6 m SaRRenö^R Surrender Artiest: Big Chief Sugar CD-R: Live in the West (2003) Opname: Live in het Kas teel van Batavia, Westka pelle, door Mark Nijssen Info: Kees van der Heijden (0118-463194, cpvdh@zeelandnet.nl) Big Chief Sugar BIG CHIEF SUGAR LIVE IN THE WEST Bert Kreeft Artiest: Bert Kreeft CD: Zo Lief (2002) Opname: Wisseloordstu dio's, Hilversum Info: haefrecords@hotmail.com, Haef-Entertainment: 0113-252307 flprsoloz 4- flarvelou.5 Monolog Marvelous noot 'V\öfle>r* 9*0^ <\3 Wy noot Artiest: Stik Hewoon CD-R: Zeur niezö (2002) Opname: Mark Nijssen Info: Stik Hewoon Artiest: For the Alliance CD: An EP for Morons (2003) Opname: Poon Recordings Basement Studio Info: 0111 -654167 (Willem Bakker) en www.fortheailiance.nl Artiest: Eenlingen CD-R: Onweerstaanbaar (2003) Opname: Jesse Klaasse Info: Tim van Damme 0115-612627, www30.brinkster.com/ menm/ For the Alliance Eenlingen WWIDJES Band: Surrender CD: Live in Westkapt (2003) Opname: Mark Nijssen Info: www.surrenderzeeland.nl Een avond feesten met Surrender in Westkapelle. Live opgenomen in't Kasteel van Batavia. Waar het bij live opnames vooral om gaat is het vastleggen van de sfeer die veroorzaakt wordt door de band samen met het publiek. Vaak gaat het bij de eindmix alsnog mis omdat men er toch een zo strak mogelijk product van wil maken. 'Live in Westkapr heeft de juiste balans gevonden tussen tussen goed en net niet perfect: het commentaar van de mannen op het podium is er gewoon ingelaten. Het klinkt allemaal goed en zeer feestelijk, het bier vliegt zowat om je oren. Verder is allemaal 'gewoon' Sur render die lekker speelt, stevige boere-rock. Met zeer veel plezier gebracht. En dat gevoel krijg je ook als je het ceedeetje een tijdje hebt gehoord. (SN) Omdat toch al de apparatuur van Mark opgesteld stond in het Kasteel van Batavia (voor het opnemen van de live-CD van Surrender) bedacht Big Chief Sugar, het voorprogramma van die avond: Laat bij ons ook maar een tape meelopen. Slim bedacht want deze Walcherse cover-band heeft daarmee een leuke demo in handen. Je vraagt je natuurlijk af of het wel wijs is voor een cover band om je optreden op een CD te zetten, want bij nummers als 'Great balls of fire', 'Little Wing', 'Hard to handle' (een overigens zeer grappig/droge versie alia the Black Crowes op deze CD) en The Jack' (AC/DC) word je, als je niet oppast, genadeloos afge rekend op het origineel. Daarom is het wel goed om het dan maar bij een live-concert te doen, want dat is dan de meerwaarde van de CD. Nou, en ik heb verschillende nummers mee zitten brullen en stampen, dus is dit een leuke CD en voor podia een uitstekend lekker-makertje. Je kunt deze band gerust boeken, hun visite kaartje (deze demo) smaakt naar meer. (BvL) Het eerste wat aan deze cd opvalt is de prachtige vormgeving met schitterende tekeningen van Anne Blok, die ook verantwoordelijk is voor de rest van de vormgeving. Jammer dat-ie te laat binnen kwam om mee te dingen naar de Zeeuwse Popprijzen: wat mij betreft had deze cd zeker de prijs voor de beste vormgeving gewonnen. Alle liedjes zijn geschreven door Bert Kreeft en uitgevoerd met de hulp van nog een aantal mensen. De muziek is geen pop of rock maar laat zich het beste omschrij ven als luisterliedjes. In het neder lands zodat je ook nog kan ver staan waar het over gaat. Het is gelukkig niet zo oubollig als de term luisterliedje doet vrezen. Hoewel ik geen liefhebber van het genre ben was het een aantal malen luisteren naar deze cd geen moment vervelend. Je kan horen (en zien) dat het product met veel aandacht en liefde ge maakt is. Dat alleen al maakt het een mooi document in deze tijd van snel willen scoren en waar commercie vaak belangrijker is dan de kunst. (SN) Artiest: Monolog Marvelous CD-R: The First Step (2003) Opname: Studio Sound Ketjil info: Luciano Mattioli webmaniack® hotmail.com 'The first step' is een meer dan fraai staaltje van huisvlijt. Goeie, soms bijna emotioneel gebrachte raps en een verzorgde muzikale omkleding. Het eerste nummer, 'Intro', neemt je mee in een sfeer zoals je die kunt kennen van Spearhead. Monolog Marvelous zoeken de begeleiding van hun raps in het sobere: een key board, een electrische gitaar, saxofoon-likje of een wolkbreuk geluidseffect. Vooral niet teveel want de teksten moeten het werk doen: Laat maar lopen de muziek, geef het ruimte! En dat is een heel volwassen aanpak voor een debuut-demo. Bovendien staat het er bijzonder goed op: 'Fantasy world1, 'Reverse in Life' (met een bijna spook-achtige begeleiding), 'Ease up the mind' (met een achterstevoren pianootje): aan