KLEINOOTJES OP: WWW.P0PMUlliK2lllAND.NI SUSSgS noot 0113-320025 Uit elkaar De 1009 Band, Beamholes, Eenlingen, Nightly Amique, Puk en Style zijn uit elkaar en September 80 en The Old Firm lasten een pauze in. pift.AM.pA nn Nieuwe bands noot 'Ben je niet bang voor het maken van digitale mixen?' Walter: 'In het begin waren we natuurlijk wel huiverig, maar het mixt zo snel, direct en intuïtief. De mogelijkheden zijn geweldig, want je hebt meteen een Total Recall en je hoeft niet meer te wachten op spoelen en zo.' 'Hebben jullie een backline voor muzikanten die dat willen of nodig hebben?' Walter: 'We hebben wat gitaarversterkers en effecten en wat toetsen, maar er wordt nauwelijks om gevraagd door muzikanten. Die nemen toch liever hun eigen instrumenten mee. Ik heb trouwens wel een echte Leslie staan uit de jaren 60!' 'Is het mogelijk om met MIDI te werken?' Walter: 'Ja, ik gebruik Logic Audio Platinum voor de Mac. Ik ben ooit begonnen als toetsenist met Cubase op een Atari.' 'Zijn jullie ook allebei muzikanten?' Lex: 'Ik heb vroeger gitaar gespeeld bij enkele onbekende, niet zeeuwse, bandjes.' Walter: 'Ik ben nog steeds toetsenist. Ik speel nu in de band van Danny Vera'. 'Hebben jullie een specialiteit?' In koor: 'We doen alles.' Walter: 'We 'hopen' te zijn gespecialiseerd in hoogwaardige kwaliteitsopnamen'. Lex: Wat we erg leuk en interessant vinden is het opnemen van akoestische en klassieke muziek.' Walter: 'Inderdaad, vooral in het monteren van klassieke muziek. Wist je dat we van een bepaald stuk vaak meerdere opnamen maken en dan de beste stukken gewoon aan elkaar plakken? Dan zit er iemand bij met de partituur, en die geeft dan aan welke stukken in de goede volgorde geplakt worden.' 'Ik dacht dat dat alleen maar in moderne dance muziek gebeurde' Walter: 'Nee hoor, dit is in de wereld van de klassieke muziek al lang ingeburgerd.' Waneer zijn jullie begonnen? In koor: 'In Januari 1997 hebben we de studio geopend' Lex: 'Ik had natuurlijk al sinds 1992 een P.A. bedrijf, L.A. Sound, naar mijn initialen. In 1995 is Walter daarbij gekomen en hadden we al plannen om een studio te beginnen. Om de naam herkenbaar te houden hebben we L.A. laten staan en is daar de C van Walter (Calbo) aan vastgeplakt, vandaar de huidige naam LAC Sound.' 'Hebben jullie een opleiding gevolgd?' Lex: 'Ik heb een opleiding 'Basis Audio' gevolgd aan het Instituut Sandbergen. Tegenwoordig heet dat de Media Academie van het NOB. Hier leer je dingen als de theoretische achtergronden van geluidi en routing van een mengpaneel. Een van de belangrijkste vakken was - Technische Programma Presentatie. Ook leerde je bijvoorbeeld welke microfoon je ergens voor moet gebruiken en waar je een microfoon moet plaatsen. Je werd er feitelijk opgeleid tot Radio Technicus'. Walter: 'Ik heb het Sound Seminar gevolgd in Rotterdam. Hier wordt je opgeleid tot geluidstechnicus. De opleiding is grotendeels theoretisch, maar er waren ook praktijk onderdelen'. 'Wat zijn de kosten?' Walter: 'Wij hanteren voor de studio een vaste prijs van 45,- ex. BTW per uur. Voor opname op locatie wordt een berekening gemaakt. De prijs is onder andere afhankelijk van het aantal voorversterkers en microfoons dat gehuurd moet worden'. 'Wat vonden jullie leuke bands om te doen?' In koor: 'Dat zijn er een hoop.' Lex: 'Onze eerste klus was erg leuk. Dat was voor de band Hips, waar ik geluidstechnicus was tijdens hun tour. We werden meteen in het diepe gegooid. Dat waren 12 opname-dagen van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's nachts. En dan de volgende ochtend weer vrolijk goede morgen tegen elkaar zeggen. Ze hadden een hele goede producer met een strakke tijdsplanning'. Walter: 'En Santola uit Bergen op Zoom. Dat is een 18 koppige braziliaanse slagwerkersgroep. Met van die grote trommels. We hebben best aardige opname ruimtes, maar moet je eens indenken, helemaal volgestouwd met slagwerkers. En dan moet je het geluid er eens bij voorstellen...' Lex: 'En dan niet te vergeten 'Requiem '53' met het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Koor. Walter: 'Dat was een grote klus. Dat waren 40 sporen, dus ook 40 voorversterkers en Neuman microfoons.' Lex: 'Bijna allemaal Neumans, en alles was gehuurd. We hebben toen 2 live opnames gemaak, die achteraf geknipt en geplakt werden tot één live opname.' 'Wat zijn jullie recente producties?' Walter: 'We zijn net klaar met het nummer 'Have I told you lately' van Danny Vera. Dit is voor een verzamel CD voor een goed doel: vakantie woningen voor kinderen met een levensbedreigende ziekte.' Lex: 'We zijn nu ook bezig met de mix voor een Live CD voor Julya Lo'ko.' 'Hebben jullie nog handige tips voor bands die binnenkort voor het eerst de studio in gaan?' Walter: 'Stem je drumstel'. Lex: 'Als je het zelf niet kan, laat het dan doen'. Walter: 'Zorg dat je instrumenten en snoeren in orde zijn. Geen tikkende kettingen of piepende horloges dragen. Smeer je pedalen. Zorg er ook voor dat je zo min mogelijk studiotijd kwijt bent met het uitwerken van je partituur. En als laatste wil ik er aan toevoegen, houd er rekening mee: studio opnamen zijn leuk, maar vooral ook hard werken!' We kijken nog even rond in de twee opnameruimtes van de studio (de derde dient momenteel als opslag van apparatuur). Onmiddellijk valt de verhoogde houten vloer op in opname ruimte 1Walter: 'Een houten vloer geeft gewoon het beste geluid voor een drumstel. De glaswol dempingplaten aan het plafond boven het drumplatform geven hetzelfde effect als een hoog plafond'. Lex: 'Je creëert zo extra ruimte, die je eigenlijk niet hebt. Het werkt perfect.' Walter toont ons trots zijn jaren '60 Lesliebox. In opnameruimte 2 staat de oude Hammond die hij er gratis bij kreeg. We praten nog wat na bij de bar, vooraleer we huiswaarts keren. Voor meer informatie: LAC Sound Studio Reimerswaal Hoofdstraat 38 4416 AD Kruiningen www.lacsound.nl Alle 5 de afleveringen van 'Naar de Knoppen' zijn terug te vinden op de website van Stichting Popmuziek Zeeland. Ga naar 'Noot' en dan naar 'Achtergronden'. onder redactie van; Kees van der Heijden Alain Vierhout ts een Vlis- Hij begon hier in 1997 mee. Hij is beïnvloed door The Beatles, Crowded House, John Denver en Alanis Morissette. In 2002 heeft hij met een voudige middelen een aantal liedjes opgenomen en op een demo cd gezet. Voor meer info en boekingen kan je Alain bereiken op 06-24736303. Ben is een nieuwe Vlissingse popgroep. Ontstaan in mei 2003. De leden zijn Jordy

Noot | 2003 | | pagina 7