NoCode s m Een f otesessie in Middelhurg. Vier mensen staan wat onwennig voor de camera. 'Stm'n haar wel gaedP' 'Kan Ie nu van iedereen het gezicht wel zien?' Het zijn de leden van de IMaicherse band NeCede. Zangeres Jehanneke Kranendonk (II). gitarist lelie INarendorff (20), bassist mee SzaraHnski (181 en drammer Dirk SchuH (18) hebben al een aardig naam opgebauwd in de Zeeuwse muziekscène met een eigenzinnig geluid. Be eerste deme Idolatry' is van augustus vorig jaar. een tweede Is onderweg. H|d voer een interview dus.. noot noot de foto's M.He zijn gewon eikaars beste vriendenF Op de nieuwe, nog naamloze, demo (opgenomen met Henk Tjoonk) staan vier nummers. Hoe komen de nummers bij NoCode tot stand? Jelle: 'Op het moment is het zo dat ik meestal met een idee kom. Daar zit ik dan eerst wel een paar weken op te broeden. Dan gooi ik het in de groep.' Johanneke: 'De nummers zijn een samenwerking tussen ons vieren. We geven veel kritiek op elkaar als we werken aan een nieuw nummer.' Jelle; 'Vandaag zijn we bijvoorbeeld met een nieuw nummer bezig geweest. En daar gaat gewoon veei tijd in zitten. Ik vind dat je kritisch moet kijken naar een nummer. Dan wordt het ook beter en krijg je de meeste voldoening.' De muziek die NoCode maakt is niet in één woord te omschrijven. Waar vergelijken jullie het zelf mee? In koor: 'Tool.' Johanneke: 'Het is vooral experimenteel. We proberen te kijken wat kan, binnen de grenzen van muziek. 'Dat is niet de makkelijkste manier om muziek te maken. Johanneke: *We hebben niet bewust voor deze muziek gekozen om ons tegen de populaire muziek af te zetten. We vinden het gewoon mooi en leuk om te spelen. Gekke dingen te doen, onverwachte dingen. Als ik zing bijvoorbeeld kan dat op verschillende manieren. En ik vind het leuk om daar ook steeds nieuwe manieren in te ontdekken. Mezelf daarin ook te verbeteren.' Jelle: 'Dat heb ik ook bij het gitaarspelen. Ik heb wel eens mensen horen zeggen dat ze op onze demo helemaal geen gitaargeluiden horen. Het is juist leuk om met een gitaar hele andere geluiden te maken dan mensen gewend zijn. En dat doen we dus alle vier met onze instrumenten. Is het moelijk voor een band als NoCode om aan optredens te komen? Johanneke: 'Er wordt in Zeeland van onze muziek altijd gezegd dat het geen makkelijke muziek is. Het is wel muziek waar je naar moet luisteren. Daarom kiezen sommige programmeurs misschien liever voor andere bands.' Theo: 'Wat dat betreft lijkt Zeeland wat bekrompen.' Jelle: 'Programmeurs zijn bang dat het niet aanslaat. Zé hebben natuurlijk liever een band waarvan ze weten dat het mensen trekt.' Dirk: 'Soms word je er wel eens moe van als mensen je muziek maar 'ontoegankelijk' blijven noemen. Dan lijkt het net alsof er een enorm gat zit tussen 'gewone' muziek en onze muziek.' Jelle: 'We hebben ook eens in Utrecht gespeeld, en daar werd eigenlijk met verbazing gereageerd toen we zeiden dat onze muziek in Zeeland als ontoegankelijk wordt bestempeld. Dan merk je dat ze daar toch heel andere ideeën over muziek hebben.' Johanneke: 'Daarom is één van onze doelen om zo snel mogelijk meer buiten Zeeland te spelen. Het wordt namelijk best vervelend om voor een publiek te spelen dat zich niet lijkt te interesseren voor jouw muziek.' Maar jullie maken toch ook geen muziek voor de grote massa? Jelle: 'Voor ons moet muziek een bepaalde schoonheid uitstralen. En het is ook weer niet zo dat er geen touw aan vast te knopen is. Voor elke muziek bestaat wel een publiek.' Johanneke: 