iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In zoveel bands tege lijk en nog niet moe... DRUMMEN IN DE uaiKdesmit KANAALZONE iiiiiiiiiiiiiiiiiiii li Ik ben wel duidelijk frontpersoon, maar Lydia speelt daar ook een rol. Zij zit niet voor niets vooraan op het podium met haar keyboards en haar zang. Bovendien is René er nog maar sinds vorig jaar bij en hij kent ook nog niet alle nummers, van de eerdere CD dan, dus als er mensen uit het publiek nummers vragen dan kan dat helaas (nog) niet altijd. We hebben echt als een gek moeten oefenen voor Noorderslag'. Als ik je nu hoor dan praat je graag, maar op het mpodium ben je veel ingetogener. 'Als ik optreed heb ik een heel ander soort geconcentreerdheid. Een zekere vorm van spanning, concentratie en zenuwen een beetje. En dat is gezond. Ik sta graag op een podium. Bovendien, als ik dan zo'n Zeeuwse Popprijs win dan vind ik het grappig dat niemand ons kent. Dan blijft zo'n zaal stil. Hahaha... Ja, wat kan mij dat schelen? Ik ben lekker bezig! Maar ik weet dat er daardoor dan wel weer meer mensen toch zijn gekomen naar ons optreden in Het Beest. Maar als ik nou lees dat jullie je CD hebben opgenomen in de Mailmen studio in Utrecht en de Dufry studio in Amsterdam, Electric City in Brussel en dan wint een band uit West Zeeuws Vlaanderen de prijs voor beste CD? 'Daar kan ik echt niet mee zitten hoor. Kom op zeg! Ik vind het hartstikke tof voor hun!' I 'Trouwens: Die popprijs voor Beste CD-hoes: die eer gaat naar Daniël Thomassen en Maartje van der Noort van Sally Forth.' Tips? Door veel te oefenen word je een betere band. Ik zie het als een vak. Een schilder leest zijn vakbladen, een popmuzikant moet CD's luisteren: Hoe zit een nummer dat je goed vindt in elkaar? Probeer het te ontrafelen. Friso van Wijck 130) en Renzo van Poecke 134) zijn twee drummers die hun sporen de afgelopen 15 jaar in tientallen bands verdiend hebben. Friso speelde de avond van dit interview tijdens de Bluesroute 2004 in de Borrelbar in Terneuzen met de band Jive for Your life hun voortreffelijke mix van blues, swing en rockabilly. Ik meende zelfs wat honkytonk te horen, waarbij zanger Bonny Benjaminsz klonk als een jonge Hank Williams. Tijdens deze Bluesroute werd er in 14 cafés door 14 bands opgetreden. Als het niveau van alle bands net zo hoog was als bij Jive for your Life, hebben alle bezoekers van deze Bluesroute een mooie avond gehad. Vraag je af wat de basis van een nummer is. Als je eenmaa goed genoeg bent dan komen de optredens vanzelf. Nog even over die studio's. In de eerste hebben we opgenomen, in de tweede de arrangementen gedaan en de derde heefj gemasterd. Maar als je een goede studio hebt (ik hoor hele goede dingen over Willy Berrevoets van Nuff Said hier in Middelburg) met een man met goeie oren, dan kun je daar een goeie plaat maken'. 'Ik heb veel naar Radiohead geluisterd, maar ook naar singer/songwriters als Bright Eyes en Pedro the Lion. En Johnny Cash, die laatste reeks: Schitterend! Als je daar naar luistert kom je tot de conclusie dat muziek geen entertainment meer is, maar een noodzaak. Ryan Adams is ook erg goed: Dan neemt hij een rustige plaat op en dan is de volgende weer keihard. Ik heb niet zoveel met garage-rock, hoewel ik dat ook weer liever hoor dan als die housemuziek'. Toekomst, North Sea Jazz? 