Jl Als je goed luistert zie je het verschil... 1 7 Dl STICHTING POPMUZIEK ZEELAND iét - Geluidsverhuur Studio Reimerswaal STUDIO 66 The X-files PJ en PS schrijven de nummers van Hatred. Zij zetten de basis voor een nummer en drummer Rob en gitarist Thijs gooien er hun creativiteit bij. Ideeën voor teksten haalt PJ uit kranten, maar beelden op televisie vormen ook een inspiratiebron. Zo gaan er nummers over incest binnen kerkelijke kringen en experimenten op mensen door de Japanners in de Tweede Wereldoorlog. Ze gaan meestal over realistische zaken, het onbekende met The X-files als inspiratiebron of het spirituele. Ze zijn geen politieke, racistische band. Death Metal muziek en dan met name de zang is toch wel heel intensief. Hoe hou je dat vol? PJ: 'Grunten is heel intensief. Je moet het goed verdelen over de hele set. Een rockzanger zal ook niet direct aan het begin van de set alles weggeven met z'n stem. Je moet het langzaam opbouwen en als je dat goed doet, dan is er niets aan de hand.' PS: 'Je moet vooral fit en gezond zijn.' Waarom zijn de uitingen in dit genre zo agressief? PS: 'Dat is eigenlijk van oudsher zo bepaald. Je probeert te shockeren om zodoende aandacht te trekken en dan valt dat in onze muziek nog heel erg mee.' 'Chaos in the Flesh' De afgelopen drie jaar zijn ze erg gegroeid, vinden ze. Zowel qua tekst als ook in de techniek van het spelen. Ze hebben te kampen gehad met een aantal bandwisselingen, waardoor het wat langer duurde voordat ze met hun jongste mini cd 'Chaos in the Flesh' kwamen. Wat zijn jullie drie favoriete Nederlandse bands: Unaniem: 'God Dethroned, de grootste band van Nederland op Metal- gebied, Gorefest (bestaat helaas niet meer) en Pentacle.' Voor welke band, nationaal en internationaal, zouden jullie graag het voorprogramma willen verzorgen? Wederom unaniem: 'God Dethroned, Morbid Angel, DE droom voor ons om met deze Amerikaanse band te spelen, en Vader, de grootste Death Metal band van Europa. Ze komen uit Polen en in 1996 hebben we ze leren kennen. Het is overigens erg moeilijk om iets met hen samen te doen, omdat ze met strakke tourschema's werken via hun agentschap'. Heb je een bepaald bijgeloof voor een optreden? Unaniem: 'nee'. Wat doe je direct na een optreden? Zowel PJ als PS: 'uitzweten, vanwege de korte ombouwtijd snel je spullen opruimen en naar onze tourbus sjouwen, pilsje pakken, contacten maken en onze merchandise verkopen.' Wat is jullie slechtste optreden ooit? PS (na enig overleg): 'We hebben in totaal ruim veertig optredens gehad, waarin de laatste keer in Utrecht (januari 2003) in De Pit wel heel slecht ging. Ons samenspel was niet strak en het geluid was slecht.' Wat is jullie beste optreden ooit? PJ: 'In Nantes. We speelden in 'Le petit Grill' in maart 2002. Toen we binnenkwamen was er nog niemand, dus ja, dat was niet erg hoopgevend. Maar toen ik mij op een gegeven moment omdraaide, stond de hele zaal onze naam te roepen. Dat motiveerde ons enorm en het dak vloog eraf. Een ander optreden wat we ons nog goed herinneren was in De Frontline in Gent (juli 2000). We moesten vijf uur wachten voordat we konden spelen. Je begrijpt, er moest toen heel wat opgekropte frustratie uit ons lichaam. Het optreden ging super!' Jullie bestaan nu ruim vier jaar, voor welke valkuilen zou je beginnende bands willen behoeden? noot PS: 'Je probeert iedere keer je nummers anders te laten klinken zonder je stijl al te veel te veranderen. Het is overigens eeri illusie om te denken dat je vernieuwend bezig bent, want alles is al een keer gedaan.' Muziek is voor hun pure hobby, die ze graag verder willen uitbouwen. Om door te breken, zeggen ze, moeten ze niet hier zijn. PJ: 'Eigenlijk is Zeeland een uithoek, de scene is hier niet meer te vinden.' Nul op het rekest PJ: 'Ik mis de