkoop van CD's met akoestische muziek was fors gestegen. Samen leek het hun een goed idee om unplugged sessies te gaan organiseren. 'Een aantal mensen schrik je gewoon af als je alleen maar keiharde muziek draait. Door unplugged te gaan bereik je een doelgroep die ligt tussen de 0-100 jaar. In de pop- en rockscene speelde het akoestisch optreden helemaal nog niet. Je zag overigens wel dat dit groeiende was en dat er langzamerhand strakkere regels kwamen over wat wel door kon gaan voor unplugged en wat niet', zo vertelt Willem-Jan. Via de Stichting Popmuziek heeft men toen voor de eerste unplugged competitie een lijst met bands opgevraagd om ze uit te nodigen snoerloos te komen spelen. In het tweede jaar meldden bands zich al spontaan aan en zo is de unplugged competitie geworden tot wat het nu is: een begrip in de Zeeuwse muziekwereld en ver daarbuiten. Ralph en Willem-Jan. (Foto: Mercedes Walrave) Zesde competitie Dit jaar hebben 22 bands meegedaan aan de voorronde. Er bleven er uiteindelijk 9 over. Ralph en Willem-Jan kiezen zelf uit wie er door gaan naar de finale en wie niet 'We vinden het altijd een pijnlijk moment om echt te gaan kiezen, want er valt toch 70% af. Qua organisatie is 9 a 10 bands echter het maximum, ook voor de uiteindelijke jurering bij de finale'. Zowel tijdens de beoordeling bij de voorrondes als tijdens de finale wordt er gewerkt met hetzelfde puntenlijstje. Ralph noemt achtereenvolgens dat er wordt gekeken naar het unplugged gehalte, originaliteit, het eigen nummers/covers gehalte, instrumentbeheersing en niet onbelangrijk: de reactie van het publiek. Covers hoeven overigens niet slecht te zijn, meent Willem-Jan, 'als er maar een geheel eigen inbreng aan wordt gegeven'. Er wordt dus gewerkt aan de hand van een criterialijstje, maar er is ook sprake van beoordeling vanuit een rijke muzikale ervaring. De jury is kundig en onpartijdig. O Er zijn drie juryleden, omdat het twee tegen één principe dan z'n werk kan doen. 'Het gaat eigenlijk altijd goed. Er is één jaar geweest dat er twee winnaars waren, dus heb ik vier dagen studio weggegeven', aldus Willem-Jan. De hoofdprijs bestaat uit twee studiodagen, waarvan de eerste dag wordt gefinancierd door Panta Rhei zelf en de twee dag wordt bekostigd door LAC Sound. De laatste verzorgt ook het geluid in de zaal van het Arsenaattheater. Willem-Jan: 'Zij doen dat al zolang de competitie bestaat. Dit jaar was er voor het eerst een extra prijs, namelijk een plaats op het Sunburn festival'. Vanzelfsprekend krijgen alle deelnemers een plaatsje op de unplugged CD, die in maart 2002 weer te verkrijgen is. Aansluitend hierop vindt de CD-presentatie plaats in het Arsenaaltheater. Ralph: 'Dat is voor ons weer het begin van een nieuw seizoen unplugged competitie'. De organisatoren beleven de avond overigens heel anders dan de juryleden. 'Als de eerste band speelt, is het eigenlijk al goed', vindt Willem-Jan. De juryrapporten worden naderhand opgevraagd. Dit jaar had de jury een lastige taak om te kiezen, omdat het muzikale niveau erg hoog lag. Desalniettemin kwamen de rapporten erg overeen en is Bruno als winnaar uit de bus gekomen. Appels en peren Is muziek eigenlijk wel in een wedstrijdvorm te gieten? Ben je niet altijd bezig om appels met peren te vergelijken? Er wordt hard 'ja' geroepen, toch zit er een 'maar' aan het verhaal vast. Willem-Jan: 'Muziekwedstrijden zijn geen nieuw begrip meer, kijk maar naar het Nationale Songfestival of naar de Grote Prijs van Nederland. We