Zeeuwse Bit Dylan ci lie Sioiaii naar in regioflaales X-PROOF EN ERIK VAN REN RERGE WINNEN ZEEUWSE BELOFTE 2004 Colofon m 3 m Mischa Beckers NOOT Nieuwsblad voor de Zeeuwse Popmuziek Jaargang 15, nummer 3 zomer 2004 Het is zondag 23 mei kwart voor vier. Odette Sorber bijt het spits af in de finale singer/ songwriter van de Zeeuwse Belofte op het kleine podium naast de ingang van Heartbreak café te Goes (check even hun web site voor de favoriete standjes van het personeel). Er is nog slechts een handvol publiek maar Odette, winnares van de vorige editie, werkt gedreven haar set af. Mooie piano-akkoorden met soms keni nerkende, vreemde wendingen in melodie, een krachtige stem en voorai goed gebruik van dynamiek. Na haar set schalt loeihard AC/DC door de zaak. Wat een contrast! Het geeft Erik van den Berge de tijd het podium in te richten: enkele kisten (met bloemen) waaronder één voor ritmische begeleiding, een stormlicht en drie gitaren. Hij moet zich tenslotte 'een beetje thuis voelen'. Maar liefst zes nummers passen in de beschikbare tijd. Laid-back is het woord. Typische timing bij het zingen. Zijn geschiedenis moet wel leiden naar de blues: vriendin schopt hem het huis uit, nieuw slot op de deur en hij betrekt een tent in het Zeeuwse. En jawel, als hij de slide hanteert vloeit de blues vet uit zijn gitaar. We voelen de zielepijn van Blind Willy McTell en Leadbelly. Erik solliciteert openlijk naar een optreden in Heartbreak café, 'ik vind het leuk om in Goes te spelen en zou zeggen tegen de bareigenaar, bel me maar!'. Als laatste treedt Solof aan. De tent zit inmiddels redelijk vol. Solof vangt zijn thema's in mooie akkoordenreeksen en kondigt duidelijk aan waar hij het over heeft: het ellendige gevoel na de aanslag in Madrid en hoe echt vriendschappen zijn die je opdoet via de mogelijkheden van Internet. Solof heeft net wat minder pakkende melodieën dan zijn voorgangers. Drie artiesten met drie verschillende stijlen. De jury wikt en weegt. In de tussentijd vermaken de Wannabees het publiek met covers van beroemde rockvrouwen. Uiteindelijk komt de voorzitter van de SPZ, Kees van Dorst, met het verlossende woord: Erik van den Berge gaat naar de regiofinale op 3 oktober in zaal Paradox in Tilburg en mag twee dagen opnemen in Studio Swiers. Een bos bloemen is zijn deel (en 'hij had al zoveel bloemen'). Het heet dat 'aan het product van Odette en Solof nog geschaafd kan worden terwijl het product van Erik van den Berge af is en hij met een naturel optreedt alsof het podium zijn wieg is'. Uit betrouwbare bronnen vernemen we dat Erik deze zomer met een bakfiets door Schotland trekt. De bak is zijn podium. Eerst gaat deze Zeeuwse Bob Dylan (staat echt op de site van VPRO's 3voor12) 'zijn best doen om Zeeland goed te vertegenwoordigen'. redaktie: Bert van Leerdam (eindred) Kees van der Heijden Mark de Smit Mercedes Wal rave Micha Beckers Peter Scheefhals Sander Nobbe Sjors Kuyt fotografie: Bert van Leerdam Sander Nobbe Sjors Kuyt Ton Stanowicki en anderen, onder dank! Opmaak en vormgeving: pixel@zeelandnet.nl Druk: Multicopy Bergen op Zoom Advertenties: Sander Nobbe scnobbe@zeelandnet.nl NOOT is een uitgave van: Stichting Popmuziek Zeeland Postbus 108 4330 AC MIDDELBURG Kijk ook op: www.popmuziekzeeland.nl issn: 1568 - 9522 Singer-Songwriter Erik van den Berge in Heartbreak noot Finale Pop/Rock Het is inmiddels 29 mei. Racoon staat in 't Beest, in Middelburg heerst het Jazzweekend, Vlissingen