VEEL JONG EN NIEUW TALENT Colofon te doen.' daar is het me allemaal om 2 m 3 M NOOT Nieuwsblad voor de Zeeuwse Popmuziek Jaargang 14, nummer 3 zomer 2003 redaktie: Bert van Leerdam (eindred) Kees van der Heijden Mercedes Wal rave Peter Scheefhals Sander Nobbe Sjors Kuyt Sonja de Best fotografie: Bert van Leerdam Sander Nobbe Sjors Kuyt Miguel van der Hiele Tanja de Clerck NB de foto's van Anchor in de vorige NOOT waren van: Ramon Mangold. Opmaak en vormgeving: Peter Scheefhals, pixel@zeelandnet.nl Druk: Multicopy Bergen op Zoom Advertenties: Sander Nobbe scnobbe@zeelandnet.nl NOOT is een uitgave van: Stichting Popmuziek Zeeland Postbus 108 4330 AC MIDDELBURG Kijk ook op: www.popmuziekzeeland.nl issn: 1568 - 9522 noot Ze begon met pianospelen toen ze drie was, toen was ze groot genoeg om bil de toetsen te kunnen. De Vloolenmars speelde ze al als vierlarig meisje. Pianoles kreeg ze vanaf haar negende laar en omdat ze bladmuziek maar saai vond, begon ze met het schrijven van haar eigen liedjes. Die liedjes hebben haar nu, ze is 16, een plaats in de Regiofinale luid van de Grote Prils van Nederland opgeleverd. Odette Sorber uit Goes, winnares van de Finale Singer/Songwriter van de Zeeuwse Gelofte 2003. En die winst kwam als een volslagen verrassing... noot door Bert van Leerdam Op zaterdag 28 juni staat het Arsenaal in Vlissingen weer in het teken van de belangrijkste Finale van de Zeeuwse Belofte, namelijk die in de catgegorie Pop/Rock. Daarvoor is in de afgelopen maanden het hardst gestreden in vier voorronden. Maar er zijn ook al drie finalisten bekend. Op de site van de SPZ (www.popmuziekzeeland.nl) staat na iedere voorronde en finale een stukje over de gang van zaken rond de Zeeuwse belofte. Zo konden we natuurlijk al lezen over de tot nu toe bekende winnaars en dat zijn: Odette Sorber (singer/songwriter), III Productionz (HipHop) en 110 Volt lovers (Dance). In deze NOOT staan ook interviews met hen. De eerste voorronde, in de categorie Pop/Rock was op 11 april in 't Beest in Goes waar een NoCode zeer in hun nopjes de overwinning in ontvangst nam. Veel leden van het bestuur van de SPZ maakten alle avonden mee en verbaasden zich over de enorme verscheidenheid aan Zeeuwse bands. Alle muzieksoorten komen voorbij. Tapharheelj speelt ska, reggae en feest-muziek. Deo Volente brengt het serieuze levenslied in de nederlandse taal, er komen blues-georiënteerde bands voorbij, dan ineens knalt een enorm gezelschap als 2x Bakboord net zo veel feest voor als op het podium en ga zo maar door! Juist omdat de optredens relatief kort zijn is er iedere avond voor ieder wat wils. De voorronden werden uiteindelijk gewonnen door NoCode (in 't Beest in Goes), Taphaheelj (in Kalashnikov, Terneuzen) en Scwar (in Brogum, Zierikzee). Op maandag 19 mei maakte de SPZ op de website bekend dat ook Solof and Friends door mogen naar de Finale. Volgens voorzitter Kees van Dorst was het een moeilijke beslissing want ook tijdens de voorrondes in 't Beest en Kalashnikov speelden ijzersterke bands. 'Alleen de bestuursleden die bij alle voorronden aanwezig waren hebben hun puntenlijstjes naast elkaar gelegd en daar kwam Solof and friends als overduidelijke winnaar uit', aldus de voorzitter. Finales In café Heartbreak in Goes was op zondagmiddag 11 mei de Finale Singer/Songwriter. Daar speelden Odette Sorber, Solof, Gino Buijsrogge en Swampy Jack. De jury (met onder andere oud-Wild Romance-drummer en nu ook zeer verdienstelijk singer/songwriter Kees Meerman) verraste de 16-jarige Odette Sorber met het ticket naar De Grote Prijs van Nederland. HipHop Dance Op vrijdag 30 mei was de Finale Hip/Hop en Dance in Het Arsenaal in Vlissingen. Het warme weer speelde een beetje parten bij de opkomst, maar het bestuur van de St Popmuziek Zeeland kijkt met genoegen terug naar deze eerste Finale met deze categorieën in de historie. Maar eens te meer bleek de kwaliteit van de Zeeuwse muzikanten erg hoog te liggen. Om half 9 startte de finale HipHop met De Henrik