A AAS *es*Wal N/°° door Sonja de Best Zanger, tekstdichter, filosoof, clown èn Belg Raymond van het Groenewoud gaat Abdijpop 2002 afsluiten. Al vanaf het begin jaren zeventig vermengt hij zijn scherpe observaties van het menselijk gedrag, met zijn eigen, unieke gevoel voor humor. Zijn liedjes zijn afwisselend ontroerend en joviaal, donker en vrolijk. Ze worden altijd onderbouwd met een brede en originele rock&rotl-basis en verwijzen naar alle muzikale windstreken. Na alle publiciteit rond de re-release van zijn hit 'Vlaanderen Boven', dat tot nieuw feestlied van Vlaanderen is uitgeroepen, en de geboorte van zijn derde zoon, Luca, heeft Raymond een interviewstop ingelast: even een tijdje geen pers... Maar er is genoeg door anderen over hem geschreven om toch een beeld van hem te kunnen geven in deze Abdijpop-NOOT. Raymond van het Groenewoud wordt op 14 februari 1950 geboren in het Belgische Schaarbeek. De ouders van Raymond zijn geboren en getogen Amsterdammers die, om aan de legerdienst en de politionele acties in Indië te ontsnappen in 1947 naar Brussel vluchtten. Later verhuizen ze naar Schaarbeek, waar Raymond wordt geboren. Vijf jaar daarna gaan zijn vader, de muzikant Nico Gomez, en zijn moeder uit elkaar. Raymond groeit op onder de hoede van zijn moeder. Op zijn negende wordt hij door haar naar de muziekschool gestuurd, waar hij noten leert en pianoles krijgt. Een optreden van Toon Hermans maakte zo'n indruk op Raymond dat hij, nadat hij ook The Beatles ontdekte, besloot wat hij wilde worden: Hij wilde de muziekwereld in. Nu kunnen we gerust konstateren dat hij zijn stempel gedrukt heeft op die muziekwereld met nummers als 'Je veux i'amour' uit 1980 en 'Liefde voor muziek' uit 1991, die tot de moderne klassieke s gerekend mogen worden. Hij wordt door velen beschouwd als de peetvader van een nieuwe generatie Nederlandstalige artiesten. Voor zijn 50e verjaardag In 2000 wordt Raymond van het Groenewoud geëerd met het boek 'Je veux de Pamour'. De intro werd geschreven door niemand minder dan Boudewijn de Groot. Het boek bevat het verloop van Van het Groenewouds carrière, een complete discografie en meer dan 139 liedje: seksten die hem tot de unieke figuur in de Nederlandstalige muziekwereld gemaakt hebben. Bij het boek hoort een cd met 11 akoestische nummers die Van het Groenewoud thuis opnam. In 2001 wordt de nieuwe CD 'Een jongen uit Schaarbeek' opgenomen in Biarritz en levert het materiaal voor de gelijknamige nieuwe theatertournee die loopt tot en met 2003. In juli van dit jaar stond Vlaanderen in het teken van '700 jaar Guldenspo renslag' en om dit te vieren werd de hit van Raymond, 'Vlaanderen Boven', in een nieuw arrangement gestoken en door veertien artiesten ingezongen als een opzwepend feestnummer. Naast Raymond van het Groenewoud doen Bart Peeters, Belle Perez, Clouseau, Danaë, Frank Vander Linden, Rocco Granata, Ronny Mosuse, Sarah Bettens, Sergio, Stijn Meuris, Will Tura en de Franstalige Siciliaan Salvatore Adamo mee aan het project. Raymond van het Groenewoud gaat samen met zijn Straffe Mannen Abdijpop XL 2002 afsluiten. Of hij er ook nog een XL-verrassing van gaat maken, blijft nog even gissen... noot advertentie Bouw, ombouw en repartitie van snaarinstrumenten A Zeeland staat aan de vooravond van het Zeeland Nazomer Festival 2002. Dinsdag 27 augustus barst het festival los met voorstellingen in heel Zeeland. Tot en met zondag 8 september volgen premières en bijzondere optredens elkaar in hoog tempo op. Meer dan voorheen heeft het festival jong en oud iets te bieden. Er is theater, dans, filmliteratuur, beeldende kunst en vele genres muziek. Er zijn programma's voor kenners en niet-kenners, voor kinderen en ouderen, er kan worden gedanst of enkel worden geluisterd en een groot deel van de activiteiten is gratis toe-gankelijk. De organisatie rekent net als vorig jaar op 25.000 bezoekers. De toneelproductie 'Coupure' over de Watersnoodramp van 1953 is de openingsproductie van het festival. Het stuk speelt in de polder bij het dorpje Zonnemaire op Schouwen-Duiveland. De monoloog aan de toog 'De Biechtspiegel' reist door Zeeland langs authentieke dorpscafés. Muziektheater 'Zwarte Vogels in de Bomen' gaat over de gevolgen van vijftig jaar landbouw-modernisering. Het wordt uitgevoerd in een monumentale schuur van de grootste boerderij van Nederland. Onder de zeespiegel, in de Westerscheldetunnel in aanbouw, speelt de opera 'The Lighthouse' over drie vuurtorenwachters en zeemonster. In-; en verkpapbemiddéling ^Taxaties Advies Verkoop van gitaren, losse onderdelen en accessoires Naast deze eigen- en coproducties (alle premières) biedt het Zeeland Nazomer Festival ook ambiance en feest. In de monumentale Abdij van Middelburg is het festivalhart ingericht. Ook hier is op locatie geprogrammeerd in het Prinsenlogement, in de kloostergangen, op zolder van het Zeeuws Museum, in de Nieuwe Kerk en onder de platanen op het Abdijplein. In de 'Leeuwenkooi' aan het plein is het festivalcafé ingericht waar artiesten, makers en publiek elkaar ontmoeten. Alle dagen tijdens het festival vinden er in het festivalhart interessante evenementen plaats. Grote namen staan er naast jong talent, Zeeuwen naast Vlamingen en Nederlanders: Raymond van het Groenewoud, Geert Mak, Filip Kowlier, El Tattoo del Tigre, Digna Sinke, Wawadadakwa, Paul en Menno de Nooijer, Brussels Jazz Orchestra en bijvoorbeeld Kees Slager en Wim Hofman. Het muziek Lod uit Gent krijgt naast 'Zwarte Vogels in de Bomen' extra aandacht met twee orgel-concerten en de Nederlandse première van het 'Huis der Verborgen Muziekjes' als feestelijk festivalslot. Het programma van het Zeeland Nazomer Festival is samengevat in een handzaam en gratis 'minizine'en kan worden aangevraagd via +31 (0)118 659 659. Dit is ook het telefoonnummer voor kaartverkoop. Kijk voor de laatste informatie over het Zeeland Nazomer Festival op www.nazomerfestival.nl noot 11 GITAARBOUW Nieuwendijk 75 - 4381 BW Vlissingen Telefoon +31 (0) 118 416 668 - Telefax +31 (0) 118 414 068

Noot | 2002 | | pagina 6