heeft de Pinkparade en Nederland speelt tegen België. Is er nog publiek over voor de finale pop/rock in het Arsenaal theater te Vlissingen? Rond aanvang half negen in ieder geval nog niet. Het is duidelijk. Deze finale staat in het teken van de harde genres. Publieks- opwarmer Floffgirl knalt snelle, strakke en rauwe punky songs het publiek in. Hier staat een zanger met de motoriek van Iggy Pop en ook de overige bandleden weten wat podium presentatie inhoudt. Het ontlokt presentator Jaap van Boven de uitspraak 'dit is een fantastisch voorbeeld voor ons muzikanten'. De trend is gezet en de finale kan van start. Beach Blanket zet eerst een relaxte groove neer maar vanaf nummer twee gaat de beuk er in. De harde rockriffs contrasteren mooi met de retrosoul outfit van de heren. Een solide ritme tandem, een inventieve gitarist (wat legt hij hier en daar gave accenten!) en een explosieve zanger. Samen bouwen ze een in potentie mooie spanning op. Soms komt die echter net niet tot een echte climax. Yes you did speelt vervolgens een meer technische variant van rock. Veel maat- en tempowisselingen en technische hoogstandjes op gitaar. Muzikale veelvraat Stijn Warendorff (onder andere ook Essence) viert zijn hieperdepiep hoera 18e verjaardag met dit optreden en is blij met zijn draadloos systeem. De bassist schroomt namelijk niet om eens een rondje via de aanzienlijke Yes you did aanhang te rennen. Overigens is inmiddels van iedere band een eigen aanhang aanwezig en oogt het al behoorlijk gevuld. 'Is het emo-core, is het grunge, wat maakt het uit, hier is Meltdown', aldus Jaap. Did En beng, daar spat weer een berg energie van het podium. Dil jonge trio uit Goes bedient zich van een Nirvana- en Placebo achtige aanpak. Veel gebruik van dynamiekwisselingen. Klein minpuntje in de balans. De cleane sound van de gitarist stond harder dan de overstuurde sound. Tenslotte staat daar X-proof. We hebben kennelijk al een Zeeuwse Bob Dylan. Nou, nu dus ook een Zeeuwse Joe Satriani. Wat is Luc Oggel een virtuoos op gitaar zeg. Hij beheerst en demonstreert tapping, over-the-top arpeggios, sweep picking (niet-gitaristen, excuses voor het jargon) etc. Dit soort muziek valt of staat bij toon van de leadgitaar. En die is er, dubbel en dwars, als hij de typische Ibanez verruilt voor zijn Washburn N2. Tijdens het juryberaad vermaakt de winnaar van de singer/songwriter finale, Erik van den Berge, het publiek. Niet alleen muzikaal. Hij zakt door zijn 'kist', houdt geen gitaar gestemd, zit op de rand van het podium of verdwijnt doodleuk in de coulissen. Is de jury er nog niet uit? We zien vanavond vier bands die allemaal (rock)gitaargericht zijn en zich op redelijk bekend en veilig terrein begeven. Geen reggae, ska, funk of mix van andere stijlen (hey, waar zijn jullie?). Ook is er de hele avond geen blazer, toetsenist of scratcher te bekennen (hey, waar zijn jullie?). Wie onderscheidt zich dus vanavond op het gebied van instrumentbeheersing, evenwicht in geluid en podiumpresentatie? Aha, daar is Kees van Dorst met het eindoordeel: 'de jury was unaniem, het publiek wat meer verdeeld, maar de terechte winnaar is X-proof'. De heren van X-proof hebben dus ook zo'n product dat af is. Zij vertegenwoordigen Zeeland tijdens de regiofinale op 2 oktober in W2 in Den Bosch en mogen drie dagen opnemen in de Avalanche studio te Middelburg. j Winnaar X-Proof van de Zeeuwse Belofte 2004 noot POPMUZIEK BEW. EX r <^m.

Noot | 2004 | | pagina 2