'Jaahh, Abne heeft al een contrabas. Maar ook weer Crossing Border. Welke Nederlandse band heeft daar gestaan? Wij wel! Dat vind ik super. Eind april gaan we voor 10 dagen en 10 optredens naar Spanje en Portugal. Festivals? We hebben al een optreden op Suikerrock in België. Da's redelijk groot want ook de Simple Minds staan daar. Als men vraagt of we een festival-band zijn dan bepaal ik dat niet. Kijk, ze proberen je altijd in een hoekje te stoppen: festival-band, emo-band, reli-band. Laat de mensen zelf komen en bepalen wat ze van je vinden. Een festival mag best een beetje opvoedkundig zijn, zodat mensen nieuwe dingen kunnen ontdekken. Ik vind dat er plaats moet zijn voor verschillende muziekstijlen en dus ook voor een band als This Beautiful Mess'. Info: www.thisbeautifulmess.net noot Friso en Renzo zeggen altijd drummer te hebben willen worden. Bij Renzo werd het met de paplepel ingegoten, zijn vader was namelijk ook drummer. Hij was 5 jaar toen hij begon, volgde 6 jaar de Zeeuwse Muziekschool en heeft zich daarna zelf verder ontwikkeld door met name op z'n 16e veel naar Lars Ulrich van Metallica en Dave Lombardo van Slayer te luisteren. Hij speelde onder andere in Lycantrope, Mindlink, DYMP en Downer. Nu speelt hij in de rockbands Dallas en Stitches. Friso begon met drummen rond zijn zevende jaar. Naar eigen zeggen modderde hij de eerste 5-6 jaren wat aan tot hij op de muziekschool kwam. Hij kwam daar overigens omdat hij nooit nee durfde te zeggen. Pas nadat hij in bandjes ging spelen begon hij het drummen echt leuk te vinden. Hij studeert nu aan het Rotterdamse Conservatorium. Friso begon bij Sacrament en speelt nu zo'n 15 jaar bij de Terneuzense death metal formatie Polluted Inheritance. Tevens speelt hij bij Jive for your Live, Shit Happens, Herman Broek en Trio Thijs van Milligen de meest uiteenlopende stijlen. Renzo over het spelen in vele bands tegelijk: 'Friso en ik zijn samen eens naar een jazzoptreden geweest in Gent. We hadden zoiets: kijk als we nu het kanaal in rijden, zit je toch met een wezenlijk probleem in de Kanaalzone, want dan zouden zo'n 12 bands zonder drummer zitten. Conclusie: er zijn gewoon weinig drummers in Zeeuws-Vlaanderen!' Allebei hebben ze de ambitie op een zo breed mogelijke schaal met muziek bezig te zijn. Friso maakt het niet uit welke stijl hij speelt. Renzo begon als technische drummer en nu hij dat bijna niet meer doet, mist hij soms het dubbelbas-spel of de tegendraadse ritmes die hij in eerdere bands wel kon gebruiken. Hoewel Friso in Jive for your Live meer recht toe recht aan speelt ten opzichte van zijn werk bij Polluted Inheritance, gooit hij er toch regelmatig tegendraadse patronen en roffels doorheen. Hij doet dat omdat hij dat het samenspel met de gitarist te goede vindt komen en het de muziek levendig houdt. Bij Jive fc your Live wordt dit ook nog eens versterkt door de improvisatie die ze tijdens het optreden doen. Friso vind zijn rol als drumme dan ook gelijkwaardig aan de andere bandleden. Renzo mee zich bij Dallas zeker een dienende rol aan binnen de band. H past zich meestal aan aan de ideeën die er binnen de ban naar voren komen. Friso heeft het bij Polluted Ineritance mee over een wisselwerking, hij komt zelf ook met stukken op basi waarvan de muziek verder uitgewerkt wordt. Zoals elke band die zich in de picture wil spelen, stuurde Renzo en Friso demo's op naar platenmaatschappijen e tijdschriften. Renzo: 'We hadden met Mindlink, toen nog me de oude zanger, een demo opgestuurd naar Roadrunner. W kregen een brief terug dat de muziek inspiratieloze rotzooi wa met een zanger die klonk als een schorre kip. We hebben on scheel gelachen. We hadden wel verwacht dat we een afwijzin zouden krijgen, maar dan op een nette manier. Waarschijnlij heeft de meest pissige persoon binnen dat kantoor deze brie geschreven.' Friso: 'Polluted Inheritance kreeg een recensie in de Fret of i de Stage dat het een CD was waar voor de argeloze luisterac niet doorheen te komen was. Waarschijnlijk hebben ze nooit d moeite genomen nog een keer te luisteren en kon de recensie niet verder dan tot 4 tellen.' Friso vindt het geweldig om op te treden en zelf muziek t schrijven in notenschrift. Dat laatste met name om het da door anderen te laten uitvoeren. Daar is hij op dit moment er mee bezig. Renzo vindt het op dit moment erg leuk om mee met studiowerk bezig te zijn. Dat komt dan ook omdat hij op d moment in een erg leuke studio kan werken. noot

Noot | 2004 | | pagina 4