samenwerking hier in Zeeland. In Nederland zijn Metal-organisaties/zalen die de Metal-muziek van bands uit de eigen regio promoten. In Zeeland worden er ook Metal-avonden georganiseerd, maar we krijgen nul op het rekest. Je komt er niet doorheen, hoe vaak we het ook al geprobeerd hebben! Je krijgt vaak niet eens een normaal antwoord terug. Ik snap er niets van. Ik wil niemand beledigen hoor, maar ze programmeren liever een band die van buiten Zeeland komt dan een eigen Zeeuwse band. Behalve 't Beest in Goes en Bar American in Middelburg, daar spelen we regelmatig.' PS: 'Ik denk wel eens dat programmeurs liever bandjes neerzetten die ze zelf leuk vinden, in plaats van aan te sluiten op de wensen van het publiek. Dat zou niet moeten kunnen, vind ik.' Als je Hatred in één zin zou moeten verkopen aan de programmeurs, hoe zou je dat dan doen? PJ resoluut: 'Hatred is het hardste wat Zeeland te bieden heeft.' HATRED v.l.n.r: Peter van der Schraaf, Peter de Jonge, Rob de Waart, Thijs Kleemans. PJ: 'Hou alles in eigen hand, zeker in het begin. Zelfs kleine platenmaatschappijen kunnen nauwelijks bieden wat je wilt. Alleen een groot platenlabel kan dat.' Welke gouden tip(s) heb je voor beginnende bands? PJ: 'Speel overal waar je maar kunt spelen, om je naamsbekendheid te vergroten.' PS: 'Je moet ook wel eens wat inleveren om iets te bereiken: zorg dat je in het begin overal staat, ook al krijg je er amper geld voor.' Optredens Wil je Hatred zien? Op 5 oktober spelen ze in de Muziektempel in Roosendaal, 11 oktober in Atak in Enschede, 25 oktober op het Recrucifixion of Christ festival in Milton Keynes (Engeland), 1 november in So What in Ede en op 15 november in Elektra in Sliedrecht. Tijdens deze optredens kun je ook andere Metal bands zien spelen. Voor boekingen en vragen kun je contact opnemen met Peter de Jonge, telefoon (0113) 312295 of email: hatred_nl@hotmail.com. Voor uitvoeriger informatie kun je de website checken: www.hatred.nl. Hoofdstraat 38, 4416 AD Kruidingen. Tel: 01 13 - 320 025 Fax: 01 13 - 320 026 E-maii: info@lacsound.nl Website: www.iacsound.nl De Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) is een vrijwilligers-organisatie die belangen van de amateurpopmuziek in Zeeland behartigt. Wat doet de SPZ? - Het organiseren van De Zeeuwse Belofte. De winnaar hiervan dingt mee naar 'De Grote Prijs Van Nederland'. Zeeland kan deelnemers inzenden in de categorieën: Pop/Rock, Singer/songwriter, Dance en RNB/HipHop. - Vijf keer per jaar verschijnt het (gratis) blad 'NOOT' van de St. Popmuziek Zeeland. Wil je een abonnement? Stuur dan een kaartje (voldoende gefran keerd) aan onderstaand adres, onder vermelding van je naam, straat+huisnummer, postcode en woonplaats en je band met muziek (muzikant, festival-liefhebber etc etc). Je kunt ook e-mailen, kijk op onze site (www.popmuziekzeeland.nl). - De organisatie van de Popprijzen, leder jaar rond de jaarwisseling organiseert de SPZ een 'borrel'. Dan worden verschillende bands door middel van een Popprijs in het zonnetje gezet en krijgt de Zeeuwse popscene een aantal wandelgangen voorgeschoteld waarin het goed toeven is.. - WWW.POPMUZIEKZEEl_AND.NL Bezoek onze Site om op de hoogte te blijven van het wel en wee van de Zeeuwse popmuziek. Zoals je hierboven ook al kon lezen is de SPZ een vrijwilligers organisatie. Op dit moment hebben we grote behoefte aan vrijwilligers uit Schouwen-Duiveland, Tholen en De Bevelanden. Wil je meedoen? Meld je dan aan via onderstaand adres of via ons e-mailadres! Stichting Popmuziek Zeeland Postbus 108 4330 AC MIDDELBURG ff iTr1 Geluidsopnames Drkestbanden Mastering Muziek voor multt MEDIA <5c INTERNET Advies Koudekerkseweg 1 37, 4335 SL Middelburg, Tel: Dl 1 B-633262 Fax: 1 1 B-63 343 1 E-mail: infq@studid66.nl noot 7 3

Noot | 2003 | | pagina 4