moeten ook commercieel denken. Panta Rhei krijgt geen subsidies. Dus hebben we zelf een manier moeten bedenken om kostendekkend te werk te gaan: een wedstrijdvorm. Bands komen gratis spelen in de zaak en krijgen een plek op de unplugged CD. Verder kunnen ze meedingen voor een finaleplaats in het Arsenaaltheater'. De CD wordt door Willem-Jan zelf bekostigd. Sommige muzikanten zijn erop tegen om het op deze manier aan te pakken en doen dan ook niet mee aan de competitie maar voor beginnende bands is het een leuke opstap. Willem-Jan hoopt door de unplugged competitie een steentje bij te kunnen dragen aan de Zeeuwse popmuziek en beginnende bands een duw in de goede richting te geven. Of zoals hij het ook wel aangeeft: 'Het is een uit de hand gelopen hobby'. Toekomstmuziek De toekomst van de unplugged competitie ziet er zeer zonnig uit. Ralph meldt dat er voor het volgende seizoen alweer aanmeldingen zijn binnen gekomen. 'Zolang de bands zelf graag willen, gaan we gewoon door', meldt Willem-Jan. Dit jaar heeft Panta Rhei ook het Sunburn festival georganiseerd, met onder andere klinkende namen als Pillars en Di-rect. De voorbereidingen voor volgend jaar zijn alweer in volle gang. 'We zoeken nog sponsors die de (Zeeuwse) muziek een warm hart toedragen'. Verder is het de bedoeling dat Panta Rhei in een grotere jas wordt gestoken, met een echt podium en professionele belichting. Veel plannen dus. Aan het enthousiasme en de inzet van Willem-Jan en Ralph zal het in ieder geval niet liggen... Informatie Strandpaviljoen Panta Rhei (telefoon 0118-419346) gelegen aan het Nollestrand in Vlissingen, is vrijdags, zaterdags en zondags geopend. Feesten en partijen zijn zes dagen in de week mogelijk en er is iedere zondag live muziek. Eens in de zes weken zal er een bekende band op vrijdag- of zaterdagavond te zien zijn. Mensen die geïnformeerd willen worden over Panta Rhei zaken, kunnen zich aanmelden voor een wekelijkse e-nieuwsbrief. Je kunt je opgeven via rallie@zeelandnet.nl. Er wordt tevens hard gewerkt aan de website www.strandpaviljoenpantarhei.nl o advertentie BOUW Van de redactie Hier is 't ie dan: NOOT 3-4-5. Kort en goed komt het hierop neer dat het gebruikelijk is dat NOOT vijf keer per jaar verschijnt. Door divers gesteggel zoals in NOOT 1 van dit jaar is beschreven, stopt de teller dit jaar bij drie exemplaren. Da's erg weinig en daarom is de nummering ludiek aangepast en heb je nu dus NOOT 3-4-5 in handen. Met de gebruikelijke artikelen en wetenswaardigheden over de popmuziek in Zeeland. Wat NOOT niet bevat is de agenda. Om de opsomming van de evenementen in Zeeland up to date te houden, hebben we besloten de agenda onder te brengen op de website van SPZ, www.popmuziekzeeland.nl. Deze site wordt trouwens binnenkort in een nieuw jasje gestoken. Het is dan ook de bedoeling dat je daar terecht kunt voor actuele nieuwsflitsen. De papieren NOOT zal blijven bestaan voor het wat 'langzamere' nieuws. Er zijn trouwens veel reacties gekomen van onze 'abonnees' die de NOOT beslist willen blijven ontvangen. Dat sterkt ons in de opvatting dat het dus wet degelijk in een behoefte voorziet. De redactie wenst een ieder plezierige feestdagen en een bruisend en muzikaal 2002! BH Bouw; ombouw en reparatie van snaarinstrumenten lifcpn verkOapberniddéling 'Taxaties &Advies Verkoop van gitaren losse onderdelen en accessoires Nieuwendijk 75 - 438 i BW Vlissingen Telefoon +31 <0)118 416 668 - Telefax +31 {0)i 18 414 068

Noot | 2001 | | pagina 2