'Het feit dat mensen de moeite nemen 'iets' van mijn liedjes te vinden, is geweldig.' Mercedes Walrave Ian Francois heeft onlangs een debaut-cd afgeleverd. Samen mot zijn band heeft hij in mei twee ed-presentaties gogevon. "Walking en Thin ice' zeals de cd heet, is goed ontvangen bij het publiek. Tijd voer een introductie in Noot. Jan Frangois wordt in zijn biografie op de website www.janfrancois.nl een laatbloeier genoemd en in zekere is dat ook zo. Nu pas, in 2004, heeft hij zijn eerste cd afgeleverd terwijl er nummers op staan die hij in 1991 heeft geschreven. 'Ik ben altijd bezig geweest met muziek, maar ben er nooit mee naar buiten getreden. Sinds mijn veertiende schrijf ik liedjes, maar ik vond ze nooit goed genoeg. Wel voor vrienden en familie, maar niet voor een groter publiek.' Mank Hiervoor zat Jan in de akoestische band 'Table for Two'. Op een gegeven moment zijn we met deze muziek gestopt en hebben we met een aantal van deze mensen mijn huidige band opgericht.' De Jan Frangois band is: Jan Aartsen (gitaar, mondharmonica), Ruben Mol (drums), Almer Kaasschieter (bas), Rolf Goetheer (keyboards), Annemarie van der Vliet en Henriëtte Hannewijk (harmony vocals). Overigens hebben Rolf Goetheer en Henriëtte Hannewijk onlangs de band verlaten. Jan is op zoek naar versterking en dat probeert hij via-via-via voor elkaar te krijgen. Zeker de zoektocht naar een nieuwe keyboards man/vrouw is niet makkelijk. Dat is zoeken naar een naald in een hooiberg. 'Ik wil de zomer benutten om nieuwe mensen aan te trekken, zodat we hierna weer op sterkte zijn om weer te kunnen spelen. Wellicht kan Noot mij ook een beetje helpen. Ik zoek mensen waarmee het natuurlijk klikt, ze moeten geïnteresseerd zijn in de muziek die ik schrijf, maar ze moeten zeker ook creatief zijn. Ik vind het erg belangrijk dat de band ook meedenkt met de nummers die ik inbreng. Alleen op die manier kunnen de nummers nog beter worden.' Hij is dus nu even 'mank' en dat is jammer, zeker nu de nieuwe cd 'Walking on Thin Ice' klaar is en dus eigenlijk gepromoot moet worden door middel van optredens. Ook de verspreiding van de cd is een punt, want waar kun je de cd allemaal naartoe sturen? Ik denk dat de SPZ hier een taak in kan hebben. Zij zouden op de website distributielijsten per genre kunnen verzorgen. Verder zou ik graag iemand willen hebben die met een stapel cd's op pad gaat, maar die mensen liggen hier niet voor het oprapen.' noot Criteria Een geldend criterium voor Jan om een liedje verder uit werken, is dat hij het liedje zelf leuk moet vinden. 'Je moet veel zelfkritiek kunnen èn willen toepassen. Verder moet je, als je al twintig jaar liedjes schrijft, oppassen voor herhaling. 'Vroeger leek alles hem wel makkelijker af te gaan. 'Dan ging je de kroeg in en schreef je als je thuiskwam nog een nummer.' Hij moet er nu echt voor zitten. Zijn hoofd moet leeg zijn van de dagelijkse beslommeringen. Ideeën voor liedjes komen vanzelf, net als de zinnetjes. 'Als je achttien bent, schrijf je voornamelijk over verliefdheden. Nu schrijf ik veel genuanceerder en kan er ook nog wel eens wat politiek doordruppelen. Ik ben veel bezig met het leven. Ik schrijf over dingen die me bezig houden. Het gaat over zaken die iedereen kan overkomen. Verder luister ik naar mijn dochter van negentien, die weer een andere kijk op het leven heeft dan ik.' Hij vindt het pretentieus mensen iets met zijn muziek mee te geven. 'Als mensen herkennen waar het liedje over gaat, dan ben ik tevreden. Verder zijn het 'ook maar liedjes', maar het is wel leuke materie om mee bezig te zijn.' Het feit dat mensen de moeite nemen 'iets' van mijn liedjes te vinden, vind ik fantastisch. Dan ben je op de goede weg. Verder zal ik altijd blijver zoeken.' Productie Hij is zeker van plan in de toekomst een tweede cd te maken Ik heb veel geleerd van de opnames in de studio. Met name op het gebied van het produceren. Daar ga ik bij de tweede cc secuurder op letten. Ik ben me nu meer dan voorheen bewusl wat er allemaal kan in een studio en wat er allemaal mogelijk is met diverse instrumenten. Die kennis zou ik graag in een tweede cd willen stoppen. 'Het repertoire ligt al klaar. Verder wil ik de band weer op de rails krijgen en lekker het podium op!' Informatie Voor al je vragen of specifieke informatie kun je Jan Frangois mailen: info@ianfrancois.nl of bellen 0118-612068. Zeker ook als je denkt die keyboardsman/vrouw of de zangeres te zijr waar Jan naar op zoek is of als je iemand kent die misschien wel geschikt is. Voor boekingen kun je contact opnemen mei Anne-Marie van der Vliet, e-mail: annemarie@ianfrancois.nl. telefoon: 0113-351476. Website: www.janfrancois.nl. Opnames In eerste instantie zou het debuutalbum een demo worden, di in een dag zou worden opgenomen. Al snel bleek dat er mee. in zat. Op 'Walking on Thin Ice' staan nu elf nummers, die ul zestien nummers zijn geselecteerd. 'Er zijn ook nog liedjes geschreven tijdens de opnames, die dus in eerste instanties helemaal niet waren gepland. We warei erg bezig met de vraag wat de nummers nog beter kon maken We hebben er toen andere gastmuzikanten bijgehaald. Rot van der Meule (keyboards, piano, harmony vocals), Franklin Schieman (saxofoon), René Koole (gitaar), Wolfert Jumele (accordeon), Eelke Jager (samples) en Werner van de Velé (percussie) hebben belangeloos meegedaan aan deze cd Mede dankzij hun fantastische inbreng is de cd uiteindelijk afwisselend geworden met diverse stijlen muziek.' Zelf heeft hij wel een bepaalde stijl van muziek maken ei schrijven, maar dat kan hij zelf niet in een hokje plaatsen. Hl is opgegroeid met jaren zeventig muziek, zoals Abba, punk ei glamrock (o.a. Mud, Sweet). Jackson Brown Toen hij een jaar of twintig was, ging hij zich interesseren voo het singer/songwriterschap. Zoals Jackson Browne muziel' maakte, wilde hij dat ook. Althans dat was zijn nobel streven, Op 'Walking on Thin Ice' bedankt hij Jackson: thanks always to Jackson.... Hij leest veel en luistert veel naar singer/songwriters, 'lil heb laatst een Amerikaans boek gekocht, 'Songwriters or songwriting'. Een erg leuk boek, waar veel songwriters if staan en hun verhaal vertellen. Op het moment luister ik vee naar Teitur met 'Poeting Aeroplanes en Tom Christensei. met Honeyburst. Ook Mark Olson and the Creekdippers rrtf December's Child is een favoriet. Jan Francis (foto: Stanowicki Mug) noot Ian Francois

Noot | 2004 | | pagina 3