Doorzettingsvermogen om idealen te bereiken voor jongeren die muziek willen maken l: Twee artikels in de PZC en een interview op Omroep zeeland waren nodig om geïnteresseerd te raken in de Stichting lost Key. Een stichting die onder andere ais doel heeft oefenruimtes te creëren voor muziekliefhebbende mensen en in het bijzonder voor de jeugd op Walcheren. Wie zijn die mensen achter lost Key en op wat voor manier gaan zij te werkP rój/kpr Mercedes Walrave Stichting Lost Key is Jack van der Steen, Jos Houtzager en Servan Veerhoek. De vrienden kennen elkaar via de band Freebird (ter ziele). Overigens was het niet deze band die hen bij elkaar bracht om te filosoferen over de gemissen binnen de faciliteiten voor muziek op Walcheren. Het Zeeuwse strand inspireerde en motiveerde hen hier serieus over na te denken. Dat was in 2002. Inmiddels zijn ze anderhalf jaar bezig. Jack: 'De gemeentelijke molen is traag.' Servan: 'Het is voornamelijk nog bij praten gebleven. Het is leuk om mensen te spreken, die je anders nooit zou spreken, zoals wethouders.' Jos: 'We hebben ook veel vrijwilligers ontmoet. Zo heeft Richard Polderman ons geholpen bij de aanloop van de eerste Bikkel!!!, ons blad. Nu is Arjan Ellenbaas betrokken bij Bikkel!!! en heeft hij onlangs een publiciteitsposter voor ons gemaakt. Verder helpt Martijn Veerhoek ons met de website en zit Diana Haak in het promotieteam.' Dat ze tegen bureaucratie aanlopen, schrikt hen niet af. In tegendeel. Ze hebben er rekening mee gehouden en dat vertaalt zich in een realistische kijk op de tijd die het ze denkt te kosten kost om hun idealen te realiseren. Ze hebben zichzelf tien jaar gegeven om ze te bereiken. Met doorzettingsvermogen en enthousiasme kom je heel ver, zo redeneren ze. Je moet een bikkel (meteen de uitleg van de titel van hun muziekblad) zijn en geloven in je eigen ideeën. Servan: 'ons ideaal is Vrijburg. Hier willen we graag oefenruimtes creëren met allerlei faciliteiten in verschillende gradaties en verschillende prijsklassen, ledereen die we spreken, vindt het een mooi en leuk idee, maar we weten ook dat deze tijd zich kenmerkt zich door bezuinigingen en het eerste waarop wordt bezuinigd zijn dit soort initiatieven.' Jos: 'Veel gemeenten kijken de kat uit de boom en willen eerst iets van ons zien en dat is ook niet verkeerd.' Groen Licht Eén van de activiteiten waarmee de stichting Lost Key wil laten zien wat ze belangrijk vindt is het maandelijks organiseren van optredens voor beginnende bands in café Groen Licht in Vlissingen. Ze willen deze bands een podium bieden om zichzelf te presenteren. Jack: 'We mogen zelf weten welke bands we er neerzetten. Het is een rockcafé, maar onlangs heeft er een hiphop- en jazz band opgetreden. Het was te gek om hiphoppers uit hun dak te zien gaan op jazz muziek en andersom.' noot Rolverdeling De drie leden van de stichting vullen elkaar goed aan. ledereen doet waar hij het beste in is. Jack is secretaris van de stichting, coacht bands en verricht veldwerk. Servan is voorzitter, verricht veldwerk, houdt zich bezig met de layout van Bikkel!!! en is net als Jack coacher van bands. Jos is penningmeester en webdesigner van lostkey.nl. Alledrie verzorgen ze interviews en artikeltjes in Bikkel!!! Het veldwerk bestaat uit veel praten met diverse mensen, gesprekken op straat, kijken naar optredens van verschillende bands en het bezoeken van diverse festivals. Op de vraag wat ze zelf met muziek hebben en wat een dag zonder muziek voor hen betekent, krijg ik het antwoord: jos: 'Muziek is voor mij een passie, het is houden van en gaat verder dan een hobby. Ik speel piano. Een dag zonder muziek bestaat niet. Ook als er geen muziek is, zit er toch muziek in mijn hoofd.' Jack: 'Ik speelde bas. Thuis draai ik van alles en nog wat. Ik heb altijd muziek op staan. Een dag zonder muziek is jammer.' Servan: 'Muziek is voor mij vooral emotie. Welke muziek ik opzet, hangt af van mijn stemming. Een dag zonder muziek kan ik me niet voorstellen.' Bikkel!!! Zoals al eerder is aangestipt, geeft de stichting ook een muziekblaadje uit: Bikkel!!!. Ook één van de dingen, waarmee ze willen laten zien hoe ze naar hun idealen toewerken. Bikkel!!! is in een handig pocketformaatje mee te nemen. Je ontvangt het blaadje vier keer per jaar door donateur te worden van de stichting. Ze zien veel raakvlakken met NOOT: interviews, bandinformatie, diverse weetjes, advertenties enzovoort. Maar hun doel is anders. Ze willen bands die net bezig zijn profileren. vlnr Jack van der Steen, Jos Houtzager en Servan Veerhoek van de St. Lost Key Ze sluiten niet uit dat ze met meer cafés op Walcheren gaan samenwerken. Servan: 'Het probleem is datje met de hinderwet* hebt te maken en dat de meeste cafés een vergunning hebben voor een beperkt aantal optredens in een jaar.' Ze opereren voornamelijk op Walcheren, omdat ze er alledrie^ wonen. Ook hier zijn op termijn uitwisselingsprojecten met andere regio's denkbaar. Het probleem van te weinig oefenruimtes voor bands beperkt zich namelijk niet tot Walcheren. 10 Een groot verschil met Noot is dat ze geen demo's en cd's recenseren. Servan: 'Bikkel!!! geeft geen mening over een muziekproduct. Welke muziek je maakt en hoe je dat doet, moet je zelf weten. Wij schrijven de feiten op: we vermelden dat een bepaalde band een demo of cd heeft geproduceerd. Dan is het aan de lezer om zelf te luisteren en te oordelen.' Op mijn vraag wat de meerwaarde van hun stichting is ten opzichte van de SPZ antwoordt Jos dat de SPZ de Zeeuwse Belofte organiseert. 'Abdijpop vonden we een goed initiatief. Het bood beginnende bands een podium om op te spelen. Lost Key biedt jonge bands een podium in cafés zonder wedstrijd-element. Er is geen sprake van meerwaarde. Beide stichtingen hebben hun eigen werkwijzen en hierin is geen sprake van goed of fout. Het kan elkaar alleen maar stimuleren, aanvullen en alert houden.' Jack: 'Wij willen bands op gang brengen, ze een duwtje in de goede richting geven en als ze eenmaal op de goede weg zijn (en er zijn diverse wegen die naar Rome leiden) dan zijn wij niet meer nodig.' Informatie Wie meer wilt weten over de Stichting Lost Key kan de uitgebreide site bekijken: www.lostkev.nl Voor vragen over optredens, het blad Bikkel donateur of sponsor worden, interviews, e.d. mail je naar: stichting@lostkey.nl noot l 4

Noot | 2004 | | pagina 6