Oorspronkelijk bericht Van: Bert van Leerdam [mailto:spz@omroepzeeland.nl] Verzonden: donderdag 28 augustus 2003 19:07 Aan: Kees van Dorst, voorzitter dan de St Popmuziek Zeeland Onderwerp: kennismaking Hallo Kees, Regelmatig krijgen we de vraag van onze achterban: Wie is toch die nieuwe voorzitter van de Stichting? Wie is hij en wat is zijn achtergrond? Vandaar dit mailtje Graag stel ik je in de gelegenheid in deze NOOT iets meer over jezelf te vertellen.. Ik heb 10 vragen Probeer ze in maximaal 5 regels te beantwoorden 1. Even voorstellen: Waar woon je, wat is je leeftijd en wat doe je in het dagelijks leven? Vaak hoor je dat je pas van op afstand kunt zien hoe iets in elkaar zit. Wat dat betreft moet ik als inwoner van Antwerpen goed geplaatst zijn om de Zeeuwse popmuziek te kunnen volgen. Aan de andere kant is één van mijn directe buren Café Beveren en de schlagers, die daar vanuit het Decaporgel de straat worden opgeslingerd, zouden mijn smaak wel eens teveel kunnen beïnvloeden. Hoewel, met een leeftijd van zesenveertig jaar en met een beroep als procesmanager zou een mens al behoorlijk standvastig moeten kunnen zijn. 2. a. Wat was je eerste plaat ooit? Dat weet ik eigenlijk niet meer. Ik denk dat het de Dank U - elpee van Radio Veronica was. Daar stond in ieder geval Send me a postcard op van Shocking Blue en ik herinner me wel dat enkele posters van Mariska Veres, de zangeres, de muren van mijn kamer opvrolijkten. En dat werkt dus nog altijd: toen ik haar, in een iets minder bevallige uitvoering ondertussen, onlangs zag in een of ander spelprogramma met als tegenpartij Jerney Kaagman was ik nog blij dat ze won. b. Beste 2 CD's van de laatste tijd: Hier wil ik dus echt niet over nadenken. Impulsief roep ik: Royksopp en Wire. De titel van die van Wire weet ik. Die luidt Send, die van Royksopp weet ik niet. Het is de cd met een bonus-cd vol goede remixen van Epple en Poor Leno. Dit is echt een momentopname. Er verschijnt tegenwoordig zoveel goeds, dat bij ons in Antwerpen bij de Brabo en de Bilbo zo aantrekkelijk staat geprijsd: Jean-Marie Aerts, Admiral Freebee, enfin, het houdt maar (en gelukkig maar) niet op... c. Pas nog een paar kippenvel-concerten bijgewoond? Het was de eerste dag van Rock Werchter. De kameraad met wie ik elk jaar het hele festival bijwoon en ik, wij wilden op tijd zijn om Bjork te zien. Dit mislukte, omdat de ingang versperd werd door nog zo'n tienduizend personen, die ook naar binnen wilden. We waren gelukkig nog juist op tijd voor het concert van Radiohead, om daarna te concluderen dat we beter maar weer op huis aangingen, want dat dit concert dat weekend niet meer overtroffen zou worden. Wat voor mij dus inderdaad het geval bleek. Van dat andere kippenvelconcert heb ik het kaartje als bladwijzer in mijn agenda zitten. Het was dan ook een fantastisch concert, dat Cassandra Wilson 15 juli in het Rivierenpark in Deurne gaf. En dat in een atmosfeer van een arenaopenluchttheater op een warme zomeravond in goed gezelschap. Beter kon niet. d. Favoriete Zeeuwse Band?? Als je het niet erg vindt, dan laat ik deze vraag onbeantwoord, hoewel ik in onbewaakte ogenblikken dikwijls neurie van tara tatata, ta tara ta ta tapom pom. Dat is het intro van het nummer van Jump Story van Parsons Green, een band uit een lang vervlogen Zeeuws- en Oost-Vlaams verleden e. Lees je veel (recent boek?) Ik lees veel, maar de laatste tijd waren dat geen recente boeken. Bij De Morgen kon je namelijk een tijd geleden tien boeken van Nobelprijswinnaars sparen en die moest ik allemaal hebben en lezen. Eén van de laatste en ook meest indrukwekkende, die ik uit die reeks las, was Lord of the flies van William Golding. Het allerlaatste boek, dat ik las, was trouwens wel recent (hoewel, een heruitgave), namelijk de biografie van Jacques Bres door Mohamed El-Fers. f. Film? Bert, ik weet dat ik nu op je ziel ga trappen, maar ik vind het kijken naar films een vorm van tijdverlies. Dat is ongetwijfeld omdat ik te weinig films heb gezien en dus geen goed onderscheid in goede en slechte kwaliteit kan maken. Misschien komt dat nog wel eens, als ik echt tijd ga vrijmaken om naar films te gaan kijken. Langs de ander kant ben ik wellicht te ouderwets en haal de verhalen liever uit boeken dan uit films. 