deze demo hoor je dat het van A tot Z verzorgd is en met liefde gemaakt. Dat geldt ook voor het hoesje, die jongens komen er wel. Een tip voor de mannen: Meld je aan voor De Zeeuwse Belofte!!!! (BvL) Het bedrijf 'Surrender" en alles wat daarbij hoort heeft deze weken een paar mooie CD's opgeleverd (zie de CD's van Surrender zelf en die van Big Chief Sugar). Ook 'Zeur nie zo' van Stik Hewoon is eigenlijk ook gewoon een leuk projekt van Kees Wondergem van Surrender. Muziek geènt op Normaal, of nog liever: Status Quo. Recht-toe recht-an Rock and Roll. Allemaal lekker in het Zuud Bevelanse dialekt met Kees Wondergem op de drums (die man kan ook alles), Onno van de Linde (zang en hitaar), Janet Priem (solohitaar) en Ernst-Jan Everdiek (bas). Als demo is dit cedeetje uitstekend geslaagd. Een pietlut zou natuurlijk van alles op te merken kunnen hebben op deze muziek, maar dat mag ook want aan pietlutten heeft 'Stik Hewoon' totaal geen boodschap! Ik citeer uit 'Zeur nie zo': 'Maek mae plezier*. Niet meer en niet minder. Als je langs de titels als 'Peeen en Juun', 'Heidi' en 'Hin Belasting Hin Benzine' gaat kun je op je vingers natellen dat dit een feest-orkest is dat niet de moeite neemt om zorgvuldig composito risch werk af te leveren, maar die het publiek graag een fris poepje laat ruiken. Aan mij zeer besteed overigens (BvL) For the world, for the king, for the Alliance ('Back Up', track 6 van de CD), het klinkt als een meezinger voor de echte fans van FTA uit Haamstede en het echoode zelfs na in de pzc van 20 januari. Het is één van de acht pakkende, compacte liedjes die op de CD 'An EP for morons' staat. Bovendien is de band in staat ze live met veel verve te brengen. Ze zijn immers niet voor niets de beste Live Band van 2002 geworden? Punk-rock is, denk ik, de juiste omschrijving voor wat de band brengt. Goeie muzikanten, doordachte breaks en mooie overgangen en omdat de meeste songs uptempo zijn heb je bij een optreden gegaran deerd een feest op en voor het podium. Gewoon een goeie band dus. Jammer dat de CD zo vlak is opgenomen. Hij klinkt bij mij nog het best op de speakertjes van mijn computer. In mijn gewone installatie overheerst het gitaar- werk bijna hinderlijk en zit de zang veeeeeel te verstopt tussen de muziek. Eigenlijk mag een studio een product op deze manier niet de deur uit laten gaan. Ik vrees dat de muzikanten zich teveel met de produktie (en het eind- produkt) bemoeid hebben. De nummers zouden veel feller en sprankelender kunnen zijn als er een goede producer, met over wicht op de band, bij de knop pen had gestaan. Sommige num mers (bijvoorbeeld 'Another day') worden er bijna vervelend van! Jammer.. (BvL) De CD begint met een videoclip. Als je hem in een CD-speler stopt, heb je kans dat hij de track afspeelt, maar dan zonder geluid. Er wordt een DIVX-speler mee geleverd om de videoclip van 'Onweerstaanbaar' te bewonde ren, maar als ik dat op mijn PC (een oude Pentium ll-333Mhz, geoptimaliseerd voor geluidsbe werking) probeer, ontbreekt het geluid. Gelukkig is er ook een Realplayer-versie van de clip op de CD te vinden, want het is een knap filmpje. De CD's beginnen ook met het nummer Onweerstaanbaar. Catchy drei gende Orchestral Hits openen de track. Natuurlijk gaan de teksten, zoals de titel zegt, over hoe goed ze kunnen rijmen en vrou wen kunnen versieren, maar de rhymes zijn scherp en vol humor ('ïk laat je nat achter, of des noods met een erectie'). Zangeres TaMaRaRe oogt niet alleen leuk in de videoclip, maar zong ook het zwoele refrein in. Opvallend is ook de track 'Mijn Meisje'. De enige track waar op een melodieus reggaeachtig muzieklijntje, een verloren liefde van Melk wordt beschreven als 'Zij was mijn meisje, mijn ijsje, mijn heerlijke radijsje'. Uiteraard wordt het sexleven van de rapper tot in details benoemd ('nog nooit had ik zo vaak met een meisje gepaard'). Ook 'Woordenwater val', een rhyme over overtreffende trappen zit goed in elkaar. Vooral de uitdrukking 'Mijn familie is nog groter dan die van de Tros' is geweldig gevonden. Over het algemeen heeft de stijl wat weg van de Old School Hip Hop (LL Cool J, Run DMC) zoals die in de begintijd van het Def Jam label werd geproduceerd. Gewoon beats uit een drumcom puter, hier en daar een scratch en vooral frisse, scherpe en orginele rhymes. Helaas zijn de beats vaak wat naar de achtergrond gedrukt en zijn ze net niet echt hard genoeg. Goede compressie over de tracks zou wel eens wonderen kunnen verrichten. Al met al hebben de Eenlingen een sterke debuut-CD uitgebracht. (SK)

Noot | 2003 | | pagina 4