Vier twiatigers die anderen willen laten boren waar ze lol in hullen trsweMMi sjnwi khioMM Hoge ogen gooien in de Nu-Metal scene Sinds 2001 vormen ze een hecht Nu-metal collectief. In januari 2003 kwam 'Choke on a Mouthful' uit. Deze EP beval vier nummers en ontving lovende recensies. De band werkt momenteel hard aan de afronding van de debuut CD 'When Grey Becomes'. Tijd voor een kennismaking met Forcefeed. Op de zolderkamer van Vincent in Vlissingen ontmoet ik de vier van 0118-vier. Deze hf jhop-foraiatie is onlangs doorgedrongen int de finale van Hooikoorts (8 april] en Klekvlrus (23 april] én staat met vier nummers op de cd Craivland II, geproduceerd door reggae-goeroe Kendred van The Kendreds uit Vlis- siagen (zie ook de recensie elders in deze NOOT], Ik ben benieuwd wie ze ziin, hoe hun raps tot stand r komen en of hiphop in hun ogen toekomst heeft als muziekstijl. Forcefeed, vlnr: Mark, Bart, lennard, Johan, Ray Door Mischa Beckers noot noot 9 0118-vier: Door Mercedes Walrave 0118-Vier is Leon Lauret (21) alias Lay alias Neger R. de Vries (straatverslaggever), Julian Feij (20) alias Junior (het kleine broertje van), Vincent Feij (24) alias Vinnie de Boef (zijn beats maakt hij onder de naam VIP ofwel Vlissingen Intelligent Productionz) en Kevin Hogerheide (23) alias KD. Leon, Julian, Kevin en Vincent maken en rappen hun eigen teksten, verder ziet Kevin zichzelf ook als zaakwaarnemer (hahaha) en bemoeit iedereen zich als co-producer met de beats die Vincent produceert. 24 oktober 2002 traden ze voor het eerst op in het Arsenaaltheater in Vlissingen met onder andere Opgezwolle, V.S.O.P., KAS, Z-Empire en Vindictiv Optimus. Dat optreden ging eigenlijk zó goed dat ze besloten met elkaar nieuwe tracks te maken. Vincent: 'de kwaliteit van de muziek wordt steeds beter. Als ik nu dingen uit die tijd terug hoor, dan vind ik het niet meer geschikt om er nu iets mee te doen'. Brag n Boast ledereen in 0118-vier is al een aantal jaar actief bezig met hiphop. Leon: 'Ik ben nu 2Vz jaar serieus bezig met het schrijven van hiphop- rijms, daarvoor luisterde ik alleen maar'. Julian is ruim twee jaar met z'n broer Vincent actief in de hiphop. Kevin schrijft al sinds z'n 16e teksten. 'Ik luisterde toen veel naar Nederlandstalige hiphop met een aantal vrienden. We dachten dat we praktisch LL Cool J waren'. Inspiratie haalt Leon uit zijn eigen leven. Verder schrijft hij soms wat opschepperige teksten over hoe goed hij wel niet is. Op z'n hiphops 'Brag n Boast' genoemd. Het gaat er vooral om dat je de teksten leuk brengt. De liefde blijft niet onbesproken. Kevin vult hem aan: 'De teksten gaan ook over luitjes die slecht gaan'. Julian vertelt dat zijn teksten afhangen van de stemming waarin hij verkeert. 'Als je je klote voelt, dan schrijf je bijvoorbeeld over de scheve verhoudingen in de maatschappij, als je je happy voelt dan ga je meer brag n boasten Alles wordt verpakt in leuke woordspelingen. Hoe komen de teksten tot stand? Het schrijven van teksten doen ze niet vaak met z'n allen tegelijk. Als dat wel gebeurt, dan komen de teksten voort uit free style momenten, die ze hoofdzakelijk bij Don thuis hebben, een goede maat van de vier. Ter plekke worden teksten verzonnen, waarop iedereen verder gaat rijmen. Of je gaat elkaar op een leuke manier 'de grond in stampen'. Vincent zet z'n pet af en er verschijnt een kapsel waarin z'n pet nog goed te zien is. Julian: 'Ik zou het nu dus bijvoorbeeld over het rare kapsel van Vincent kunnen hebben'. Andere keren heeft Vincent een beat gemaakt, waarbij een bepaald onderwerp zou passen, ledereen schrijft dan zijn eigen teksten toegespitst op dit onderwerp. Soms is er juist een rap klaar en zoekt Vincent hier een gepaste beat bij. Het totstandkomen van de beats is weer een ander proces. Vincent: 'Meestal zijn ze gebaseerd op samples. Ik luister veel naar klassieke muziek. Mooie stukken neem ik op, zet er een drum- en baslijn achter en zodoende vormt de sample dan vaak de beat van het nummer. Soms hoor je onderweg naar je werk iets, waarnaar je op zoek gaat. Het komt ook wel eens voor dat ik cd's uit de kast van mijn vader pluk om te beluisteren. We hebben nu een stuk of tien nummers die af zijn. Er is al een aantal tracks die we zelf willen uitbrengen. We doen het puur voor de lol. We willen anderen laten horen, waar we mee bezig zijn'. Underground De hiphop acts op tv schetsen geen goed beeld van wat er allemaal op hiphop gebied wordt gemaakt. Ze vinden de acts op tv vaak waardeloos en té commercieel. Zelf luisteren ze vooral naar underground hiphop. Enkele voorbeelden: Non Phixion, Beatnuts, Talib Kweli, O.C. en Hi-Tek. Hoe ze de toekomst van de hiphop zien? Hiphop zal altijd blijven. Het zal met de tijd wat veranderen en trendsetters zullen er altijd zijn. Nederlandstalige hiphop zal vooral in Nederland en België 'scoren'. Leon: 'Deze stijl zal niet supergroot worden. Hiphop moet 'straat' blijven. Echt kunnen leven van hiphop muziek is maar voor enkelen weggelegd, denken ze. 'Wij hopen vooral veel te kunnen optreden' zegt Vincent. Op mijn vraag om 0118-vier in een paar zinnen te beschrijven, komen ze met zelfgemaakte rijms. Julian: 'Deze sterren zie je niet aan de hemel staan, ze schrijven over hoe ze grensverleggend door het leven gaan'. Leon: 'Check wat ik in m'n mars heb, geen caramel of chocola, maar toch zestien bars gek'. Kevin: '0118 is co-operatief, het loopt als een tiet zonder problema tiek'. Vincent: 'Met ons is het lachen geblazen. We zijn Nederlandstaliger dan André Hazes'. Overige informatie Benieuwd geworden naar een optreden van 0118-vier? Hou dan hun website in de gaten voor optredens en andere informatie: www.0118hiphop.nl. Voor boekingen kun je bellen: 0645-796288.

Noot | 2004 | | pagina 5