De Smalltawn Cynics kernei Bit Sas van Gent. Ze vieren in het naiaar hun 5-iarig jabileum, werken met zeveel mogelijk bands samen en werken aan hnn demo's met een heel andere insteek dan de meeste andere bands. TUd em gitarist Michel de vos eens aan de tand te veelei ever de huidige stand van zaken. Mark de Smit hardcore en nu-metal De huidige bezetting bestaat naast de leden uit de beginperiode Ruben van de Acker (drums), Jeroen Clemminck (zang) en Michel de Vos (gitaar), uit Sebastiaan Elshout (gitaar) en Dennis Andriessen (bas). De bandnaam is een synoniem voor het afkomstig zijn uit een klein dorp, Sas van Gent, en een vreemd cynisch gevoel voor humor. Zelf omschrijven ze hun muziek als een crossover van hardcore en nu-metal met een punkrandje. De muziek lijkt met het jaargetijde mee te veranderen. In de winter blijken er meer metalnummers geschreven te worden, in de zomer vrolijke punknummers. Niet bewust, maar het gaat zo. Dit betekent dat ze zich niet vastleggen op een van de genoemde genres, maar dat ze voldoende vrijheid hebben te doen wat ze willen. In 2002 namen ze hun eerste demo op. 'Can't pay it, don't touch it' werd in 4 dagen opgenomen in scoutinggebouw 'De Kwet' in Sas van Gent, met Dennis Minnaert achter de knoppen. Deze demo wordt gratis beschikbaar gesteld op de website en bestaat uit 4 nummers: Book, Refuse to Fade, publiekslieveling Paranoia en Stick Around. In april 2004 werden er weer enkele nummers opgenomen onder leiding van wederom Dennis Minnaert en Remcr Ranschaert. De nummers 'Pleasures of the Flesh' en 'Kiel Me' kunnen wederom gratis gedownload worden en dit typeer de werkwijze van Smalltown Cynics. Je merkt dat er in de& nummers een verdieping in de muziek plaatsvindt. Er worct wat meer geëxperimenteerd en de nummers zijn dynamische: Deze twee nummers maken kans op een split-CD terecht \i komen met drie andere bands, waaronder Ten-13 uit Terneuze' en twee landelijke bands. Samen met deze bands streven ze ernaar om onder de naam Wreckage Package in het nieuwe seizoen Nederland en België onveilig te maken. Doordat ze zelf lowbudget opnemen, kunnen ze hun muziek gratis via Internet aanbieden, wat de drempel erg laag maalc om te luisteren. Ze zijn zich er wel van bewust dat het allemaa wel strakker kan dan dat de opnames nu geworden zijn. He' belangrijkste is echter dat de live-feeling wordt weergegeven Alle nummers zijn dan ook met de complete band tegelijk opgenomen. Wat met de overige nummers gaat gebeuren if nog niet bekend. Misschien een promoCD met zes nummers die gratis verspreid wordt of als MP3's die in termijnen op de website geplaatst worden. Zanger Jeroen Clemminck wordt op handen gedragen tijdens Opblaaspop in Sas van Gent, foto: Stonedimi. www.justdimi.tk Smalltown Cynics in Stoke-on-Trent, Engeland vlnr.: Sebastiaan Elshout (gitaar) Jeroen Clemminck (zang) Ruben van den Acker (drums) Dennis Andriessen (bas) Michel de Vos (gitaar) foto: Emilio www. m usketeerof deathn I noot Optreden in Engeland Na succesvolle optredens in Nederland, België en Duitsland werd op 13 maart de plas overgestoken om in Stoke-on-Trent in Engeland op te treden tijdens het derde Godless festival. Tijdens dit festival speelden op één dag zo'n twintig, voornamelijk metal-bands. Emillio van de in Zeeuws-Vlaanderen fameuze website Musketeer of Death, die eerder de Smalltown Cynics en drie Engelse bands, waaronder Razorwire, samen liet spelen in Duitsland en Amsterdam zorgde voor de connecties met de gitarist van Razorwire, die medeorganisator van het Godless festival is. De band hees zich in het gehuurde busje en via de autotrein werd de reis begonnen. Het is echter nog een geluk dat het optreden is doorgegaan. Na aankomst in Londen moesten ze nog een paar honderd kilometer verder richting Birmingham. Het links rijden was nog wel hilarisch, maar om dat met een volle blaas te doen, is ook niet alles. Gelukkig kwamen ze in een file terecht en stapte iedereen uit om snel wat te lozen. En dan sta je aan de kant van de weg om te zien dat de stoet met auto's weer verder rijdt. Met de conditie bleek gelukkig niets mis te zijn, zodat na een 'achtervolging' iedereen terug aan boord kon komen! Uiteindelijk werd de locatie in Stoke-on-Trent gevonden en kon men zich rustig voorbereiden op het optreden. Totdat ze een uur voor het optreden er achter kwamen dat in Engeland de stroomvoorziening anders in elkaar zit dan in Nederland. Hoe 9a je dat oplossen? Hier was in de voorbereiding geen rekening mee gehouden! Gelukkig waren niet alleen de vijf bandleden afgereisd naar Engeland, maar ook nog twee auto's vol met fans, waaronder een erg handige schoonbroer. Zijn geknutsel met stekkers en kabels heeft het optreden uiteindelijk gered. Het optreden was een groot succes en Smalltown Cynics werd noot door de plaatselijke webzine Stokerockscene virtueel gelauwerd met de Stokerockscene Top Band Award. Met uitdrukkingen als 'absoluut voortreffelijk' en 'met zo'n perfectionisme zal Smalltown Cynics verder raken dan de meeste andere Nederlandse bands' konden ze de volgende dag uitermate in hun nopjes de terugreis naar Nederland beginnen. Zelf blijven ze erg nuchter onder het succes. Ze vinden hel voldoende een keer per maand op te treden. Als het elke keef maar een feest is, dan blijft het leuk om te doen en blijft er voldoende tijd over om aan nieuwe nummers te werken. Het (mede)organiseren van optredens en festivals stimuleert de band om verder te gaan. Het is geweldig om te zien hoe iedereen met elkaar omgaat en elkaar ondersteunt, ledereen komt bij iedereen kijken. Verder wordt de Zeeuws-Vlaamse muziekscene geroemd. Die is na jaren weggeweest te zijn weer aan het groeien. Zo kwamen er vorig jaar bij een optreden in de Gravin in Westdorpe, helaas afgebrand in januari van dit jaar, zo'n 150 man opdagen bij drie bands uit respectievelijk Axel, Terneuzen en Sas van Gent (Smalltown Cynics). Het frappante was, dat bijna iedereen in grote groepen op de fiets kwam, voor bepaalde groepen toch snel zo'n 15 kilometer! Ook de grote diversiteit binnen de groep spreekt boekdelen, want zowel 15/16-jarige meisjes als hanenkammen en bikers komen op de optredens af. Als de Smalltown Cynics op deze manier kunnen bijdragen aan een gezond draagvlak voor de muziek in Zeeuws-Vlaanderen, zal dat een verwezenlijking zijn van een doel, wat ze niet eens gesteld hebben. http://www.smalltowncynics.com http://www.musketeerofdeath.nl http://www.stokerockscene.co.uk J DE CYNICS m I

Noot | 2004 | | pagina 4