3. Wat heb je met (zeeuwse) popmuziek? Al woon ik in Antwerpen, ik ben geboren en getogen in Hulst, werk in Terneuzen en kom al jaren heel af en toe het repetitiekot uit om met een paar mensen, die wel goede muzikanten zijn, een podium te beklimmen. Vandaar, dus. 4. Speel je zelf een instrument In een band (welke??) en wat voor muziek maken jullie? Ik ben zelf heel blij met mijn Fender Telecaster, die alle sporen van bijna dertig jaar slijtage vertoont, en met mijn Fender Stratocaster, maar of die twee content zijn met mij, dat weet ik niet. Ik denk dat ze een beter lot hadden verdiend dan om de nek te hangen van de zanger/gitarist van Eyes in Ice. Dit is een band vol met muzikanten uit (Zeeuws)-Vlaanderen, die muziek maakt die in RifRaf werd gekwalificeerd als punkjazzrock. 5. Als jij aan een buitenstaander moet uitleggen wat de SPZ doet, wat zeg je dan? We proberen het voor de Zeeuwse popmuzikant leuker te maken om popmuziek te spelen. 6. Wat doet een voorzitter van de SPZ eigenlijk? Voor ik startte als voorzitter had ik gezegd: "veel". Nu, na een tijdje, kan ik niet meer zeggen dan "weinig". Ik mag vergaderingen leiden en prijzen uitreiken en dat was het dan wel. Het bestuur van de stichting is niet groot, maar de leden zijn wel erg actief. Op het moment dat ik denk "we moeten weer eens iets gaan doen", dan is het al gebeurd. Dat wil niet zeggen dat de stichting aan alle wensen van de Zeeuwse popmuzikant kan voldoen, de stichting is en blijft een kleine club met enkel vrijwilligers, die naast hun werk en andere hobby's tijd vrijmaken om iets te doen voor de Zeeuwse popmuziek. 7. Wat is je bij het aantreden van de SPZ opgevallen in positieve zin? En wat viel je tegen? Op een avond, enkele jaren geleden, stelde ik met enkele andere mensen aan de toog van Kalashnikov vast dat de Stichting Popmuziek Zeeland er alleen maar was voor Walcheren en Zuid-Beveland. Wij hadden geen last van een Calimero-gevoel, maar toch vonden we dat Zeeuws-Vlaanderen te weinig kansen kreeg van de stichting. Kort na mijn aantreden bleek van dit alles niets waar te zijn. De stichting werkt wel degelijk voor de gehele provincie en is niet iets 'van Middelburgers voor Middelburgers'. Wat tegenviel was dat de boot, maar dat is nu dus opgelost. 8. De SPZ heeft als kerntaken De Zeeuwse Belofte, De Popprijzen, Noot en de site www.popmuziekzeeland.nl. maar er kan veeel meer gebeuren voor de Zeeuwse popmuzikanten. Wat? Er kan inderdaad veel meer. Dat is gebleken uit de enquête, die we onlangs gehouden hebben onder de lezers van Noot. Ondanks het feit dat slechts weinigen reageerden, is het duidelijk dat muzikanten alleen maar muziek willen maken. Voor al die andere dingen (repetitieruimtes, optredens) kan beter een ander zorgen. De stichting kijkt daarom hoe nog meer dan nu kan worden gedaan voor de muzikant, maar hoe dat kan, denk ik dat ik bij je volgende vraag moet antwoorden. 9. Hoe ga je dat aanpakken? De stichting is van plan meer een beroep te doen op de professionele deskundigheid, die in Zeeland meer dan aanwezig is. Zo spreken we met Zeeuwse poppodia hoe zij ons kunnen helpen De Zeeuwse Belofte nog beter te organiseren. Een voorbeeld: het is logischer dat de affiches voor de voorronde van De Zeeuwse Belofte in Zierikzee worden verspreid door de vaste plakploeg van Brogum, dan dat er iemand uit Middelburg naar Zierikzee rijdt om daar posters te gaan ophangen op plekken, die hij eigenlijk niet kent. Verder moet ook samenwerking met de Stichting A-Kunst nieuwe uitdagingen opleveren. Eén daarvan is The Youth Night of the Proms, die hopelijk in het najaar van start gaat en waarbij Zeeuwse popmuzikanten samen gaan spelen met een harmonie of een fanfare. noot 10. Wat is een popconsulent? Een andere professional, die met zijn deskundigheid de stichting kan helpen het popklimaat in Zeeland goed te houden, is de popconsulent. Van deze medewerker van Scoop verwachten wij dat hij, net als zijn collega-consulenten voor bijvoorbeeld het amateurtoneel, de koorzang en de dans in Zeeland, door allerlei hand- en spandiensten de taak voor de stichting lichter maakt. Met andere woorden: in de eerste plaats een uitvoerder, van wie natuurlijk ook ieder goed idee bij de stichting welkom is. De consulent heeft uiteraard ook taken, naast de ondersteuning van de stichting. Goed overleg helpt erbij dat de activiteiten, die hieruit voorkomen, die van de stichting versterken en niet beconcurreren. Maar dat is niet meer dan logisch, denk ik. PS: kun je ook een fotootje mee-mailen Is dit wat? Deze foto werd van me gemaakt op het terras voor het Arsenaal bij de Zeeuwse Belofte.

Noot | 2003 | | pagina 5