'Ik zou willen dat we met onze muziek emoties bij mensen losmaken. Ik ben een keer naar een concert van Tool geweest en het gevoel dat die muziek bij je losmaakt! ledereen was gewoon ontroerd. En dat lijkt me iets heel moois. Dat jouw muziek iets bij mensen losmaakt. Dat mensen iets aan je muziek hebben.' Toekomstplannen? Johanneke: 'Directe toekomstplannen? De demo afmaken. Theo, Dirk en ik doen dit jaar eindexamen en gaan toelatingsexamen doen voor de Rockacademie in Tilburg. Hopelijk worden we toegelaten. Dan tot en met deze zomer wat festivals spelen, Dijkrock onder andere. Meedoen aan de voorrondes van Mosselrock. En we staan in de finale van Hooikoorts.' Hoe zien jullie jezelf over een paar jaar? Bij een grote platenmaatschappij? Johanneke: "We willen alles zoveel mogelijk in eigen hand houden.' Jelle: 'Ik denk dat we best ver kunnen komen zonder platenmaatschap pij. Zelf demo's opsturen en dergelijke.' Johanneke: 'Maar vooral ook de ondernemerskant zelf doen.' Theo: 'We weten heel sterk wat we willen, en dat willen we ook zo houden.' Jelle: 'Kijk, een platenmaatschappij gaat natuurlijk dingen eisen. Dan leer je elkaar ook wel kennen. Johanneke: 'Je leert elkaar kennen en elkaar ook beter waarderen. Je geeft er veel voor op, zo kan ik bijvoorbeeld nooit uitslapen. Kijk, het eerste jaar waren we eigenlijk alleen maar bezig om elkaar muzikaal te leren kennen.' Jelle: 'Maar nu gaan dingen ook zo vanzelfsprekend. Laatst moest ik op school (conservatorium in Gent, red.) met wat mensen samen spelen en die begonnen af te tellen. Dat doen wij dus al heel lang niet meer.' Dirk: 'Als het muziek maken maar om de lol blijft draaien.'Jelle: 'Het moet gaan om vier mensen die het leuk vinden om met elkaar te spelen. We zijn gewoon eikaars beste vrienden!' Ze stoppen geld in een band en willen dan ook muziek uitbrengen die goed verkoopt. Het gaat ze toch om winst.' Johanneke: 'Wat ik wil is in de toekomst muziek maken en ervan kunnen leven. We zullen waarschijnlijk nooit in Ahoy staan ofzo, maar misschien wel eens in het buitenland kunnen optreden. Ik wil gewoon ergens kunnen spelen voor mensen die ons ook echt willen horen.' Theo: 'Als het maar publiek is dat ons waardeert. Ik hoef er echt niet rijk van te worden. Als we maar een busje hebben voor onze spullen dan is dat bij wijze van spreken voor mij al genoeg.' Dirk: 'Ik heb niet echt lange termijn-doelen. Het zou leuk zijn om ergens te kunnen spelen voor publiek dat echt voor jou komt. We hebben bijvoorbeeld een keer in de Walk-lnn gespeeld in Vlissingen. Daar stonden maar negen of tien man! Ja, de medewerkers vonden onze muziek leuk. Maar het zou toch leuk zijn om voor een groter publiek te spelen.' Jelle: 'Mijn doe! is om hier heel serieus mee verder te gaan. Kijken hoe ver je kan komen bij platenmaatschappijen, omdat het instanties zijn die eigenlijk weinig van deze muziek willen.' Wat dat betreft zouden jullie verder komen met meer commerciële muziek. Johanneke: 'Het klinkt heel stom, maar ik denk dat we met deze muziek ook ver kunnen komen. We zijn gewoon goeie muzikanten en we werken er heel hard voor. We oefenen het hele weekend, zaterdag en zondag. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. ledereen is er gewoon elke ochtend om negen uur. We hebben alleen nu wat moeite met het vinden van een goeie oefenruimte waar we het hele weekend terecht kunnen. Elke vrije dag die we hebben willen we daar kunnen doorbrengen: herfstvakanties, kerstvakanties.'

Noot | 2003 | | pagina 5