Experience, Ultimators en III Productionz, waarna in de categorie Dance Voidd, Airsculptures en 110 Volt lovers optraden. Pas na het optreden van deejay 100% Isis (die een mooi optreden had) werden de prijswinnaars bekend gemaakt. Jammer dat het zo laat was want daardoor kon de pzc de winnaars niet meer noemen in de zaterdag-editie. Die winnaars waren, zoals eerder gezegd, 110 Volt Lovers en III Productionz. Slotacts Speciaal voor de voorronden had het bestuur per avond een slot-act uitgezocht om de avond een 'extra' te geven. Pillars speelde verrassend tijdens de Finale in Heartbreak in Goes. Marien Dorleijn en zijn band Nimbus besloten in 't Beest, Popprijs winnaar For the Alliance besloot de avond in Kalashnikov en The Old Firm bouwde het feest af in Brogum. Zeker in 't Beest viel de belangstelling toch een beetje tegen en dat komt waarschijnlijk omdat het SPZ-bestuur had besloten geen affcihes meer te plakken (als iemand zich geroepen voelt dit te doen, dan graag!!!). In ieder geval blijkt dan toch de kranten-, radio- en internetreklame niet voldoende, zo werd gekonstateerd. Jammer, want veel muziek-liefhebbers hebben daardoor een paar mooie optredens gemist. In verband met het unieke van de finale in de categorieën Dance en HipHop werd besloten maar eens flink in de buidel te tasten en werd ter inspiratie de internationaal befaamde dejay 100% Isis uit Amsterdam gevraagd. Dan blijkt toch maar weer hoe ook de dance-cultuur iedere muziek-liefhebber in zijn greep kan nemen. Niet te druk, maar een zeer geslaagde avond was het resultaat. Jury Bij alle voorronden van de Zeeuwse Belofte bestond de jury uit drie personen. Dat hoeven niet iedere keer dezelfde mensen te zijn, maar ze letten wel allemaal op de zelfde onderdelen: originaliteit, presentatie, compositie en techniek. Uiteraard wegen ze daarin ook mee of een band een 'Zeeuwse Belofte' is. Het niet overigens niet zo, zoals Gino Buijsrogge suggereerde toen Odette Sorber de Singer-songwriter-titel voor zijn neus wegkaapte, dat iemand van 16 meer kans maakt dan iemand van 50 (da's niet de leeftijd van Gino hoor!). Maar er wordt gekeken en vooral ernstig gespeurd naar het beste talent dat zich tijdens zo'n finale presenteert. Bij de finale's zijn er 5 jury-leden: vier personen en Het Publiek. PMUZI EK E E L A N O Finale Pop/Rock Samen met SPZ-voorzitter Kees van Dorst kijken we even naar de grote Finale Pop/rock die op zaterdag 28 juni wordt gehouden.. I Kees: 'Het ziet er naar uit dat we op 28 juni in Het Arsenaal in Vlissingen een mooie Finale gaan krijgen. We hebben bedacht dat die avond alle Zeeuwse Belofte-winnaars een optreden gaan doen!' De Finale begint, zoals het er nu naar uitziet, met een optreden van Odette Sorber (winnaar Singer/songwriter) daarna spelen de vier finalisten in de categorie pop/Rock. Dat zijn NoCode, Tapharheejl, Scwar en extra finalist Solof and friends. Wie er eerst speelt wordt dmv loting bepaald. Na deze optredens beraadt de jury zich en natuurlijk kan ook het publiek weer mee-jureren. cvV^NSE BIBl/Qfo, -2JÖDELBV35& 'Ik had het echt niet verwacht, zelf dacht ik dat Solof ging winnen. Ik was ook zo jong vergeleken met de anderen. Zij waren in de 30 en ik ben nog maar 16. Er zaten ook vier mensen in de jury, dat was wel even schrikken. Maar toen ik hoorde dat ik had gewonnen was dat erg onverwacht, en ik was wel erg blij. Het was namelijk ook niet mijn beste optreden. Ik speelde wat nieuwe nummers, een beetje experimenteren.' Je wordt nog al eens vergeleken met Tori Amos, een vrouw alleen met haar piano. Wat vind jij van zo'n vergelijking? 'Het is natuurlijk een heel groot compliment, al hou ik er niet zo van om muziek in een hokje te proppen. Het legt ook wel een boel druk op mij, omdat ik haar zo ontzettend goed vind. Mensen hebben, als ze zoiets zeggen, blijkbaar wel hele hoge verwachtingen van mij.' Je bent nog maar 16, maar je bent al wel heel lang bezig met muziek? 'Sinds ik me kan herinneren al. Het is natuurlijk begonnen toen ik heel klein was met het meezingen van liedjes. Mijn tante heeft een balletschool dus dat muzikale zat er al wel snel in. In de woonkamer stond altijd een piano, dus toen ik daarbij kon ging ik spelen. Toen was ik drie ofzo. Op m'n vierde speelde ik de Vlooienmars. Pianoles ben ik mee begonnen toen ik negen was. En de bladmuziek vond ik maar saai, dus ik verzon mijn eigen liedjes en teksten. Toen schreef ik ze natuurlijk nog in het Nederlands. M'n eerste echte liedje schreef ik toen ik bijna elf was. Het was het eerste serieuze liedje, toen nog wel zonder tekst.' Wanneer ben je begonnen met het schrijven van teksten in het Engels? Op de basisschool toen we les kregen in Engels. Dat was natuurlijk heel spannend. Alle liedjes die je op tv zag waren in het Engels. Je kan je ook een beetje achter je tekst verschuilen als die in het Engels is. Dan is het minder direct als in het Nederlands.' Wanneer ben je begonnen met optreden? 'Dat is begonnen met het Kinderen voor Kinderen Songfestival toen ik acht was. En dat heb ik vijf jaar gedaan, dus dat is tot m'n twaalfde. En op m'n twaalfde was ik oud genoeg om mee te doen met de Kunstbende. Het op het podium staan, daar was het me allemaal om te doen. Niet alleen met muziek deed ik mee, maar ook met dans.' Het lijkt me toch een heel kwetsbaar gevoel, jij alleen met je piano op het podium. Heel breekbaar. 'k heb nu ook een band bij elkaar gezocht, een drummer, bassist, celliste en violiste. Dan wordt de muziek minder breekbaar. Het is dan misschien ook Door Sonja de Best makkelijker om mensen stil te spelen, misschien ook een beetje aan het dansen krijgen. Jij alleen achter een piano, dat hebben mensen na drie nummers wel gehoord. Met een band kan je veel meer dingen doen.' Tori Amos heeft dat ook gedaan. Zij moest er wel aan wennen om haar muziek niet meer alleen te maken, hoe zal jou dat vergaan denk je? 'Oh, ik ben echt verschrikkelijk om mee samen te werken, hahaha. Ben heel perfectionistisch. Maar ik wil ook andere muziek gaan maken. Het moet niet een soort Odette Band worden ofzo. Het staat nu nog wel erg in zijn kinderschoenen. De mensen heb ik wel bij elkaar, maar we hebben nog niet geoefend. We hebben al wel een oefenruimte trouwens. Het idee zat er al heel lang, om een band bij elkaar te zoeken. Eigenlijk kwam het er gewoon nooit van. Sinds een half jaar heb ik nu een beetje de mensen bij elkaar gevonden: drumster Ceciel (van SCWAR), bassist Arno Hoondert, celliste Marlon Dek en violiste Monique de Leeuw.' Da's toch wel even wat anders dan een standaardband? 'Ja? Ik denk datje met een piano, cello en viool hele mooie dingen kan maken. En ik heb ook voorlopig nog niet voor een gitarist gekozen. Denk dat ik gewoon zonder begin. Bevalt dat niet, dan kan ik er altijd nog één gaan zoeken. Ik denk trouwens wel dat ik nog altijd naast de band mijn eigen muziek zal blijven maken, alleen met de piano. Dat doe ik al zo lang, dat kan ik echt niet loslaten. En dat blijf ik ook echt wel gewoon doen.' Je staat ook alleen met je piano op het podium van de grote finale van de Zeeuwse Belofte in Het Arsenaal in Vlissingen. En jij staat daar dan tussen bands die nog moeten strijden om een plaats in de Regiofinale Zuid, terwijl jij die al op zak hebt.' 'Ik vind dat best grappig. Eigenlijk is het ook wel een beetje oneerlijk. Bij de Singer/Songwriter-wedstijd doen maar heel weinig mensen mee. De bands die meedoen aan Pop/Rock moeten het opnemen tegen zoveel andere bands.' En hoe schat jij je kansen in voor de Regiofinale? 'Geen flauw idee, ik weet er nog zo weinig van. Ik kreeg alleen de vraag of ik een bandpagina wilde maken. En dat heb ik op mijn eigen klungelige manier gedaan. Ik zag dat anderen daar hele mooie pagina's van hadden gemaakt enzo. Over de wedstrijd zelf kan ik nog geen zinnig woord zeggen, weet helemaal niet wie er meedoen, en hoeveel mensen eraan meedoen. Als ik die andere sites moet geloven, zitten er een paar hele mooie en oudere meiden bij. Maar we zien het wel.'

Noot | 2003 | | pagina 2